Pasek
Dzisiaj jest r. Imieniny:
Odwiedziło nas:95277gości.
Reportaże

IV Choinkowy Rajd Pieszy
12.12.2009r.
Rosnowo - Manowo (10 km)

Przeszło 160 turystów ze 10 szkół z Sarbinowa, Dobrzycy, Biesiekierza, Świemina, Mścic, Starych Bielic i Koszalina wzięło udział w ostatnim tegorocznym IV Choinkowym Rajdzie Pieszym zorganizowanym przez Zarząd Oddziału Koszalińskiego PTTK przy współudziale Gimnazjum w Manowie. O godz. 9.20 autokary zawiozły uczestników do Rosnowa. Stamtąd turyści wyruszyli na trasę pieszą, która biegła szlakiem czerwonym im. Józefa Chrząszczyńskiego. Zakończenie odbyło się w Gimnazjum w Manowie.

W trakcie rajdu uczestnicy dowiedzieli się ciekawych rzeczy o gminie Manowo, jej położeniu, ustanowieniu herbu (opracowanie heraldyczne Marian Czerner - miłośnik ziemi koszalińskiej), i historii najważniejszych miejscowości. W Rosnowie turyści zobaczyli obiekt hydrotechniczny - zaporę z przepustem Starej Radwi i kanał, jezioro Rosnowskie - leżące na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu "Dolina Radwi" oraz przebiegającą w pobliżu linię kolejki wąskotorowej. Dowiedzieli się również wielu interesujących rzeczy o tych atrakcjach turystycznych. Rajdowicze zobaczyli także dwa pomnikowe dęby o imionach: "Bolesław" - nazwany na cześć księcia Bogusława X Wielkiego, który zjednoczył Pomorze Zachodnie i "Józef" - tak jak i szlak czerwony, nazwany na cześć Józefa Chrząszczyńskiego, powojennego przewodnika i krajoznawcy, pioniera ruchu turystycznego w Koszalinie.

Na mecie rajdu w Gimnazjum w Manowie na uczestników czekała grochówka. Najlepsi uczestnicy konkursu krajoznawczego otrzymali nagrody rzeczowe. Uroczyście wręczono także przyznane odznaki: Oznaki Turystyki Pieszej - Siedmiomilowe Buty (25 osób), Popularne OTP i Małe Brązowe OTP oraz odznakę Małą Srebrną Turysta Przyrodnik. Szczególnym wyróżnieniem w postaci Odznaki 25 lat w PTTK wraz z legitymacją i podziękowaniami uhonorowanych zostało troje naszych zasłużonych członków towarzystwa: Aldona Szczepaniak, Zbigniew Szczepaniak oraz Roman Jacewicz. Szczególne podziękowania zostały złożone Dyrektorowi Gimnazjum w Manowie za ciepłe przyjęcie oraz pomoc w przygotowaniach i organizacji imprezy.

Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy znaczek, potwierdzenie 10 punktów na OTP oraz 16 punktów na odznakę Turysta Przyrodnik. Punkty na odznakę Turysta Przyrodnik:

  1. Udział w wycieczce przyrodniczej - 3 punkty
  2. Urządzenie hydrotechniczne - zapora z przepustem i kanał - 3 punkty
  3. Obszaru Chronionego Krajobrazu "Dolina Radwi" - 4 punkty
  4. Pomnik przyrody - dąb szypułkowy "Bogusław" - 3 punkty
  5. Pomnik przyrody - dąb szypułkowy "Józef" - 3 punkty

Obsługę imprezy przeprowadzili: Marcin Kruszczyński - komendant, Zbigniew Szczepaniak, Józef Tokarz (przodownicy TP), Danuta Cudzik - sekretariat oraz Irena Mackojć - przewodnik turystyczny.

Autor: Marcin Kruszczyński


choinka

choinka

choinka

choinka

choinka

choinka

choinka

choinka

choinka

choinka

choinka

choinka

Autor zdjęć: Zbigniew Szczepaniak


Powrót do spisu galerii

Wykonanie: Radosław Brzeziński 2002-2021