Pasek
Dzisiaj jest r. Imieniny:
Odwiedziło nas:95275gości.
Reportaże

XXII Zimowy Rajd "W NIEZNANE"
18.01.2014 r.

Trasa Przebieg: Góra Chełmska - Kłos - Sianów (8 km)
Meta: Gimnazjum Gminne im. Ireny Sendlerowej w Sianowie
2014_wnieznane
Komenda
Rajdu:
Komendant: Marcin Kruszczyński
Przodownicy TP: Józef Tokarz, Radosław Siegieda
Konkurs krajoznawczy: Kazimierz Raczyński
Sekretariat: Danuta Cudzik
Obsługa mety: Radosław Brzeziński
Współorganizatorzy Gimnazjum Gminne im. Ireny Sendlerowej w Sianowie
Punktacja:
Odznaka Turystyki Pieszej: 10 pkt

DROGĄ ŚW. JAKUBA DO POWSTANIA STYCZNIOWEGO

Ponad 180 turystów wyruszyło 18 stycznia na pierwszy w nowym 2014 roku, zorganizowany przez Oddział Koszaliński Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, XXII Zimowy Rajd Pieszy "W NIEZNANE",.

Miejscem zbiórki był parking u podnóża Góry Chełmskiej. Zanim wyruszyliśmy uczestników rajdu powitał prezes Oddziału Koszalińskiego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego kol. Józef Tadeusz Tokarz. Następnie Komendant Rajdu kol. Marcin Kruszczyński - Przodownik Turystyki Pieszej PTTK - przedstawił uczestnikom trasę jaką będą szli. Tradycją rajdów "W NIEZNANE jest to, iż uczestnicy nie wiedzą którędy będą iść i dokąd. Następnie kol. Kazimierz Raczyński, przygotowujący konkurs krajoznawczy, opowiedział o monumentalnym głazie autorstwa słynnego artysty rzeźbiarza Zygmunta Wujka poświęconym Powstańcom Listopadowym, którzy po klęsce powstania jako jeńcy zbudowali drogę z Koszalina do Sianowa.

Wyruszyliśmy świeżo wyznakowaną (w 2013 r.) trasą będącą częścią Pomorskiej Drogi Św. Jakuba biegnącą przez teren województwa zachodniopomorskiego. Na jednym z postojów komendant rajdu przekazał wszystkim kilka informacji na temat tego szlaku oraz o tym jak się narodziło pielgrzymowanie. Szlak jest częścią szlaku jaki wiedzie z Kretyngi na Litwie (miasto Jana Karola Chodkiewicza Wielkiego Księcia Litewskiego) przez Kaliningrad przez Polskę: Elbląg, Gdańsk, Lębork, Słupsk, Sławno, Darłowo, Sianów, Koszalin, Białogard, Kołobrzeg, Kamień Pomorski, Wolin, Świnoujście - jest to 713 km, i dalej przez Niemcy aż do Santiago de Compostela w Hiszpanii. W powiecie koszalińskim łączna długość trasy to ponad 120 km.

Pielgrzymowanie, czyli bycie poza domem, bycie w obcym kraju zapoczątkował Św. Jakub Większy (Starszy), jeden z 12 apostołów Jezusa Chrystusa. To on wyruszył z Ziemi Świętej wraz z grupą uczniów i przybył do Hiszpanii prowadzić pracę misyjną. Z powodu niepowodzeń misji powrócił do Ziemi Świętej, gdzie w roku 44 z rozkazu Heroda Agryppy I zginął ścięty mieczem jako pierwszy z 12 apostołów. Uczniowie wykradli ciało Jakuba i prowadzeni przez anioła dotarli do Hiszpanii i pochowali je we wskazanym miejscu. Z uwagi na burzliwe dzieje historii, dopiero w VIII lub IX w., jak głosi legenda, pustelnik o imieniu Pelagiusz miał objawienie, w którym usłyszał, że "pole gwiazd" przywiedzie go na miejsce i ukaże grobowiec Świętego Jakuba. Święty Jakub to po hiszpańsku Santiago, a pole gwiazd po łacinie to campus stella. Stąd wywodzi się nazwa osady, w której zbudowano później sanktuarium: Santiago de Compostela - Św. Jakub na polu gwiazd, do którego pielgrzymują ludzie z całego świata. Właśnie na okres XI - XIII w. przypada zdecydowanie największe nasilenie ruchów pielgrzymkowych w tym także i w Polsce na co niemały wpływ miały wyprawy krzyżowe. Niestety w okresie walk religijnych XVI-XVII w., reformacji, rozbiorów, wojen napoleońskich, walki z zaborcą i usiłowania przywrócenia niepodległości, pielgrzymowanie na ponad 450 lat zamarło.

Gdy weszliśmy na szczyt Góry Chełmskiej (136,6 m ), jednej z trzech świętych gór Pomorza (Święta Góra Polanowska 154 m, Rowokół koło Smołdzina 115 m) i przystanęliśmy przy kaplicy - Sanktuarium Przymierza z obrazem Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej usłyszeliśmy informacji o ponownym narodzeniu pielgrzymowania. Góra Chełmska, święte miejsce, związana jest z Wielkim Polakiem Papieżem Janem Pawłem II, który w dniu 01.06.1991 r. poświęcił obraz i to miejsce. Dzięki wygłoszonemu w 1982 roku w Santiago de Compostela, tak zwanemu "Aktowi Europejskiemu" na nowo narodziło się pielgrzymowanie. Cztery lata później Rada Europy uznała drogi Św. Jakuba za najważniejszy szlak kulturowy kontynentu. W 1993 r. hiszpańską drogę Św. Jakuba wpisano na Światową Listę UNESCO.

Po krótkim przystanku przy kaplicy uczestnicy turystycznej pielgrzymki pomaszerowali lasem w przepięknej zimowej scenerii. Pokonaliśmy kilka wzniesień, z których najbardziej cieszyli się najmłodsi, gdyż mogli pozjeżdżać na ..... czym się dało. Trzeba wiedzieć, że do tej pory zimowa aura nas nie rozpieszczała. Po około 8 km, przez miejscowość Kłos dotarliśmy do Sianowa i skierowaliśmy swoje kroki do kościoła parafialnego pw. św. Stanisława Kostki. Dzięki uprzejmości księdza proboszcza Pawła Brostowicza mogliśmy zobaczyć tą piękną świątynię znajdującą się na Szlaku Św. Jakuba. Gdy już wszyscy zasiedli w ławkach kościoła, o jego wielostylowości opowiedział Przodownik Turystyki Pieszej PTTK kol. Radosław Siegieda. Wieża kościoła z kołem młyńskim nad portalem z XV w reprezentuje gotyk, zwieńczona szczytem barokowym, nawa o konstrukcji ryglowej pochodzi z kolei z przełomu XVII-XVIII w. Ołtarz główny, ambona i chrzcielnica reprezentują styl renesansowy, a prospekt organowy to styl klasycystyczny. W kilku zdaniach przypomniał także o zbudowanym w 1879 r. wspaniale prezentującym się sianowskim ratuszu obok którego kilka chwil później przechodziliśmy.

Rajd zakończyliśmy w gościnnych murach Gimnazjum Gminnego im. Ireny Sendlerowej w Sianowie. Tu pod dachem i w cieple mogliśmy zjeść tradycyjną rajdową grochówkę. Następnie kol. Kazimierz Raczyński zaprosił chętne osoby do udziału w pisemnym konkursie krajoznawczym. Nie był to jednak jak na rajd "W NIEZNANE koniec atrakcji. Można śmiało powiedzieć, iż program przygotowany na mecie rajdu był również. nieznany. Gdy już wszyscy posilili się i napisali test, w mury szkoły wmaszerował w przedwojennym oficerskim mundurze Korpusu Ochrony Pogranicza, Pan pułkownik Straży Granicznej Wojciech Grobelski. Z okazji 151 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego w 1863 r., która przypada 22 stycznia zaprosiliśmy naszego gościa, aby opowiedział uczestnikom o tym, jakże ważnym dla nas, zrywie narodowo-wyzwoleńczym. Tematem przewodnim było "Znaczenie symboli narodowych w okresie zaborów", którymi są i po dziś dzień: Godło Polski, barwy biało-czerwone i Hymn Rzeczypospolitej - Mazurek Dąbrowskiego. Z prezentacji mogliśmy dowiedzieć się jak ważne dla Polaków w tamtych czasach były symbole narodowe, ale również to, że za ich pielęgnowanie i przechowywanie Polacy płacili często najwyższą cenę. Szczególną ciekawość wzbudziła ta część prezentacji dotycząca czarnej biżuterii, być może z uwagi na to, że mało osób wie z czym ta nazwa jest związana. Otóż biżuteria ta noszona była na znak żałoby narodowej po upadku powstaniu styczniowym. Wykonana była z tanich materiałów, jak na przykład z patynowanego czarnego żelaza. Oryginalna biżuteria była przekazywana na zakup broni, amunicji, aby wspomóc powstańców. Przy tego typu okazjach oczywiście nie mogło zabraknąć pieśni patriotycznych z tamtego okresu. Ze śpiewnika "Jeszcze Polska nie zginęła - Pieśni Patriotyczne i Narodowe" z 1893 roku zebranych przez Franciszka Barańskiego wszyscy uczestnicy zaśpiewali pieśń "Piosenka Dzieci na Wałach Warszawy" na nutę Mazurka Dąbrowskiego. Pieśń ta została napisana podczas obrony Warszawy przed wojskami rosyjskimi w czasie powstania listopadowego w 1831 roku. Na specjalnie przygotowanych stołach można było także podziwiać wspaniałą kolekcję orderów i odznaczeń.

Na zakończenie rajdu tradycyjnie wręczono nagrody książkowe i dyplomy dla zwycięzców w konkursie krajoznawczym, następnie zdobywcom odznaki 60-lecia OTP, srebrne i złote "Siedmiomilowe buty", odznakę Turysta Przyrodnik, a grupom szkolnym dyplomy uczestnictwa. Każdy uczestnik mógł potwierdzić swój udział w rajdzie okolicznościową pieczątką rajdową, a przebycie szlaku Jakubowego specjalną pieczątką przygotowaną przez kol. Emilię Raczyńską z SKKT PTTK "Presto" z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Koszalinie.

Wyjątkowe podziękowania Oddział Koszaliński chciałby przekazać Panu Maciejowi Berlickiemu Burmistrzowi Gminy i Miasta Sianów za przychylność w realizacji tego rajdu, a także za przekazanie wspaniałych materiałów krajoznawczych, które otrzymali uczestnicy konkursów. Równie gorące podziękowania za przyjęcie naszej grupy w murach szkoły należą się Panu Krzysztofowi Sosnowskiemu, dyrektorowi Gimnazjum Gminnego w Sianowie. Szczególnie wzniośle dziękujemy Panu pułkownikowi Wojciechowi Grobelskiemu za wspaniałą, łapiąca za serce i poruszającą duszę lekcję patriotyzmu, która na długo zapadnie nam w pamięci.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspaniałą atmosferę podczas rajdu i do następnego już 8 lutego 2014 r.

Wyniki konkursu krajoznawczego, w którym udział wzięło 11 osób:

Grupa młodsza (do klasy V szkoły podstawowej):

  1. Piotr Gołaś (SKKT PTTK "Presto" przy ZPSM w Koszalinie)
  2. Rafał Żyluk (SP im. Ludzi Morza w Mścicach)
  3. Hubert Kaczmarek (SP nr 21 w Koszalinie)

Grupa starsza (powyżej klasy V szkoły podstawowej):

  1. Adrianna Woltmann (Gimnazjum w Dobrzycy)
  2. Katarzyna Małyszek (SKKT PTTK "Presto" przy ZPSM w Koszalinie)
  3. Marta Wnęk (SKKT PTTK "17" przy SP 17 w Koszalinie)

Tekst: Marcin Kruszczyński
Zdjęcia: Marcin Kruszczyński, Radosław Brzeziński, Emilia i Kazimierz Raczyńscy

Start Rajdu na parkingu przy wjeździe do Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej w Koszalinie - Komendant Rajdu - Marcin Kruszczyński.
Komendant Rajdu Marcin Kruszczyński opowiada o historii pielgrzymowania.
Komendant Rajdu Marcin Kruszczyński opowiada o historii pielgrzymowania.
Uczestnicy Rajdu.
Ośnieżone schody prowadzące do kaplicy na Górze Chełmskiej po których za chwilę wejdziemy do góry.
Uczestnicy Rajdu.
Na trasie.
Na trasie.
Na trasie. Z lewej widoczny znak niebieskiego szlaku pieszego a pod nim znak Drogi Św. Jakuba.
Na trasie. Z lewej widoczny znak niebieskiego szlaku pieszego a pod nim znak Drogi Św. Jakuba.
Na trasie.
Na trasie. Z prawej widoczny znak Drogi Św. Jakuba.
Na trasie. Z lewej widoczny znak żółtego szlaku pieszego a pod nim znak Drogi Św. Jakuba.
Na trasie. Z prawej widoczny znak żółtego szlaku pieszego a nad nim znak Drogi Św. Jakuba.
Na trasie.
Na trasie. Mijamy Kłos.
Na trasie. Mijamy Kłos.
Na trasie - Sianów. W tle widoczna nowa remiza Ochotniczej Straży Pożarnej.
Kościół św. Stanisława Kostki w Sianowie.
Kościół św. Stanisława Kostki w Sianowie.
Kościół św. Stanisława Kostki w Sianowie. O historii opowiada kol. Radosław Siegieda.
Kościół św. Stanisława Kostki w Sianowie.
Na trasie. Zbliżamy się do mety.
Na trasie. Zbliżamy się do mety.
Na trasie. Zbliżamy się do mety.
Meta. Gimnazjum Gminne w Sianowie.
Pułkownik Straży Granicznej Wojciech Grobelski opowiada o znaczeniu symboli narodowych w okresie zaborów.
Pułkownik Straży Granicznej Wojciech Grobelski opowiada o znaczeniu symboli narodowych w okresie zaborów.
Pułkownik Straży Granicznej Wojciech Grobelski opowiada o znaczeniu symboli narodowych w okresie zaborów.
Wszyscy uczestnicy zaśpiewali pieśń - Piosenka Dzieci na Wałach Warszawy - na nutę Mazurka Dąbrowskiego.
Podsumowanie konkursu krajoznawczego - prowadzi kol. Kazimierz Raczyński.
Konkurs krajoznawczy - prowadzi kol. Kazimierz Raczyński.
Konkurs krajoznawczy.
Konkurs krajoznawczy.
Konkurs krajoznawczy.
Wręczenie nagród w konkursie krajoznawczym - prowadzi kol. Kazimierz Raczyński.
Wręczenie nagród w konkursie krajoznawczym - prowadzi kol. Kazimierz Raczyński.
Pamiątkowe zdjęcie z Panem Pułkownikiem Wojciechem Grobelskim i Radosławem Siegieda.
Tym razem zdobyte odznaki wręczał osobiśie pułkownik Wojciech Grobelski.
Tym razem zdobyte odznaki wręczał osobiśie pułkownik Wojciech Grobelski.
Wręczenie podziękowania dla gospodarza mety - Pan Krzysztof Sosnowski - Dyrektor Gimnazjum Gminnego w Sianowie.
Wręczenie dyplomów uczestnictwa.
Wręczenie dyplomów uczestnictwa.
Wręczenie dyplomów uczestnictwa.
Wręczenie dyplomów uczestnictwa.
Wręczenie dyplomów uczestnictwa.
Wystawa medali i orderów historycznych.

Powrót do spisu galerii

Wykonanie: Radosław Brzeziński 2002-2021