Pasek
Dzisiaj jest r. Imieniny:
Odwiedziło nas:95636gości.
Reportaże

XXIV Rajd Młodzieży "WIOSNA 2014"
12.04.2014 r.

Trasa Przebieg: Osetno - Wyszewo (10 km)
Meta: Gminny Ośrodek Kultury w Wyszewie
2014_wiosna
Komenda
Rajdu:
Komendant: Marcin Kruszczyński
Przodownicy TP: Józef Tokarz, Radosław Siegieda, Roman Jacewicz
Konkurs krajoznawczy: Marcin Kruszczyński
Sekretariat: Danuta Cudzik
Obsługa mety: Radosław Brzeziński
Współorganizatorzy Urząd Miejski w Koszalinie
Gminny Ośrodek Kultury w Wyszewie, Gmina Manowo
Punktacja:
Odznaka Turystyki Pieszej: 10 pkt

Rodzinnie na Pomorskim szlaku Świętego Jakuba

Już po raz drugi w tym roku Oddział Koszaliński Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego był organizatorem rajdu, który przebiegał Pomorską Drogą Świętego Jakuba. Tym razem trasa wiodła z miejscowości Osetno do Wyszewa. Prawie 200 uczestników z Koszalina: Przedszkola 21, Szkoły Podstawowej nr 17, Pałacu Młodzieży oraz z okolicznych miejscowości: z Biesiekierza, Bonina, Dobrzycy, Mścic, Starych Bielic Świemina, Biesiekierza, turystów indywidualnych oraz rodzin spotkało się na starcie w miejscowości Osetno, a właściwie na terenie przepięknego Parku Leśników im. Jana Łobodźca. Tu należy wspomnieć że rok 2014 w PTTK przebiega pod hasłem "Turystyka łączy pokolenia". Rajdowiczów powitał prezes Oddziału Koszalińskiego PTTK Józef Tokarz, który uroczyście wręczył nowo wstępującej w szeregi PTTK 6-letniej Indze znaczek organizacyjny Towarzystwa. Następnie komendant rajdu Marcin Kruszczyński powiedział kilka słów na temat parku i jego patrona. Park został założony w 2005 roku w pobliżu leśniczówki Osetno w Nadleśnictwie Manowo, na powierzchni około 2 ha. Liczne ścieżki wśród oczek wodnych, drewniane mostki nad płynącymi strumykami doprowadzą nas do rozlokowanych w różnych miejscach parku altan, szałasów czy wieży widokowej. Oczywiście w każdym z tych miejsc są ławeczki i stoły oraz wydzielone miejsce na ognisko z przygotowanym drewnem i kijami do pieczenia kiełbasek. Można zabrać ze sobą także i własnego grilla. W przerwie między pałaszowaniem kolejnych grillowych porcji warto zapoznać się z unikatową roślinnością parku. Rośnie tu m. in. kilkuletni dąb szypułkowy zwany "Dębem Jana Pawła II", który wyrósł z żołędzi poświęconych przez papieża w trakcie wizyty delegacji leśników polskich w Watykanie. Wszystko jest wspaniale opisane na tablicach, więc nie będzie trudności z rozpoznaniem szeregu gatunków roślin. Park jest doskonałym miejscem odpoczynku dla rodzin, można go nieodpłatnie zwiedzać praktycznie przez cały rok. A naprawdę warto! Patron - Jan Łobodziec - leśnik z zamiłowania i wykształcenia, z leśnictwem związany był od 1938 roku. To on tworzył w okresie powojennym podwaliny administracji leśnej na naszych terenach. Przez 21 lat kierował Nadleśnictwem Wyszebórz. W sumie przez 33 lata kształtował swoją ręką koszalińskie lasy. Także po odejściu na emeryturę w 1979 r. służył swoją ogromną wiedzą i doświadczeniem, przekazując swoje uwagi i spostrzeżenia młodym pokoleniom leśników.

Nie zwiedzamy Parku Leśników, ponieważ przy 200 osobowej grupie jest to dość ryzykowne. Ruszamy więc szlakiem Jakubowym. Po drodze mijamy wartko płynącą rzeczkę Mszankę, jedną z dopływów królowej koszalińskich rzek Radwi. Cała dzisiejsza trasa wiodła wśród urozmaiconych leśnych siedlisk Puszczy Koszalińskiej. Św. Jakub patrzył na nas tego dnia łaskawym okiem, darząc pielgrzymów słoneczną pogodą. Dzięki temu szczególnie przyjemnie wędrowało się rodzicom ze swoimi pociechami. Oczywiście podczas wędrówki nie zapominamy o przerwach, podczas których można się napić i posilić, ale i dowiedzieć o ciekawych rzeczach np. o atrybutach, czyli przedmiotach lub symbolach po których określonego świętego łatwiej rozpoznać. Dla Świętego Jakuba takimi atrybutami są kij, bukłak i oczywiście muszla. Kij lub laska to przedmiot ułatwiający i pomagający w długiej i uciążliwej wędrówce. Służył także do obrony, gdyż w XII i XIII w., na które to lata przypada największe nasilenie ruchów pielgrzymkowy, wędrowanie było także niebezpieczne, z uwagi na rabusiów czających się po lasach. Jak mówi Codex Calixtinus - Księga św. Jakuba (zwana kodeksem Kalikstyńskim, od imienia papieża Kaliksta II, który nakazał ją sporządzić. Jest ona uważana za jedną z najważniejszych ksiąg piśmiennictwa chrześcijańskiego) kij jest "trzecią nogą" dla pielgrzyma, co ma przełożenie do idei Trójcy Świętej. Manierka, dynia, tykwa, naczynie o pojemności do 2 litrów ułatwiające i służące do przenoszenia napojów. Wykorzystywano do tego celu tykwy (owoce pnącej rośliny tropikalnej z rodziny dyniowatych), wydrążone rogi czy skórę zwierząt. Od najdawniejszych czasów służyły pielgrzymom ale także i myśliwym czy wojownikom. W średniowieczu zastąpiły je manierki wykonane z masy ceramicznej. Najpopularniejszym i najbardziej rozpoznawalnym atrybutem św. Jakuba Apostoła Większego jest muszla. Jej symbolikę interpretuje się bardzo prozaicznie, a mianowicie wiąże się po prostu z wodą, która podczas wędrówki jest bezwzględnie potrzebna. Były używane jako naczynia do zaczerpnięcia i picia wody, czy do położenia na nich skromnego posiłku. Te piękne białe muszle były także ozdobą, noszoną na kapeluszu, płaszczu czy sakwie pielgrzyma, oznajmującą i poświadczającą dotarcie i pobyt u grobu św. Jakuba w hiszpańskiej miejscowości Santiago de Compostela położonej ok. 35 km od wybrzeża Oceanu Atlantyckiego, gdzie ten właśnie gatunek przegrzebków licznie tam występuje. Stanowiły one również dla wędrowca swego rodzaju dewocjonalia chroniące przed niebezpieczeństwami. Dzisiaj są symbolem, którym oznacza się drogi św. Jakuba, takim ułatwieniem dla pielgrzymów, że podążają we właściwym kierunku.

Kolejna przerwa w naszej ponad 10 kilometrowej wędrówce poświęcona była Arturowi Grottgerowi (ur.11.11.1837 w Ottyniowicach na Podolu, zm. 13.12.1867 w Amelie-les-Bains-Palalda we Francji, pochowany na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie), którego można śmiało obwołać malarzem Powstania Styczniowego. To właśnie dzięki jego najdoskonalszym cyklom tzw. "kartonów", rysunków wykonanych czarną i białą kredką na ciemnożółtych kartonach, które powstawały w latach 1863-1866 (m. in. Obraz symboliczny Polski, Branka, Kucie kos, Pożegnanie powstańca, Bitwa, Żałobne wieści) możemy prześledzić znaczenie, wzniosłość, dramatyzm a jednocześnie rzeczywistość powstania, określanego mianem największego zrywu narodowowyzwoleńczego. Artur już w wieku 11 lat uczył się malarstwa pod czujnym okiem ojca. Później nauki pobierał w pracowni lwowskiego malarza Jana Maszkowskiego. We Lwowie poznał Juliusz Kossaka, który udzielał mu artystycznych konsultacji. Akwarelę 14 letniego Artura przedstawiającą pogoń polskiej szlachty za Tatarani, dostrzegł i kupił bawarski hrabia Aleksander Pappenheim, co zaowocowało później wieloletnią przyjaźnią dzięki, której młody artysta zyskał protektora oraz mecenasa. Studiował w Krakowie i w Wiedniu, gdzie odniósł sukces jako ilustrator. W sumie do 1864 roku wykonał ponad 200 ilustracji do kilku wiedeńskich czasopism. Przedkładał czarno-białą grafikę ponad kolorowe malarstwo olejne czy akwarele. Z uwagi na płucne krwotoki leczył się we francuskim uzdrowisku w Pirenejach, gdzie zmarł. Zwłoki artysty sprowadziła do Lwowa w dniu 4 lipca 1868 roku jego narzeczona.

Około godz. 13.00 wszyscy w wiosennych nastrojach dotarli na metę rajdu w Wyszewie. Tu w niedawno zbudowanym obiekcie rekreacyjnym mogliśmy na świeżym powietrzu zjeść ciepły posiłek. Przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych bawiły się na pobliskim placu zabaw, natomiast ze starszych klas i gimnazjaliści przystąpili do konkursu krajoznawczego. Rajd zakończyło tradycyjne podsumowanie. Najmłodszy uczestnik 4-letni Kuba otrzymał pluszową maskotkę za dzielne przejście 10-cio kilometrowej trasy. Nieco starszym piechurom z przedszkola i szkół podstawowych wręczono odznaki srebrne i złote "siedmiomilowe buty" wraz z dyplomami. Dla tych, którzy dłużej wędrują z Oddziałem Koszalińskim PTTK wręczono odznaki popularne OTP i odznaki Turysta Przyrodnik. Zwycięzcy konkursów krajoznawczych otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy. Dzień szybko minął, my jednak już zapraszamy na kolejny rajd, który odbędzie się 17.05.2014 r. Na koniec nie może oczywiście zabraknąć podziękowań dla tych szczególnych osób, bez których nasze rajdy nie odbyły by się lub mielibyśmy kłopoty z ich przeprowadzeniem. Rajd został dofinansowany przez Urząd Miejski w Koszalinie. Podziękowania kierujemy również na ręce Wójta Gminy Manowo Pana Romana Kłosowskiego za możliwość skorzystania z terenu Gminnego Ośrodka Kultury w Wyszewie oraz dla wolontariuszy z Koszalina, którzy czuwali aby na trasie nikomu nic się nie stało. Pozdrawiamy i zapraszamy na do wspólnego wędrowania.

Wyniki konkursu krajoznawczego:

Grupa młodsza (do klasy V szkoły podstawowej):

  1. Katarzyna Pecyna (SP Dobrzyca)
  2. Grzegorz Tokarek (SKKT PTTK "17" przy SP 17 Koszalin)
  3. Oliwia Kościołowska

Grupa starsza (powyżej klasy V szkoły podstawowej):

  1. Marta Wnęk (SKKT PTTK "17" przy SP 17 Koszalin)
  2. Joanna Pietrowska (SP Dobrzyca)
  3. Agata Niezgoda (SP Biesiekierz)

Tekst: Marcin Kruszczyński
Zdjęcia: Marcin Kruszczyński, Radosław Brzeziński

Start Rajdu w Parku Leśników im. Jana Łobodźca w Osetnie.
Józef Tokarz wręczył nowo wstępującej w szeregi PTTK 6-letniej Indze znaczek organizacyjny Towarzystwa.
Wyruszamy w trasę - Park Leśników im. Jana Łobodźca w Osetnie.
Uczestnicy Rajdu na trasie.
Uczestnicy Rajdu na trasie - trasa Szlakiem Św. Jakuba.
Uczestnicy Rajdu na trasie.
Uczestnicy Rajdu na trasie - trasa Szlakiem Św. Jakuba.
Uczestnicy Rajdu na trasie.
Rodzinnie na trasie Rajdu.
Meta Rajdu w Wyszewie przygotowana przez Radosław Brzezińskiego.
Meta już blisko.
Meta już blisko.
Powitanie uczestników w Wyszewie - Radosław Brzeziński.
Meta rajdu w Wyszewie.
Meta rajdu w Wyszewie.
Sekretariat rajdu - przodownicy stemplują książeczki OTP.
Sekretariat rajdu - przodownicy stemplują książeczki OTP.
Sekretariat rajdu - przodownicy stemplują książeczki OTP.
Sekretariat rajdu - przodownicy stemplują książeczki OTP.
Mobilny konkurs krajoznawczy w warunkach terenowych.
Sekretariat rajdu - Danuta Cudzik.
Wręczenie zdobytych odznak turystycznych.
Wręczenie zdobytych odznak turystycznych.
Wręczenie zdobytych odznak turystycznych.
Wręczenie zdobytych odznak turystycznych.
Wręczenie dyplomów uczestnictwa.
Wręczenie dyplomów uczestnictwa.
Wręczenie zdobytych odznak turystycznych.
Zakończenie rajdu.
Zakończenie rajdu.

Powrót do spisu galerii

Wykonanie: Radosław Brzeziński 2002-2021