XXVII Harcerski Zlot Pieszy "Z piosenką w plecaku"
18-20.06.2010r.
Koszalin

W imprezie uczestniczyło łącznie 32 osoby w 4 patrolach-drużynach harcerskich: "Haprzyla", "Chimera", "Czarna Kompania", "Zielony Szczep". Organizatorzy z HKTP PTTK "SEZAM" im. A. Kamińskiego w liczbie 20 osób przygotowali trzy trasy. Na pierwszej biegnącej z punktu startowego (stacji paliw w Sianowie) do miejsca noclegowego (Przytoku) biegła trasa piątkowa - mała harcerska matura, która miała być przepustką na następne dwie trasy. Patrole zdały maturę harcerską z języka angielskiego, geografii oraz przygotowywały prezentację na ognisko powitalne z języka polskiego. Po rozpakowaniu i ognisku powitalnym przyszedł czas na trasę nocną- uczestnicy jako studenci Akademii Muzycznej zmagali się z zadaniami dotyczącymi życia i twórczości Fryderyka Chopina. Po 2 godzinach snu patrole znów udały się na trasę dzienną. Tym razem byli studentami Koszalińskiej Filmówki. Na tej trasie między innymi wcielili się w załogę statku "Piratów z Karaibów, musieli nagrać nową wersję hitu kinowego "Avatar", rozbroić bombę rodem ze "Szklanej Pułapki", a chłopcy z patroli mieli zadanie w najkrótszym czasie uporać się z włożeniem rajstop, które były im niezbędne do strzelania z łuku do wroga Robin Hooda. Po zakończeniu tras harcerze musieli jeszcze spróbować swoich sił w nieśmiertelnym spektaklu "Romea i Julii" oczywiście w swojej kreatywnej wersji. Rajd zakończył się pożegnalnym ogniskiem oraz apelem z ogłoszeniem wyników i rozdaniem nagród. I miejsce zajął "Zielony Szczep", II miejsce - "Czarna Kompania" , III miejsce- "Chimera". Część dzielnych uczestników po 3 dni tras wynoszących łącznie około 50 km i zaledwie 2 godzinach snu, dotarła również piechotą z Przytoku na Górę Chełmską ("Wykrzyknik") gdzie odbyło się oficjalne zakończenie roku harcerskiego Hufca Ziemi Koszalińskiej, organizowanego przez Marka Izraelskiego.

Tekst: Alicja Taraba