Pasek
Dzisiaj jest r. Imieniny:
Odwiedziło nas:95638gości.
Reportaże

Wędruj z nami ojczystymi szlakami Z rycerzem Boninem w poszukiwaniu skarbów
06.07.2016 r.

Trasa
Przebieg: Bonin - Dzierżęcino (16 km)
Liczba uczestników: 5 osób
Komenda
Rajdu:
Komendant: Emilia Raczyńska
Prowadzenie trasy: Kazimierz Raczyński
Punktacja:
Odznaka Turystyki Pieszej: 16 pkt
Odznaka PTTK Geocaching Polska: 13 pkt
GC4YJ22, GC5FV3X, GC5F88K, GC5H47X, GC5DAKE, GC66NPF, GC67RWW, GC66TJW, GC5R8GT, GC5DQ7A, GC5DQ0N, GC569JX, GC569K4
Odznaka Turysta Przyrodnik: 10 pkt
- Sciezka Przyrodnicza "Wzgorza Morenowe": - 5 pkt
- Rezerwat Przyrody "Jezioro Lubiatowskie" - 5 pkt
Odznaka Szlakiem Kościołów gotyckich powiatu koszalińskiego i kołobrzeskiego:
Kaplica w Boninie pw. Św. Izydora
Odznaka Krajoznawcza Ziemi Koszalińskiej:
Szlak "Kamieni Granicznych" Bonin-Dzierżecino

Pięciu najwytrwalszych turystów spotkało się 6 lipca w Boninie, podczas drugiej wakacyjnej imprezy turystycznej z cyklu "Wędruj z Nami Ojczystymi Szlakami 2016". Tym razem wycieczka nosiła tytuł: Z rycerzem Boninem w poszukiwaniu skarbów. Piechurzy zostali przywitani przez dwie przesympatyczne panie - mieszkanki Bonina. Uczestnicy zostali uznani za najwytrwalszych, ponieważ tego dnia zapowiadano duże opady deszczu ale każdy turysta wie, że nie ma złej pogody na wycieczkę, jest tylko zły ubiór, a wszyscy turyści byli przygotowani na niesprzyjającą aurę, więc z dobrymi humorami ruszyli na szlak.

Pierwszą atrakcją był Park Dworski w Boninie wraz z pomnikowymi drzewami bukami i dębami. Następnie turyści minęli oczyszczalnię ścieków i zmierzali aleją lipową w kierunku zabytkowego kościółka pw. św. Izydora. Po dotarciu na miejsce można było zaobserwować przepiękną, gotycką bryłę kościoła krytego gontem a dzięki życzliwości jednej z mieszkanek Bonina - Bogumiły Wasilewskiej z Koła PTTK przy Instytucie Ziemniaka w Boninie, został otwarty kościół i turyści mogli podziwiać jego wnętrze oraz posłuchać o jego historii. Po wyjściu z kościoła, na trawniku napotkali ciekawostki przyrodnicze - grzyby purchawice olbrzymie, przypominające białe kamienie w pobliżu także został odnaleziony pierwszy skarb - skrytka geocache. Następnie wszyscy nie zwlekając wrócili na zielony szlak. Z Bonina do Manowa podążali torami wąskotorówki, z oddali podziwiali wzgórza morenowe, a wśród nich Czaplą Górę. W pobliżu Manowa odbył się krótki postój, na przekąszenie "co nieco", po odpoczynku wszyscy ruszyli w kierunku lasu. Po przekroczeniu rzeki Dzierżęcinki szlak zielony , którym podążali, połączył się ze ścieżką przyrodniczo edukacyjną "Wzgórza morenowe", gdzie można było zapoznać się z informacjami zawartymi na tablicach, dotyczyły one roślin chronionych, rezerwatu Jezioro Lubiatowskie im. Wojciecha Górskiego i wielu innych ciekawostek. Organizatorka rajdu Emilia Raczyńska opowiedziała turystom, o faunie chronionej w rezerwacie oraz zapoznała z jedną z legend Gracjana Bojara Fijałkowskiego "O rycerzu Boninie jak diabłu duszę zaprzedał". Po drodze las obdarzał swoich gości jagodami, leśnymi malinami, z których skwapliwie korzystali, poskąpił im natomiast grzybów - pomimo wypatrywania nie trafili na jadalne egzemplarze.

W miarę upływu czasu i pokonanych kilometrów, przelotny deszcz przekształcił się w ulewę, więc z niemałą ulgą turyści schronili się pod wiatą przy jeziorze Policko. Było tam sucho, więc można było zmienić przemoczone skarpetki i napić się ciepłego napoju. Po pokrzepieniu, ruszyli dalej aż dotarli do jednego z największych kamieni granicznych, przy którym organizatorzy wyjaśnili symbolikę zamieszczanych na nim znaków. Po opuszczeniu tego miejsca, natrafili na problem wynikający z wycinki drzew - po prostu zniknęły nam oznaczenia szlaku. Na szczęście ten odcinek był dość krótki i turyści prowadzeni przez kierownika trasy pieszej - Kazimierza Raczyńskiego trafili do właściwej drogi. Tak wędrując, zmoknięci ale szczęśliwi z pokonania 16 kilometrowej trasy i swoich słabości - trafili do Dzierżęcina - na metę rajdu.

Tekst i zdjęcia: Emilia Raczyńska - SKKT PTTK Presto,
Kazimierz Raczyński - Koło Terenowe PTTKPowrót do spisu galerii

Wykonanie: Radosław Brzeziński 2002-2021