XIII Zawody na Orientację
"MROŹNO 2012"
10.03.2011 r. - Koszalin Góra Chełmska

10 marca 2012 r. w wyjątkowo pochmurny i deszczowy dzień na terenie Góry Chełmskiej w Koszalinie odbyły się XIII Zimowe Zawody na Orientację "MROŹNO 2012", które zorganizował Oddział Koszaliński Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Na godz. 10.00 pod wiatą na szczycie stawiło się ok. 90 zawodników z koszalińskich szkół podstawowych, gimnazjum, ponadgimnazjalnych oraz drużyny indywidualne, których przywitał Kierownik Zawodów Radosław Brzeziński. Niedługo po tym Sędzia Główny Zawodów Paweł Skoczypiec (Przodownik Imprez na Orientację PTTK nr 494) i budowniczy tras objaśnił uczestnikom na czym będą polegały marsze, poinformował o zasadach, zaprezentował mapy i rozdał wcześniej przygotowane karty startowe i pamiątkowe plakietki. Około godz. 10.30 na zegarze startowym ustalono czas "0.00" i w las wyruszył pierwszy zespół.

Turyści chcący sprawdzić swoje umiejętności w posługiwaniu się mapą i orientacją w terenie zostali podzieleni na 31 zespołów składających się z od 2 do 5 osób w trzech kategoriach: TP (szkoły podstawowe), TM (gimnazja) i TO (kategoria otwarta dla pozostałych). Poszczególne zespoły wywoływano w odstępach 2-3 minutowych. Sędzia Główny z każdemym startującym zespołem krótko omówiał mapy, po czym zespół wyruszał w trasę. Uczestnicy startujący w kategorii TP otrzymali za zadanie znaleźć w terenie i potwierdzić 13 prawidłowych punktów kontrolnych, tzw. lampionów zlokalizowanych na terenie Góry Chełmskiej. Lampiony - tablice zawierające biało-czerwony kwadrat, dwuliterowy kod oraz kolorową kredkę zostały zawieszone, m.in. na drzewach, kamieniach i innych obiektach. Potwierdzenie punktu odbywało się poprzez przepisanie kodu załączoną kredką na kartę startową. Sporym utrudnieniem było umieszczenie w terenie większej ilości lampionów niż te, które należało znaleźć - tzw. punkty stowarzyszony i mylne. Większość punktów została rozstawiona wzdłuż niebieskiego i żółtego szlaku, co stanowiło dla najmłodszych uczestników ułatwienie oraz bezpieczeństwo w przypadku zgubienia się. Na pokonanie trasy przewidziano czas 110 minut. Podobną mapę otrzymali uczestnicy startujący w kategorii TD. Uczestnicy startujący w kategori TO otrzymali trudniejszą mapę nazwaną dowcipnie "Ale jaja", gdyż do znalezienia mieli aż 15 Punktów Kontrolnych, z których 4 zostały wycięte z mapy z kształcie "jaj" i umieszczone obok. Po dotarciu do okolicy jednego z tych czterech punktów należało dopasować dane "jajo" do miejsca na mapie i zapisaniu odpowiedniego kodu na karcie. Trzeba powiedzieć, że każdy źle wpisany PK, to punkty karne dla drużyny. Dla zmoczonych uczestników wracających z trasy organizatorzy przygotowali poczęstunek w postaci gorącej grochówki.

Po szybkim i sprawnym obliczeniu wyników (wygrywały zespoły z najmniejszą liczbą punktów karnych) wypisano pamiątkowe dyplomy i przystąpiono do zakończenia Zawodów, ogłoszenia wyników i wręczenia nagród. Zwycięski zespół z każdej kategorii otrzymał puchar, a członkowie zespołów dyplomy i drobne upominki, które mogli sobie wybrać. Zespoły, które zajęły odpowiednio 2 i 3 miejsca w danej kategorii otrzymały dyplomy i drobne upominki.

Na koniec Kierownik Zawodów podziękował wszystkim za udział i zaprosił na kolejne imprezy.

Organizatorzy dziękują za pomoc Szensztackiemu Instytutowi Sióstr Maryi, nauczycielom i opiekunom grup szkolnych, a Urzędowi Miejskiemu w Koszalinie za wsparcie finansowe imprezy.

Punkty na Odznakę Turystyki Pieszej (6 pkt) i Odznakę Imprez na Orientację - 2 pkt.

Kategoria TP - szkoły podstawowe

SP 7 Koszalin - D.Kaczmarek 530
4TDHNS "Dreptusie" - M.Albert, Ł.Pawłowski 765

2012_mrozno

Idziemy na start na szczyt Góry Chełmskiej.

2012_mrozno

Idziemy na start na szczyt Góry Chełmskiej.

2012_mrozno

Sędzia Główny Paweł Skoczypiec objaśnia zasady.

2012_mrozno

Już na trasie szukamy PK.

2012_mrozno

Kolejne drużyny czekają na swoją kolej.

Już mamy mapę.

Drużyna odbiera mapę.

Ostatnie wskazówki.

Start.

Mgła wokół startu.

2012_mrozno

Sędzia Główny czeka na kolejną drużynę.

2012_mrozno

Opiekunowie drużyn szkolnych w oczekiwaniu na swoich podopiecznych.

2012_mrozno

Ostatnie chwile przed rozdaniem nagród.

2012_mrozno

Sędzia jeszcze coś objaśnia.

Ogłoszenie wyników.

Pierwsi zwyciężcy.