Pasek
Dzisiaj jest r. Imieniny:
Odwiedziło nas:95636gości.
Reportaże

XXXVIII Rajd "W POSZUKIWANIU KWITNĄCEGO ŻARNOWCA"
19.05.2007r.
Dzierżęcino - Bonin

Rajd był zorganizowany w "Roku Szlaków Turystycznych PTTK" ogłoszonym uchwałą XVI Walnego Zjazdu PTTK w związku z przypadającą 120 rocznicą oznakowania przez Walerego Eliasza pierwszego szlaku w Tatrach z Zakopanego do Morskiego Oka w 1887 roku. Trasa rajdu wiodła Szlakiem Kamieni Granicznych od Dzierżęcina do Bonina. Kamienie te onegdaj wyznaczały granice ziem miejskich i dóbr klasztoru cystersek. Trasę przemierzali uczniowie szkół koszalińskich wraz z uczniami ze szkół w Dobrzycy i Mścicach oraz turystami indywidualnymi.

Na długości ponad 12 km uczestnicy forsowali solidne wzniesienia, przekraczali wąską ścieżką mokradła, zdobyli punkt widokowy z którego można było ujrzeć wspaniały krajobraz z jeziorem Policko w centralnym punkcie, przeszli piękną, nieomal bieszczadzką połoniną i przeszli zdezelowanym, pokrytym mchami drewnianym mostkiem na drugi brzeg rzeki Wyszewki. Rajd zakończono testem krajoznawczym (nazwanym przez uczniów łąkówką, bo przecież klasówki pisze się w klasie, a na łące łąkówki) przeprowadzonym jak na turystów przystało w terenie, na łąkach w pobliżu mostku nad kanałem Dzierżęcinka (taka jest prawidłowa nazwa zgodnie z "Wykazem nazw wód płynących", a nie kanałem Dzierżęcinki).

W kategorii gimnazjalistów wygrała Urszula Kłosowicz z Zespołu Szkół w Mścicach, a w kategorii szkół podstawowych pierwsze miejsce zajął Alan Rogowski z SKKT PTTK przy Szkole Podstawowej Nr 17 w Koszalinie.

W pieszych wędrówkach uczestniczą zarówno wytrwali turyści, którzy przeszli już wiele kilometrów jak i tacy dla których jest to nowe doświadczenie. Wszyscy starają się aby swą obecnością na łonie natury nie zakłócać życia jej mieszkańców, nie zanieczyszczać środowiska, ale zdarzają się przypadki, że trudno znaleźć właściciela śmieci pozostawionych na miejscu postoju. Na naszym rajdzie jedna z jego uczestniczek, pani Dorota Jóźków zaproponowała konkurs dla młodzieży, polegający na zebraniu na trasie jak największej ilości śmieci zanieczyszczających nasze środowisko. Rozdała przyniesione przez siebie worki i wspaniale było obserwować poczynania kilku młodych ludzi, którzy bez oporów nieśli worki, zbierali opakowania plastikowe i śmieci od całej grupy, a także spotykane w lesie odpady pozostawione przez innych bywalców lasu. Worki powoli zapełniały się, a uczniowie - młodzi ekolodzy z coraz większym trudem nieśli je do mety, aż donieśli do końca 12 kilometrowej wędrówki. Tak dbający o czystość naszego środowiska młodzi ludzie, to uczniowie Zespołu Szkół im. Ludzi Morza w Mścicach: Cezary Maigre z klasy VI, Kamil Wasiewski i Michał Rudnik z klasy V oraz najmłodszy, Mateusz Kwiecień, uczeń klasy III Szkoły Podstawowej w Dobrzycy.

Zbigniew Szczepaniak


Żarnowiec

Start rajdu.

Żarnowiec

Start rajdu.

Żarnowiec

Na trasie do kamieni.

Żarnowiec

Zejście do kamienia nr 1.

Żarnowiec

Na trasie do kamieni.

Żarnowiec

Przy kamieniu nr 2.

Żarnowiec

Kamień nr 3.

Żarnowiec

Węzeł szlaków przy strumyku odprowadzającym wodę z j.Policko do j.Lubiatowskiego.

Żarnowiec

Widok na jezioro Policko.

Żarnowiec

Widok na jezioro Policko.

Żarnowiec

Przejście na drugi punkt widokowy.

Żarnowiec

Przy drugim punkcie widokowym.

Żarnowiec

Wymarsz na połoninę.

Żarnowiec

Połonina.

Żarnowiec

Przeprawa przez Wyszewkę.

Żarnowiec

Kanał Dzierżęcinka.

Żarnowiec

Ekologiczni uczestnicy.

Żarnowiec

Łąkówka - test krajoznawczy.

Autor zdjęć: Anna Karolina Michalczyk


Powrót do spisu galerii

Wykonanie: Radosław Brzeziński 2002-2021