XXVIII Rajd NA TOPIENIE MARZANNY
21.03.2015 r.

Trasa Przebieg: Wokół Koszalina (10 km)
Meta: Gimnazjum nr 11 im. Lotników Polskich w Koszalinie
Liczba uczestników: 155 osób
2015_marzanna
Komenda
Rajdu:
Komendant: Józef Tokarz
Prowadzenie trasy: Kazimierz Raczyński, Emilia Raczyńska, Roman Jacewicz
Opieka przewodnicka: Anna Łubniewska, Irena Mackojć
Konkurs krajoznawczy:Kazimierz Raczyński
Sekretariat: Krystyna Karpowicz
Obsługa techniczna startu i mety: Radosław Brzeziński
Współorganizatorzy Urząd Miejski w Koszalinie
Punktacja:
Odznaka Turystyki Pieszej: 10 pkt
Odznaka Turysta Przyrodnik: 9 pkt
- Dąb szypułkowy: 3 pkt
- Orzech czarny (grupa pomników): 3 pkt
- Wierzba biała: 3 pkt
Odznaka PTTK Geocaching Polska: 8 pkt
Podczas trasy rajdu można było znaleźć kilka skrytek: GC5GXNX, GC5G34V GC4WDEQ GC4B0QJ GC512QD GC5HF15 GC4ZKXR GC5HF04

W pierwszy dzień wiosny - 21 marca 2015 r., Oddział Koszaliński PTTK zorganizował XXVIII Rajd Pieszy "Na Topienie Marzanny". Wzięło w nim udział ponad 160 turystów z Koszalina i okolic. Rajd rozpoczął się o godz. 9.00 na Rynku Staromiejskim w Koszalinie. Tutaj poszczególne grupy szkolne, jak i turyści indywidualni zachęceni przez p. Anię Łubniewską i Irenę Mackojć - naszych przewodników turystycznych z Klubu Przewodników Terenowych PTTK, zaprezentowali mieszkańcom Miasta zrobione przez siebie kukiełki Marzann. Panie przewodniczki przybliżyły zgromadzonym zwyczaje związane z tradycją topienia Marzanny oraz nauczyły kilka okolicznościowych piosenek związanych z żegnaniem zimy i witaniem wiosny. Nie obyło się również bez przekazania kilku ciekawych informacji o historii powstania naszego miasta, m.in. wspomniano pierwszego przewodnika koszalińskiego Józefa Chrząszczyńskiego. Następnie przedstawiono komendanta Rajdu Józefa Tokarza, osoby prowadzące trasę pieszą: Emilię Raczyńską i Kazimierza Raczyńskiego, który również przygotował konkurs krajoznawczy. Na koniec zrobiono pamiątkowe zdjęcie, po czym cała grupa ruszyła na dziesięciokilometrowy spacer uliczkami oraz peryferiami Koszalina.

Pierwszy przystanek podczas drogi nastąpił w części C parku im. Książąt Pomorskich, przy secesyjnym Pałacu Rejencji, czyli dzisiejszej Komendzie Policji. Uczestnicy dowiedzieli się tam o historii budynku, a także obecności Żydów w Koszalinie i ich dawnej Synagodze. W pobliżu ul. Rzecznej mieli możliwość obejrzenia pozostałości po cmentarzu. Dalej trasa wiodła niedawno utworzonym traktem wzdłuż rzeki Dzierżęcinki, gdzie po lewej stronie piechurzy mijali tereny należące do miejskich wodociągów m.in. Muzeum Wody, które zaprasza m.in. w Noc Muzeów.

Pod dojściu do Wodnej Doliny w pobliżu ulicy Sybiraków pani Anna opowiedziała o Jednostce Wojskowej, kolejce wąskotorowej i o rzece Dzierżęcince. Następnie przy akompaniamencie wiosennych piosenek i wierszy uroczyście spalono Marzanny. Dalej trasa prowadziła ulicą Polną, gdzie przed mostkiem nad rzeką zrobiono krótki postój, następnie turyści szli wzdłuż terenów wojskowych, aż do ulicy Wojska Polskiego. Za bezpieczne przejście trasy podziękowana należą się wolontariuszom ze Szkolnego Klubu Wolontariusza z Gimnazjum nr 11, którzy pomagali, szczególnie podczas przechodzenia przez ruchliwe miejskie drogi.

Metę rajdu przygotowano w gościnnych progach Gimnazjum nr 11 im. Lotników Polskich, gdzie lekko zmoknięci uczestnicy zostali powitani ciepłą zupą. Niedługo później odbył się konkurs krajoznawczy w dwóch kategoriach wiekowych oraz konkurs rysunkowy dla najmłodszych. Turyści zbierający punkty na Odznaki mieli możliwość ich potwierdzania w sekretariacie rajdu prowadzonym przez kol. Krystynę Karpowicz i Romana Jacewicza. Na zakończenie rajdu tradycyjnie wręczono zdobyte odznaki turystyczne, nagrody dla zwycięzców konkursów oraz dyplomy uczestnictwa za udział w Rajdzie. Specjalne podziękowania należą się Dyrekcji Gimnazjum nr 11 za udostępnienie obiektu szkoły i Urzędowi Miejskiemu w Koszalinie za wsparcie finansowe imprezy.

Do zobaczenia na turystycznym szlaku z PTTK!

Wyniki konkursu krajoznawczego:

Grupa młodsza (do klasy V szkoły podstawowej):

1. Skrzypkowski Filip (SP 17 w Koszalinie)
  2. Katarzyna Pecyna (SP Dobrzyca)
  3. Kinga Marcisz (SKKT PTTK "Presto" przy ZPSM w Koszalinie)

Grupa starsza (powyżej kl. V szkoły podstawowej):

1. Aleksandra Domalewska (SKKT PTTK "Presto" przy ZPSM w Koszalinie)
  2. Woś Beata (4THDNS DREPTUSIE przy SOSW Koszalin)

Tekst: Emilia Raczyńska
Zdjęcia: Emilia Raczyńska, Radosław Brzeziński, Hanna Siegieda

Turyści zbierają się na Rynku Staromiejskim w Koszalinie.
W międzyczasie pani Ania Łubniewska opowiada o Koszalinie.
Grupowe zdjęcie.
Uczestnicy Rajdu.
Przy Wodnej Dolinie.
Na trasie rajdu.
Pożegnanie zimy -
Meta Rajdu już czeka - Gimnazjum nr 11 im. Lotników Polskich.
Na trasie rajdu.
Sekretariat Rajdu: Radosław Siegieda, Krystyna Karpowicz, Roman Jacewicz.
Na mecie.
Konkurs krajoznawczy.
Konkurs krajoznawczy - Kazimierz Raczyński.
Konkurs rysunkowy.
Wręczenie zdobytej Odznaki Turystyki Pieszej.
Wręczenie nagród w konkursie krajoznawczym.
Trasa rajdu.