Wędruj z nami ojczystymi szlakami Wakacyjny Rajd Pieszy
.2016 r.

Trasa
Przebieg: Koszalin - Sianów (15 km)
Meta: Sianów
Liczba uczestników: 14 osób
Komenda
Rajdu:
Komendant: Emilia Raczyńska
Prowadzenie trasy: Kazimierz Raczyński
Punktacja:
Odznaka Turystyki Pieszej: 15 pkt
Miejsca kultu św. Jana Pawła II: 40 pkt
  1. Tablica Pamiątka Pielgrzymki św. Jana Pawła II - przy wejściu - 5 pkt.
  2. Tablica upamiętniająca wizytę św. Jana Pawła II - na cokole - 5 pkt.
  3. Sanktuarium Poświęcone przez św. Jana Pawła II dnia 01.06.1991 r. podczas pielgrzymki - 10 pkt.
  4. Przejście fragmentu szlaku "Świętych Gór Pomorza im. św. Jana Pawła II" - 10 pkt.
  5. Plac Papieski - pomnik św. Jana Pawła II w Sianowie - 5 pkt.
  6. Lipa papieska św. Jana Pawła II w Sianowie - 5 pkt.

25 czerwca 2016 roku - upalny dzień przywitał czternastu odważnych turystów, którzy wybrali się na pierwszy piętnastokilometrowy wakacyjny Rajd. Miejscem zbiórki była Góra Chełmska, a konkretnie parking przy wjeździe do Sanktuarium na ulicy Słupskiej. Tam właśnie organizatorzy, turystyczna rodzinka: Emilia Raczyńska z SKKT PTTK Presto przy ZPSM w Koszalinie i Kazimierz Raczyński z Koła Terenowego PTTK przywitali uczestników, rozdali plakietki z motywującym hasłem - "Śmiały Dzik" oraz zaprosili do wspólnego zdjęcia. Wśród turystów byli członkowie Presto, uczniowie ZS nr 1, turyści indywidualni a także wiceprezes oddziału koszalińskiego PTTK Radosław Brzeziński.

Po zrobieniu zdjęcia wszyscy ruszyli w kierunku najwyższego ze szczytów Góry Chełmskiej - Krzyżanki 137 m n.p.m, gdzie znajduje się Sanktuarium Przymierza - Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej, poświęcone przez papieża Jana Pawła II. Przy kaplicy na powitanie turystów wyszła siostra szensztacka - jedna z opiekunek sanktuarium, która opowiedziała o historii tego niezwykłego miejsca. Po modlitwie w Sanktuarium i uczczeniu relikwii św. Jana Pawła II uczestnicy przeszli do kiosku, gdzie siostry udostępniły pieczątki, którymi podstemplowali otrzymane na starcie Paszporty Turystyczne regionu Koszalińskiego, oraz książeczki Odznaki Krajoznawczej Miejsca Kultu św. Jana Pawła II.

Po pożegnaniu z siostrą komendant Rajdu - Emilia Raczyńska opowiedziała uczestnikom o pieszym szlaku czarnym - Świętych Gór Pomorza im. Jana Pawła II, którym podążali przez pierwsze 5 kilometrów prowadzeni przez kierownika trasy pieszej Kazimierza Raczyńskiego. Szlak Świętych Gór przebiegał częściowo także przez Leśną Ścieżkę Przyrodniczo Edukacyjną Góra Chełmska, gdzie piechurzy mogli zapoznać się nieco głębiej z funkcjonowaniem lasu i jego mieszkańców. Rajd odbywał się w czasie trwania biegu Ultra na Leśnej Piątce, więc uczestnicy starali się motywować mijanych biegaczy klaskaniem, bądź okrzykami, ponieważ doping przy tak wysokiej temperaturze był im bardzo potrzebny.

Trasa wycieczki wiodła leśnymi drogami i duktami, turyści mogli zobaczyć uprawę sadzonek lasu, obmyć się w leśnych rzeczkach, czy też w czasie postojów wziąć udział w konkursach nagrodzonymi drobnymi nagrodami. Wszyscy uczestnicy częstowali się darami lasu - jagodami, których było bardzo dużo, poziomkami, a nawet malinami. Podczas jednego z odpoczynków E.Raczyńska przybliżyła turystom postać Józefa Chrząszczyńskiego, działacza i pierwszego przewodnika turystycznego na ziemi koszalińskiej, którego imię nosi szlak czerwony prowadzący z Góry Chełmskiej do Tychowa.

W zdecydowanej większości trasa wycieczki wiodła przez las, dzięki temu upał nie doskwierał uczestnikom tak bardzo, jednak zbliżając się do użytku ekologicznego jezioro Topiele piechurzy byli już nieco zmęczeni więc po dotarci nad wodę wielu z nich skorzystało z okazji do odpoczynku nad wodą i "pomoczenia nóg".

Z nad jeziora do końca wycieczki pozostało już tylko 3 kilometry więc po odzyskaniu sił rajdowicze ruszyli w kierunku Sianowa - celu wyprawy. Po dotarciu do miasta uczestnicy mijali cmentarz z neogotycką kaplicą, gimnazjum im. Ireny Sendlerowej, przeszli przez park im. Powstańców Warszawskich i obejrzeli odrestaurowany obelisk poświęcony pamięci poległych żołnierzy. Dalsza droga prowadziła wzdłuż rzeki Polnicy przepływającej przez Sianów do Placu Papieskiego, gdzie turyści zobaczyli pomnik św. Jana Pawła II, obserwowali posadzone tutaj lipy poświęcone pamięci trzech papieży Benedykta XVI, św. Jana Pawła II oraz papieża Franciszka. Bardzo blisko Placu Papieskiego znajduje się kościół pw. św. Stanisława Kostki niestety w remoncie, więc rajdowicze nie mogli wejść do środka. W tym czasie wybiła godzina 15 więc nasi turyści mogli wysłuchać dźwięków hymnu Sianowa ponieważ byli w pobliżu Ratusza. Piechurzy przeszli także obok pomnika "Dziewczynek z zapałkami" oraz eklektycznej bramy. Rajd zakończył się szczęśliwie według zakładanego przez organizatorów planu czasowego, ponieważ większość uczestników śpieszyło się na rozpoczynający się mecz Euro 2016 Polska-Szwajcaria.

Rajd ten odbył się w ramach Ogólnopolskiej Akcji "Wędruj z nami ojczystymi szlakami", która realizowana jest w ramach projektu: "Krajoznawstwo kształtuje tożsamość i łączy pokolenia" dofinansowanego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Tekst i zdjęcia: Emilia Raczyńska

Początek rajdu w przy bramie wjazdowej do Sanktuarium.
W Sanktuarium Przymierza - Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej.
Na trasie.
Na trasie - mostek nad rzeką Unieść.
Jezioro Topiele w Sianowie.
Na trasie.
Sianów.