Pasek
Dzisiaj jest r. Imieniny:
Odwiedziło nas:95636gości.
Reportaże

XVI Rajd Pieszy "ANDRZEJKI 2007"
1.12.2007r.
Jamno

W dniu 1 grudnia 2007 roku odbył się XVI RAJD PIESZY "ANDRZEJKI 2007". Rajd był zorganizowany w "Roku Szlaków Turystycznych PTTK" przez Oddział PTTK w Koszalinie i Szkołę Podstawową w Jamnie. Dwie zorganizowane trasy przemierzali uczniowie szkół z Jamna, Mścic, Dobrzycy, Jeżyczek wraz z uczniami Zespołu Szkół nr 1 w Koszalinie i uczniami Szkół Podstawowych nr 5 i 17 w Koszalinie. Było też liczne grono turystów indywidualnych. Najliczniej, bo przez 34 osoby była reprezentowana Szkoła Podstawowa z Dobrzycy. Niewiele ustępowała jej Szkoła Podstawowa z Jamna w liczbie 31 uczniów, która pokonała trasę na czele ze swoim dyrektorem Panem Piotrem Trepka. Łącznie w Rajdzie wzięło udział ponad 200 uczestników.

Maszerujący trasą pierwszą rozpoczęli swoją wyprawę w Osiekach od zwiedzania Kościoła pw. Antoniego Padewskiego. O dziejach kościoła i jego najbliższych okolic opowiadał z humorem i bardzo ciekawie proboszcz ks. Krzysztof Skrzyniarz. Następnie jej uczestnicy przeszli ośmiokilometrową trasę brzegiem jeziora Jamno do Łabusza i dalej, również pieszo, do szkoły w Jamnie.

Uczestnicy trasy drugiej pokonali dłuższy, aż czternastokilometrowy szlak z Koszalina, poprzez Skwierzynkę i Unieskie Moczary, wiodący dawnym XIX - wiecznym traktem. W czasie tej przeprawy, pełnej mocnych, a dla niektórych osób dzięki nieprzewidzianemu, zbyt bliskiemu kontaktowi z mokradłami, nawet bardzo mocnych wrażeń, zwiedzono Unieskie Moczary - tereny objęte ochroną przez Nadleśnictwo Karnieszewice. Tu miejsce na brawa dla leśników za solidne, zadbane pomosty widokowe i tablice informacyjne o zwiedzanym terenie. Następnie skrajem Głuchego Bagna wzdłuż rzeki Unieść i jeziora Jamno, poprzez Łabusz uczestnicy drugiej trasy również dotarli do jamneńskiej szkoły. Główny trzon tego zespołu stanowili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 17, a dla Karoliny Nowak i Patrycji Gnysińskiej był to pierwszy, pełen wrażeń rajd.

Na miejscu Szkoła Podstawowa w Jamnie wespół z rodzicami i przy pomocy swoich uczniów przygotowała dla braci turystycznej coś dla ducha i coś dla ciała. Uczestnicy rajdu, posiliwszy się gorącym i niewątpliwie smakowitym żurkiem, przystąpili do konkursów: krajoznawczego i rysunkowego. Gremialnie też, wśród śmiechów i żartów, korzystali z wróżb andrzejkowych przygotowanych przez rodziców i dzieci Szkoły Podstawowej w Jamnie. Niewątpliwą atrakcją była możliwość zapoznania się z kulturą jamneńską, zwiedzanie izby regionalnej i wystawy przygotowanej przez panią Krystynę Taciak. Zmęczeni, lecz zadowoleni ze wspaniale, w większej części na świeżym powietrzu spędzonego dnia, uczestnicy pieszego rajdu, już autokarami udali się z Jamna do swoich miejscowości.

Zbigniew Szczepaniak


Andrzejki

Wejście na Unieskie Moczary.

Andrzejki

Marsz przez Unieskie Moczary.

Andrzejki

Pomosty widokowe na trasie.

Andrzejki

Torfowiska Bałtyckie.

Andrzejki

W drodze do rzeki Unieść.

Andrzejki

Deszczowa droga do Jamna.

Andrzejki

Pyszne małe co nieco.

Andrzejki

Wróżby na mecie.

Andrzejki

Zakończenie.

Andrzejki

Pamiątkowe foto z Prezesem.

Autor zdjęć: Zbigniew Szczepaniak

Andrzejki

Uczestnicy rajdu.

Andrzejki

Uczestnicy rajdu.

Autor zdjęć: Radosław Siegieda


Powrót do spisu galerii

Wykonanie: Radosław Brzeziński 2002-2021