XXIII Rajd "NA TOPIENIE MARZANNY"
20.03.2010r.
Przytok
W dniu 20 marca 2010 r. (sobota) Klub Przewodników i Zarząd Oddziału Koszalińskiego PTTK przeprowadzili wspólnie pieszy XXI Rajd "Na topienie Marzanny", w którym uczestniczyły 162 osoby (122 osoby z różnych szkół oraz 40 osób indywidualnie).
Uczestnicy spotkali się o godz. 9.00 na Rynku Staromiejskim w Koszalinie, gdzie zostali przywitani przez kierownictwo Rajdu:
Komendanta - przewodnika Irenę Mackojć, zastępcę Komendanta - przewodnika Marcina Machockiego.
Na Rynku Staromiejskim w Koszalinie rozdano uczestnikom okolicznościowe plakietki. Następnie odbyła się prezentacja Marzann - personifikacji Zimy. Dawniej wierzono, iż wiosna nadejdzie szybciej, jeśli jej w tym pomożemy Marzannę topiąc lub paląc. Po prezentacji Marzann przyszła kolej na wywołanie Wiosny.
"Zgiń, przepadnij Zimo
I nie wracaj do nas
Na przyjęcie Wiosny
Otwórzmy ramiona".
Na trasę Rajdu o długości 8 km zawiozły nas autokary firmy ODYS. W czasie jazdy przewodnicy przekazali wiadomości o trasie i Marzannie.Trasę zaczynającą się we wsi Mokre, dalej przez wieś Szczeglino do osady Przytok poprowadzili Przodownicy Turystyki Pieszej: Aldona Szczepaniak, Anna Osuchowska oraz Roman Jacewicz. Uczestnicy wyruszyli na trasę przy deszczowej pogodzie, śpiewając piosenki o Marzannie, żeby jak najszybciej przegonić Zimę i powitać Wiosnę.
Szliśmy przez las szlakiem rowerowym niebieskim, czarnym, a następnie weszliśmy na szlak rowerowy czerwony i żółty.
Zakończenie Rajdu odbyło się na terenie osady Przytok, na parkingu leśnym przygotowanym dla Rajdowiczów, gdzie czekał gorący smaczny żurek z kiełbaską. Krzysztof Fąferek, leśniczy Leśnictwa Szczeglino opowiedział o atrakcjach przyrodniczych i turystycznych naszej trasy.
Komisja oceniła wszystkie Marzanny pod względem pomysłu, estetyki ekologii i wykonania. Wszystkie Marzanny były piękne i w związku z tym wszyscy otrzymali dyplomy.
Były to szkoły:
oraz osoby indywidualne, a mianowicie:
Następnie wszyscy razem spalili Marzanny, żeby już nie wróciła Zima. Przodownicy Turystyki Pieszej za przejście trasy przyznawali punkty na "Odznakę Turystyki Pieszej". Wręczono również odznaki "Złote Butki" Katarzynie Cieckowskiej i "Srebrne Butki" Mikołajowi Tudrujowi.
Imprezę przygotowali i przeprowadzili: Irena Mackojć, Marcin Machocki,
Anna Łubniewska,
Grażyna Kościerzyńska-Siekan, Aldona Szczepaniak, Anna Osuchowska, Roman Jacewicz, Danuta Cudzik, Aneta Gilewska, Tadeusz Tokarz oraz Marcin Kruszczyński.
Foto: Dorota Jóźków