Pasek
Dzisiaj jest r. Imieniny:
Odwiedziło nas:95636gości.
Reportaże

XXVII Rajd "NA TOPIENIE MARZANNY"
22.03.2014 r.

Trasa Przebieg: Koszalin - Parnowo (10 km)
Meta: Świetlica wiejska w Parnowie
Liczba uczestników: 322 osoby
2014_marzanna
Komenda
Rajdu:
Komendant: Radosław Siegieda
Przodownicy TP: Józef Tokarz, Roman Jacewicz, Radosław Siegieda
Konkurs krajoznawczy: Kazimierz Raczyński
Obsługa mety: Radosław Brzeziński
Współorganizatorzy Gmina Biesiekierz
Punktacja:
Odznaka Turystyki Pieszej: 10 pkt

Czy ktoś zna sposób na to, by ilość szła w zgodnej parze z jakością? W turystyce to chyba jest niemożliwe... Ostatnia nasza impreza z soboty 22 marca 2014 r. - XXVII Rajd Pieszy "Na topienie Marzanny" - rozrastała się do niemożliwości, a w końcu ją przekroczyła. Było nas ponad 320 osób! Gdzie jest granica zdrowego rozsądku, a co ważniejsze bezpieczeństwa uczestników? Jak pogodzić przemarsz takiej gromady z wymogiem przekazania informacji krajoznawczych? Niemożliwe! Niestety, nie dało się ograniczyć naboru do jakiejś rozsądnej wielkości; "oddolne ciśnienie" było tak duże, że spokojni skądinąd ludzie gotowi byli się obrazić na organizatorów w przypadku odmowy przyjęcia na rajd. Co zrobimy z takim zjawiskiem w przyszłości - nie mam pojęcia, ale coś musimy wymyślić, bo nie zależy nam tylko na "nawijaniu" kilometrów na buty. A pogadać?

Kto się zjawił? Z Koszalina: Przedszkole nr 21, młodzi muzycy z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych oraz SKKT PTTK "Presto" z tejże szkoły, szkoły podstawowe nr 13 i 17 oraz z Biesiekierza, Bonina, Dobrzycy, Mścic, Rosnowa, Sarbinowa, Starych Bielic i Świemina. Dodajmy młodzież ze specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych: 4.THDNS PTTK "Dreptusie" z Koszalina i SKKT PTTK "Wędrowiec" z Warnina. No i jeszcze dorzućmy gimnazjalistów z Biesiekierza (!) i tych, co mieli najdalej - Zespół Szkół Społecznych w Jeżyczkach.

Rozpoczęliśmy pod "Biedronką" koło "MAKRO". Piękną nową ulicą (Łukasiewicza) weszliśmy w tereny zajmowane przez firmy Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - Podstrefa Koszalin. Nowoczesne obiekty przemysłowe - oglądane nawet zza ogrodzenia - robią wrażenie. Większość z nas była tu po raz pierwszy. Kierowcy nielicznych o tej porze ciężarówek ze zdumieniem obserwowali naszą długą kolumnę i podrygujące nad nią Marzanny. Na wysokości "NordGlass-u" skręciliśmy w polną drogę wiodącą do Starych Bielic. Tu, na skrawku ugoru dokonaliśmy obrzędu spalenia kukieł. Wyszedł z tego niezły ogień, ale wszystko pozostawało pod kontrolą: palenisko zostało dogaszone samochodową gaśnicą i uprzątnięte.

Cała trasa wiodła niemal prosto na zachód. Ze Starych Bielic dotarliśmy do Tatowa. Ciekawe miejsce: wśród zabagnionych ostępów nieduże, zarastające jezioro - istny raj dla ptactwa wodnego. Człowiek tu nie wejdzie, bo pokrzywy, krzaczory, bagno, chmury komarów (latem)... A ptakom nie przeszkadza nawet sąsiedztwo dużej bazy sprzętu budowlanego, ani hałasująca niedaleko droga krajowa nr 6. Gdzieś pomiędzy Tatowem i Cieszynem minęliśmy miejsce średniowiecznej bitwy. Właśnie tu w 1466 roku starły się zbrojne oddziały Kołobrzegu i Koszalina, co na kilkadziesiąt lat dało zwycięskim mieszczanom koszalińskim możliwość prowadzenia handlu drogą morską, a samo miasto uzyskało prawo wysyłania samodzielnego delegata do Związku Hanzeatyckiego.

Głębokim jarem, jaki w ciągu wieków wyżłobiła w terenie polna droga z Tatowa do Cieszyna, dotarliśmy do kolejnego ciekawego obiektu na trasie rajdu: XIV wiecznej gotyckiej wieży kościoła w Cieszynie. Jej obronny charakter jest nader czytelny. Całe szczęście, że przed laty nakryto wieżę nowym dachem, bo do dzisiaj byłaby już tylko stertą gruzu... Niestety - z uwagi na wielkość grupy i tradycyjne opóźnienie na trasie - nie weszliśmy do środka, a najciekawsza jest tu moim zdaniem... klatka schodowa wiodąca na szczyt wieży. Wąskie, ceglane schody, "ciemno, prawie noc", bez możliwości wyminięcia się dwóch osób. Duch czasu dmucha tu w kark, aż ciarki biegają po plecach... A z góry - widok na cztery strony świata, w tym na piękne Jezioro Parnowskie. Kto będzie miał okazję niech koniecznie zobaczy. Nie odmówiłem sobie przyjemności dokonania prostej prezentacji. Na tyłach wieży (strona wschodnia), w miejscu nieistniejącej nawy jest ceglane rumowisko, a w nim, wśród uschniętych badyli można bez trudu znaleźć oryginalne sześćsetletnie gotyckie cegły pomieszane ze współczesnymi. Dopiero zestawiając je ze sobą widać, że dawny materiał budowlany był wyraźnie inny. Wszystkie krawędzie są po prostu większe. W drogę, czas nagli!

Kościół w Parnowie, mimo że też gotycki, jest młodszy od cieszyńskiego o jakieś sto lat. Najciekawszy i najlepiej zachowany fragment to wieża, w której front wmurowano kawałki młyńskich kamieni. Dzięki uprzejmości księdza Zbigniewa Kukiela, proboszcza parafii w Biesiekierzu mogliśmy wejść do środka. Wnętrze nawy zatraciło gotycki charakter; otynkowane, pobielone ściany, przemurowane na "kolebkę" łuki okienne... Sąsiedztwo jeziornej skarpy sprawia, że zewnętrzne mury absydy osiadają, rysują się, pękają. Niedobrze!

Metę rajdu zorganizowaliśmy w świetlicy w Parnowie. Pomimo wielu obaw sala pomieściła naszych turystów. Tutaj tradycyjnie gorąca zupa, konkurs krajoznawczy przeprowadzony przez kol. Kazimierza Raczyńskiego, wręczenie odznak zdobytych przez turystów oraz dyplomów uczestnictwa dla grup szkolnych (i nie tylko) - dopełniły program rajdu. Pora do domu.

Organizatorzy serdecznie dziękują Urzędowi Miasta Koszalina za finansowe wsparcie imprezy, Wójtowi gminy Biesiekierz, panu Marianowi Hermanowiczowi za nieodpłatne udostępnienie świetlicy w Parnowie. Specjalne podziękowania kierujemy również do pani gospodarz świetlicy Haliny Hierl, która otoczyła naszą "grupkę" troskliwą opieką.

Do zobaczenia na turystycznym szlaku! Już za trzy tygodnie Rajd "Wiosna 2014". Oby tylko nie było kłopotu z nadmiarem "chętnych"...

Tekst: Radosław Siegieda
Zdjęcia: Hanna Siegieda, Radosław Brzeziński

Start Rajdu na parkingu przy Biedronce ul. Bohaterów Warszawy.
Przemarsz przez Specjalną Strefę Ekonomiczną w Koszalinie.
Przemarsz przez Specjalną Strefę Ekonomiczną w Koszalinie.
Przemarsz przez Specjalną Strefę Ekonomiczną w Koszalinie.
Przemarsz przez Specjalną Strefę Ekonomiczną w Koszalinie.
Przemarsz przez Specjalną Strefę Ekonomiczną w Koszalinie.
Przemarsz przez Specjalną Strefę Ekonomiczną w Koszalinie.
Pożegnanie zimy -
Pożegnanie zimy -
Pożegnanie zimy -
Pożegnanie zimy -
Pożegnanie zimy -
Pożegnanie zimy -
Pożegnanie zimy -
Pożegnanie zimy -
Pożegnanie zimy -
Pożegnanie zimy -
Pożegnanie zimy -
Pożegnanie zimy -
Pożegnanie zimy -
Pożegnanie zimy -
Pożegnanie zimy -
Na trasie.
Na trasie.
Na trasie.
Na trasie.
Na trasie.
Na trasie.
Na trasie.
Na trasie.
Na trasie.
Na trasie - kościół w Parnowie.
Na trasie - kościół w Parnowie.
Meta. Świetlica wiejska w Parnowie.
Meta. Opowiada Radosław Siegieda.
Meta. Weryfikacja książeczek OTP przez Przodowników TP.
Meta. Weryfikacja książeczek OTP przez Przodowników TP.
Wręczenie podziękowania dla gospodarza mety - Pani Halina Hierl.
Wręczenie dyplomów uczestnictwa.
Wręczenie zdobytych odznak - Filip Kondak i  Józef Tokarz - Prezes Zarządu Oddziału Koszalińskiego PTTK.

Powrót do spisu galerii

Wykonanie: Radosław Brzeziński 2002-2021