Pasek
Dzisiaj jest r. Imieniny:
Odwiedziło nas:95277gości.
Reportaże

XXIX WIELODYSCYPLINOWY RAJD Z OKAZJI ŚWIATOWGO DNIA TURYSTYKI
27.09.2008r.
Lubiatowo - Góra Chełmska

Światowy Dzień Turystyki jest obchodzony od 29 lat pod patronatem Światowej Organizacji Turystyki. W tym roku 27 września. Z tej okazji dniu grono członków PTTK zorganizowało XXIX WIELODYSCYPLINOWY RAJD Z OKAZJI ŚWIATOWGO DNIA TURYSTYKI. Dwie zorganizowane trasy przemierzali uczniowie szkół z Koszalina i Jeżyczek oraz grono turystów indywidualnych, w tym z Białogardu.

Maszerujący dwunastokilometrową trasą pieszą prowadzeni przez Olimpię Burzyńską rozpoczęli swoją wyprawę w Lubiatowie przy wiosce indiańskiej przechodząc do dwóch kamieni granicznych, które onegdaj wyznaczały granice ziem miejskich i dóbr klasztoru cystersek. Następnie uczestnicy Rajdu przeszli Szlakiem Czerwonym im. Józefa Chrząszczyńskiego (pioniera przewodników koszalińskich), wiodącym m.in. przez Maszkowo, na Górę Chełmską.

Uczestnicy trasy rowerowej pokonali zdecydowanie dłuższy, aż czterdziestokilometrowy szlak z Koszalina, poprzez Lubiatowo, Maszkowo, Węgorzewo i Sianów zwiedzając m.in. XIX w. cmentarze ewangelickie.

Na Górze Chełmskiej na wszystkich już czekało przygotowane ognisko. Uczestnicy rajdu, posiliwszy się kiełbaskami własnoręcznie upieczonymi na ognisku oraz słodkimi łakociami przystąpili do konkursów sprawnościowych prowadzonych przez rodzinę Państwa Skowyrskich. Gremialnie wśród śmiechów i żartów brali w nich udział i młodsi i starsi, ale też młodzi duchem. Niewątpliwą atrakcją była możliwość otrzymania upominków i nagród za udział w konkursach oraz potwierdzenia punktów na kolarskie odznaki turystyczne i odznaki turystyki pieszej. Zmęczeni, lecz zadowoleni ze wspaniale, na świeżym powietrzu spędzonego dnia, uczestnicy rajdu, rowerami, pieszo lub autokarami udali się do swoich miejscowości obiecując sobie spotkanie na planowanym na dzień 12 października V Rajdzie Papieskim.

Przy tej okazji warto dodać, że w związku z przypadającymi w roku 2008 rocznicami:

  1. 135 lat od założenia Galicyjskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, przekształconego w 1874 w Towarzystwo Tatrzańskie, które w swoim statucie zapisane miało jako jeden z celów "3. Ochronę zwierząt halskich: kozicy i świstaka."
  2. 100 lat od powołania w 1908 roku w Polskim Towarzystwie Krajoznawczym Komisji Ochrony Osobliwości Przyrody,

dla podkreślenia kontynuacji idei ochrony przyrody i roli, jaką odgrywała ona w działalności Towarzystw, których spadkobiercą jest Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, oraz w działalności na rzecz ochrony przyrody w PTTK, Zarząd Główny PTTK ogłosił rok 2008: "Rokiem przyrody w PTTK". Ze szczegółami tego projektu można zapoznać się na stronie http://www.pttk.pl/zycie/rok_p/rp_imprezy.php.


Swiatowy

Swiatowy

Swiatowy

Swiatowy

Swiatowy

Swiatowy

Swiatowy

Autor: Zbigniew Szczepaniak


Powrót do spisu galerii

Wykonanie: Radosław Brzeziński 2002-2021