XXI Rajd Pieszy "Na Topienie Marzanny"
17.03.2007r.
Koszalin

21 marca 2007 roku to pierwszy dzień wiosny, ale my pożegnaliśmy zimę już w sobotę 17 marca. Żegnali zimę uczniowie szkół koszalińskich wraz z uczniami ze szkół w Jeżyczkach, Dobrzycy i Mścicach oraz turystami indywidualnymi. Uczniowie przygotowali tradycyjne Marzanny. Można powiedzieć, że żegnaliśmy ją w licznym gronie, a pożegnanie było bardzo uroczyste. Zapewnili je organizatorzy tj. Oddział PTTK w Koszalinie oraz 8 Koszaliński Pułk Przeciwlotniczy. Spotkaliśmy się na Rynku Staromiejskim przed Ratuszem. Tutaj podzielono nas na grupy i przejęli nas przewodnicy z Klubu Przewodników Terenowych PTTK, wśród których wyróżniali się Irena Mackojć, Anna Łubniewska i Grażyna Kościerzyńska-Siekan. Następnie przewodnicy oddzielnie każdą z grup oprowadzili po naszym mieście pokazując szereg interesujących obiektów na trasie w tym katedrę, kamienicę gotycko-renesansową - obecnie Pałac Ślubów, budynek Państwowej Straży Pożarnej, fragmenty murów miejskich, Pałac Młynarzy, Domek Kata i piękny neogotycki gmach Poczty Głównej. Nie zapomnieli również o Parku Książąt Pomorskich z jego wspaniałymi pomnikami przyrody takimi jak platany, korkowiec amurski i miłorząb japoński. Przemierzając dalej Koszalin mogliśmy poznać m.in. miejsce gdzie rośnie dorodny okaz kasztana wydający jadalne kasztany. To nie był jednakże koniec wrażeń. Kolejną niezapomnianą ich porcję zapewniło dowództwo 8 Pułku wraz z żołnierzami. Dzięki nim mogliśmy zwiedzić plenerową wystawę broni oraz Muzeum 8 Dywizji, które swoimi ciekawymi eksponatami, wzbudziły zainteresowanie nie tylko chłopców młodszych i tych starszych, ale również pań. W Klubie Żołnierskim 8 Pułku Przeciwlotniczego naprawdę bardzo ciekawie przedstawiali zgromadzone zbiory w Sali Falerystycznej i na wystawie "Historia Wojska Polskiego - II RP" kpt. Zbigniew Izraelski, st.chor.sztab. Andrzej Wojciechowski, chor.sztab. Mirosław Bąk, st.chor. Piotr Palmowski. Natomiast Sala Tradycji umożliwiła nam zapoznanie się z historią jednostek, których spadkobiercą jest 8 Pułk Przeciwlotniczy. Zakończenie Rajdu odbyło się w Klubie Garnizonowym, gdzie było ognisko, pieczenie kiełbasek, dyplomy i nagrody.

Zbigniew Szczepaniak

Marzanna