Pasek
Dzisiaj jest r. Imieniny:
Odwiedziło nas:95638gości.
Reportaże

XX Wielodyscyplinowy Rajd Młodzieży "WIOSNA 2010"
24.04.2010r.
Kłanino

W dzień 24 kwietnia 2010 roku w 670 rocznicę nadania praw miejskich Bobolicom gościliśmy na ziemi bobolickiej. Na starcie XX Wielodyscyplinowego Rajdu "WIOSNA 2010", organizowanego przez Oddział Koszaliński PTTK stawiło się ponad dwustu piechurów i 8 rowerzystów! Wśród nich m.in. uczniowie koszalińskich szkół wraz z opiekunami (SP nr 6, SP nr 17, ZS nr 5, Jamno), z Jeżyczek, Dobrzycy, Mścic i Świemina. Nawiązując do ustanowionego na rok 2010 Międzynarodowego Roku Różnorodności Biologicznej oraz jubileuszu 40-lecia obchodów Dnia Ziemi na świecie i 20-lecia w Polsce organizatorzy rajdu przygotowali dwie trasy: pieszą i kolarską, które biegły przez teren Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000 "Dolina Radwi, Chotli i Chocieli". Jest to wdrażany od 1992 roku system ochrony zagrożonych składników różnorodności biologicznej kontynentu europejskiego. Na obszarze o powierzchni 22 000 ha zidentyfikowano 24 typy ważnych i cennych siedlisk. Obszar ten cechuje się największą koncentracją zjawisk źródliskowych na Pomorzu, urozmaiconą rzeźbą terenu-strome jary i wąwozy, a także doliny rzeczne.

Uczestnicy na obie trasy wyruszyli z parkingu położonego w miejscowości Mostowo. Trasę pieszą poprowadzili przodownicy Turystyki Pieszej: Hanna Siegieda oraz Józef Tokarz - Komendant Rajdu. Wiodła ona zielonym szlakiem im. Tadeusza Brzezińskiego przez rezerwat archeologiczny Kamienne Kręgi. Przejście tego odcinka powinno być "zadaniem domowym" dla każdego mieszkańca Koszalina. Bajkowy las, gdzieś spomiędzy drzew prześwitująca Radew, strzeliste, czarne świerki sięgające nieba oraz dywany szmaragdowego mchu nadają całości klimat "Władcy pierścieni". A przecież to nie Nowa Zelandia, tylko nasze lasy pod Koszalinem! Na "Kamiennych Kręgach" było jeszcze cicho i pusto, ale w sezonie roi się od ezoteryków, czarodziejów, radiestetów i wielbicieli UFO, przy których zwykli miłośnicy historii wypadają bezbarwnie. Po wysłuchaniu krótkiej opowieści o tym miejscu w wykonaniu Radosława Siegiedy rajdowicze udali się borem sosnowo - świerkowym do Kłanina.

Równolegle z piechurami rowerzyści, pod przewodnictwem Marcina Kruszczyńskiego oraz Zbigniewa Szczepaniaka przemierzali "swoją" drogę, którą jeden z uczestników opisał tak:

"Przemierzając zielonym szlakiem rowerowym ten piękny przyrodniczo teren mieliśmy okazję podziwiać szybującego bielika oraz brodzące w przybrzeżnych szuwarach czaple siwe. W trakcie jazdy trafiliśmy na zrąb gdzie trwały prace leśne związane z wyrębem drzew. Musieliśmy zsiąść ze swych rumaków na dwóch kołach i spory odcinek przebyć pieszo. Zwiedziliśmy i dowiedzieliśmy się ciekawych rzeczy o Rezerwacie Archeologicznym "Kamienne Kręgi". Po drodze widzieliśmy stado dzików z warchlakami a także kilka razy drogę przebiegły nam sarny. Zobaczyliśmy ślady bytowania bobrów. Podczas jednej z przerw podeszły do nas na kilka kroków trzy małe dziczki-warchlaki. Weronika-najmłodsza rowerzystka, w tym zdziwieniu krzyknęła "patrzcie kotki". My również nie mogliśmy się napatrzeć i zanim zareagowaliśmy i wyciągnęliśmy aparaty warchlaczki uciekły w las. Wykazaliśmy się jednak refleksem i udało nam się je sfotografować. Dalsza nasza trasa wiodła wzdłuż rzeki Chociel. Tu na podmokłych źródliskowych terenach wypatrzyliśmy jenota. Był jednak zbyt daleko jak na możliwości naszych aparatów. Jadąc dalej dotarliśmy do młyna wodnego. Pochodzi on z 2 poł. XIX w. Jest konstrukcji murowanej, częściowo szachulcowy, posiada urządzenie do spiętrzania wody. Po przejechaniu 24 km i przeszło 4-godzinnej jeździe dotarliśmy na metę."

Meta rajdu, dzięki gościnności p. dyrektora Józefa Wołowskiego została przygotowana na dziedzińcu Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Kłaninie. Na wyczerpanych turystów czekał pyszny wiosenny kapuśniaczek. Zainteresowani uczniowie wzięli udział w konkursie krajoznawczym dotyczącym przebytej trasy, powiatu koszalińskiego, miasta i gminy Bobolice oraz nauczyli się posługiwać mapą i kompasem, a także wyznaczania kierunku marszu na azymut podczas szkolenia zorganizowanego i przeprowadzonego przez przodownika InO Pawła Skoczypca. Podczas zakończenia rajdu odbyło się uroczyste wręczenie odznak turystycznych oraz nagród dla najlepszych uczestników konkursu krajoznawczego.

Nagrodzeni zostali:
Kategoria - klasa V

 1. Cyprian Drabik - SP nr 17 w Koszalinie
 2. Pietrzak Kamil - SP w Świeminie
 3. Karolina Sieniawska - ZS im. Ludzi Morza w Mścicach

Kategoria - powyżej klasy V

 1. Karol Ostrowski - ZS im. Ludzi Morza w Mścicach
 2. Patryk Bać - SP nr 17 w Koszalinie
 3. Mateusz Wilk - SP nr 5 w Koszalinie

Ponadto Małą Złotą Odznakę Turysta Przyrodnik otrzymał Zbigniew Szczepaniak.

Podczas całej imprezy przyjemnie świeciło słoneczko i z uśmiechami na twarzach uczestnicy odjechali autokarami do swoich domów.

Imprezę przygotowali i przeprowadzili: Józef Tokarz, Hanna i Radosław Siegieda (trasy piesza), Marcin Kruszczyński, Zbigniew Szczepaniak (trasa rowerowa), Paweł Skoczypiec (szkolenie InO), Radosław Brzeziński, Irena Mackojć (obsługa mety), Aneta Gilewska, Danuta Cudzik (sekretariat).

Zestawienie punktów:

 • Odznaka Turystyki Kolarskiej - 10 punktów
 • Odznaka Turystyki Pieszej - 10 punktów
 • Odznakę Turysta Przyrodnik - 18 punktów:
  1. Obszar Natura 2000 "Dolina Radwi, Chotli i Chocieli - 10 pkt.
  2. Rezerwat Archeologiczny "Kamienne Kręgi" - 5 pkt.
  3. Urządzenie hydrotechniczne - Młyn wodny - elektrownia (tylko trasa rowerowa) - 3 pkt.

2010_wiosna

Uczestnicy Rajdu na starcie na parkingu w Mostowie.

2010_wiosna

Uczestnicy Rajdu na starcie na parkingu w Mostowie.

2010_wiosna

Na trasie pieszej.

2010_wiosna

Na trasie pieszej.

2010_wiosna

Na trasie pieszej.

2010_wiosna

Rowerzyści na starcie w Mostowie.

2010_wiosna

Rowerzyści przeprawiają się przez zrąb.

2010_wiosna

Rowerzyści w Kamiennych Kręgach.

2010_wiosna

Na Radwią.

2010_wiosna

Krajobrazy Radwi.

2010_wiosna

Bobry na Radwią.

2010_wiosna

Dziczki.

2010_wiosna

Góry też zdobywaliśmy.

2010_wiosna

Młyn Ubiedrze.

2010_wiosna

Nad Chocielą.

2010_wiosna

Szkolenie InO - Paweł Skoczypiec i uczniowie SP 17

2010_wiosna

Przewodnik turystyczny Irena Mackojć opowiada o Bobolicach. Szkoła Podstawowa w Kłaninie.

2010_wiosna

Konkurs krajoznawczy.

2010_wiosna

Komisja konkursowa: Roman Jacewicz, Danuta Cudzik, Irena Mackojć.

2010_wiosna

Komendant Rajdu Józef Tokarz weryfikuje Odznaki Turystyki Pieszej.

2010_wiosna

Zakończenie Rajdu.

2010_wiosna

Zakończenie Rajdu.

2010_wiosna

Zakończenie Rajdu.

2010_wiosna

Zakończenie Rajdu.

2010_wiosna

Zakończenie Rajdu.

2010_wiosna

Zakończenie Rajdu.

2010_wiosna

Zakończenie Rajdu. Zbigniew Szczepaniak, Józef Tokarz, Marcin Kruszczyński.

2010_wiosna

Zakończenie Rajdu. W tle Dyrektor Szkoły w Kłaninie - Józef Wołowski

2010_wiosna

Zakończenie Rajdu.

2010_wiosna

Zakończenie Rajdu.

2010_wiosna

Zakończenie Rajdu.

2010_wiosna

Szkoła Podstawowa w Kłaninie.

2010_wiosna

Foto: Dorota Jóźków, Marcin Kruszczyński, Zbigniew Szczepaniak, Radosław Brzeziński


Powrót do spisu galerii

Wykonanie: Radosław Brzeziński 2002-2021