Pasek
Dzisiaj jest r. Imieniny:
Odwiedziło nas:95637gości.
Reportaże

Wędrówka "Szlakiem Porwanego Księcia" połączona z szukaniem "skarbów" geocaching
01.08.2015 r.

Trasa Przebieg: Szlak "Porwanego Ksiecia" oraz fragment Pomorskiej Drogi sw. Jakuba (ok. 14 km)
Meta: Góra Piaskowa przy ul. Gdańskiej w Koszalinie
Liczba uczestników: 28 osób
Komenda
Rajdu:
Prowadzenie trasy: Emilia Raczyńska, Kazimierz Raczyński
Punktacja:
Odznaka Turystyki Pieszej: 14 pkt
Odznaka PTTK Geocaching Polska: 16 pkt
Podczas trasy rajdu można było znaleźć 16 skrytek: OP08F0, OP7AA2, GC5RXWM, GC5RXWM, GC5RXZR, GC5RXZZ, GC5RXY6, GC58MRQ, GC5RXVN, GC60C2Z, GC5RY02, GC5RY3Q, GC5RXYG, GC5RXZC, GC51JTK, GC5ZD6K

Razem na szlaku po raz trzeci

W sobotę 1 sierpnia piękne słońce przywitało turystów, którzy zebrali się w Sianowie pod byłą fabryką zapałek, gdzie rozpoczął się kolejny rajd z serii Razem na szlaku. Organizatorami byli, tak jak w poprzednich dwóch wycieczkach, Emilia i Kazimierz Raczyńscy. Pod byłą fabryką zapałek 28 turystów wysłuchało kilku informacji na temat powstania zakładu, następnie wyruszyli w stronę lasu. Drogę wyznaczał im niebieski szlak - Porwanego Księcia, z którego historią turyści zostali zapoznani.

Na imprezie organizatorzy rozdali Paszporty turystyczne Regionu Koszalińskiego, poprzez które zachęcali do zwiedzania miejsc, które odsłaniają historię i kulturę naszej małej ojczyzny. Paszporty te zostały wydane przez Regionalne Centrum Informacji Turystycznej.

Podczas marszu uczestnicy mieli możliwość włączenia się w grę terenową polegającą na odszukiwaniu skrytek ukrytych pod współrzędnymi geograficznymi, podczas Rajdu odszukano ich aż 15. Poszukiwania wiązały się z dużym zainteresowaniem i często z wielkimi emocjami, trzeba się było wykazać wiedzą, umiejętnościami min. posługiwania się urządzeniem GPS, kompasem oraz sprytem.

Szlak Porwanego Księcia wiódł wędrowców przez tereny bardzo urokliwe, choć nierzadko trudne do przejścia ze względu na wąskie ścieżki zarośnięte trawą bądź podmokły teren. Na szczęście takich odcinków trasy było niewiele i podczas marszu można było podziwiać widoki, a nawet pozbierać jagody czy pojawiające się już grzyby - prawdziwki i kurki.

Szlak niebieski łączy się w niektórych miejscach z żółtym oraz w pewnym odcinku przebiega równolegle z Pomorską Drogą św. Jakuba, co było okazją do podania kolejnej porcji wiadomości, tym razem na temat ruchu pielgrzymkowego i św. Jakuba Apostoła. Po wejściu na Górę Chełmską, poprzez którą poprowadził nas szlak niebieski, turyści mieli okazję wbić do sowich paszportów pierwszą z pieczątek uzyskaną od sióstr szensztackich, po tym odcinku pozostał do pokonania ostatni można powiedzieć najłatwiejszy, a mianowicie zejście z Góry Chełmskiej w kierunku ul. Gdańskiej, gdzie na Górze Piaskowej organizatorzy zaplanowali zakończenie Rajdu. Tam na turystów czekała niespodzianka - ognisko i event geocaching zorganizowany przez pana Marka Magierę, a więc zlot osób zainteresowanych poszukiwaniem skrytek, był to czas kiedy można było wymienić się doświadczeniami i posłuchać różnych ciekawych historii, jakie opowiadali bardziej doświadczeni keszerzy.

Na mecie można było potwierdzić punkty zbierane na Odznaki turystyki Pieszej, otrzymać okolicznościowy stempel ze szlaku Porwanego Księcia, oraz otrzymać upominek ufundowany przez Zarząd Główny PTTK.

Ta impreza zakończyła cykl wakacyjnych rajdów zgłoszonych do konkursu "Razem na Szlaku 2015", którego organizacją na terenie naszego regionu zajęła się Turystyczna Rodzinka: Emilia Raczyńska (opiekun SKKT PTTK Presto) oraz Kazimierz Raczyński (Przodownik Turystyki Pieszej, Koło Terenowe).

Zdjęcia i tekst: Emilia Raczyńska

Początek trasy - brama b. Fabryki Zapałek w Sianowie.
Kilka informacji o trasie (w Kłosie) przekazał Przodownik TP Kazimierz Raczyński.
Tylu nas było.
Szukamy keszy.
Szukamy keszy.
Na Szlaku Porwanego Księcia.
Na Szlaku Porwanego Księcia.
Na Szlaku Porwanego Księcia.
Na Szlaku Porwanego Księcia - mijamy wąwóz.
Na Szlaku Porwanego Księcia - mijamy wąwóz.
Na Szlaku Porwanego Księcia.
Na Szlaku Porwanego Księcia.
Na Szlaku Porwanego Księcia - mijamy stawy rybne.
Na Szlaku Porwanego Księcia.
Na Szlaku Porwanego Księcia - szukamy keszy.
Na Szlaku Porwanego Księcia.
Na Szlaku Porwanego Księcia.
Na Szlaku Porwanego Księcia.
Na Szlaku Porwanego Księcia.
Na Szlaku Porwanego Księcia - przy Kaplicy na Krzyżance.
Początek Szlaku Porwanego Księcia przy ul. Gdańskiej w Koszalinie.
Początek Szlaku Porwanego Księcia przy ul. Gdańskiej w Koszalinie.
Zakończenie wycieczki na tzw. Górze Piaskowej przy ul. Gdańskiej - uzupełniamy książeczki.
Zakończenie wycieczki na tzw. Górze Piaskowej przy ul. Gdańskiej.
Zakończenie wycieczki na tzw. Górze Piaskowej przy ul. Gdańskiej.
Ognisko.
Losowanie nagród.
Grupowe zdjęcie na koniec.
Trasa naszego rajdu.

Powrót do spisu galerii

Wykonanie: Radosław Brzeziński 2002-2021