XI Zimowy Rajd Pieszy
"SZLAKIEM NADMORSKIM"
5.02.2011r. - Mielno

- Jaki rodzic puści dziecko w taką pogodę na całodzienny rajd pieszy? Pewnie nikt nie przyjdzie... - takie rozważania towarzyszyły mi w ostatnią sobotę od rana. A było wyjątkowo wrednie. Od kilku dni padało, na dodatek wszystkie pogodynki nie miały litości - wiatr będzie porywisty, chwilami ponad 100 km na godzinę. Może przełożyć imprezę?

- Nie da rady. Zupa i autobusy zamówione, pieczątka, plakietki i dyplomy rajdowe wydrukowane... Co ma być - to będzie. Jeśli wiatr będzie łamał konary, to pójdziemy plażą. Trudno.

Zapowiadała się rekordowa pod względem frekwencji impreza. Według list zgłoszeń miało być bez mała trzystu turystów z trzynastu szkół koszalińskich i z powiatu koszalińskiego. Była też grupa turystów indywidualnych, a nawet dwa "Orły" ze Słupska. Setka się nie zgłosiła. Są jednak odpowiedzialni rodzice (taki żart)!

Trasa XI Zimowego Rajdu Pieszego "Szlakiem nadmorskim" miała prowadzić z Gąsek, przez Sarbinowo, Chłopy i Mielenko do Mielna, gdzie w Zespole Szkół mieliśmy pod dachem zakończyć wędrówkę. Szybka decyzja komendy rajdu - skracamy trasę, startujemy z pętli autobusowej w Sarbinowie.

- Witam najtwardszych z twardych! Witam prawdziwych twardzieli - słowa Prezesa naszego Oddziału PTTK Józefa T. Tokarza sprawiły przyjemność turystom; podziękowali brawami. Krótka informacja krajoznawcza na temat latarni morskiej w Gąskach i ochrony brzegu przed niszczącym działaniem Bałtyku w Sarbinowie poprzedziła wymarsz na trasę.

- Kto jest pierwszy raz na rajdzie? - podniosły się cztery, czy pięć rąk.

- Uwierzcie, że nie zawsze jest taka pogoda jak dzisiaj. Właściwie, to rzadko kiedy jest tak paskudnie. Na następnym rajdzie na pewno będzie lepiej. Ruszajmy!

Odcinek do Chłopów pokonaliśmy plażą. Co to byłby za rajd "Szlakiem nadmorskim" gdybyśmy nie szli choć trochę nad samym morzem. Przy dość mocnym, zachodnim wietrze najwięcej wody przyjęły nasze kurtki, plecaki i tylne części spodni. W Chłopach wspomnieliśmy naszych przyjaciół, pasjonatów ze stowarzyszenia "16 Południk", którzy robią społecznie wiele dobrego dla swojej miejscowości. Dalsze kilometry pokonaliśmy idąc lasem na wschód wzdłuż szlaków rowerowych. Tu byliśmy trochę osłonięci od wiatru, za to zaczęło mocniej padać. Najbardziej podziwiałem naprawdę małe dzieciaczki, sięgające mi do pasa pierwszaki z Jamna, przepraszam - z Koszalina.

Mielno przywitało nas tężejącym deszczem, który po wyjściu z lasu zacinał z ukosa. Na chwilę podeszliśmy pod gotycki kościół pw. Przemienienia Pańskiego. Mokra odzież i wizja spotkania z gorącym białym barszczem przyspieszyła zakończenie tej części rajdu. Po dziesięciu minutach byliśmy w szkole, gdzie w dwóch małych salkach udało się nam rozlokować, zjeść, potwierdzić punkty na Odznakę Turystyki Pieszej i odznakę "Turysta Przyrodnik". Jak zwykle, tak i tym razem kilkoro turystów spełniło normy i uzyskało różne trofea, co wszyscy docenili brawami. Prezes Tokarz zakończył imprezę słowami:

- Do zobaczenia na turystycznym szlaku! Czas przerwać serię kiepskiej pogody, która towarzyszy nam tej zimy - to już czwarty rajd z rzędu, kiedy mamy prawo narzekać na aurę.

Punkty do Odznaki Turystyki Pieszej - 10 pkt

Punkty do Odznaki Turysta Przyrodnik:
1. Urządzenia hydrotechniczne - Sarbinowo - betonowe umoocnienia brzegu morskiego - 3 pkt
2. Urządzenie hydrotechniczne - Chłopy - kanał i jaz, urządzenie piętrzące wodę - 3 pkt
3. Obszar Chronionego Krajobrazu - Koszaliński Pas Nadmorski - 4 pkt
4. Obszar Natura 2000 - Obszar Specjalnej Ochrony Ptaków - Zatoka Pomorska - 10 pkt

Na trasie rajdu

Na trasie rajdu - Chłopy - przystań rybacka

Na trasie rajdu - Chłopy - przystań rybacka

Na trasie rajdu - Chłopy - miejsce gdzie przebiega 16 południk

Na trasie rajdu.

Kościół pw. Przemienienie Pańskiego