XVI Zimowy Rajd Pieszy SZLAKIEM NADMORSKIM
27.02.2016 r.

Trasa
Przebieg: Koszalin - Łazy - Dąbki (13 km)
Meta: Zespół Szkół nr 3 w Dąbkach
Liczba uczestników: 350 osób
2016_szlakiemnadmorskim
Komenda
Rajdu:
Komendant: Radosław Siegieda
Prowadzenie trasy: Józef Tokarz, Roman Jacewicz
Oprawa historyczna: Marcin Kruszczyński
Konkurs rysunkowy Emilia Raczyńska
Sekretariat: Danuta Cudzik
Obsługa techniczna mety: Radosław Brzeziński, Alina Malinowska
Pomoc w organizacji: SKKT PTTK "Kompas" przy Zespole Szkół nr 3 w Dąbkach
Punktacja:
Odznaka Turystyki Pieszej: 13 pkt
Odznaka Turysta Przyrodnik: 10 pkt
- Obszar Natura 2000 - Jezioro Bukowo - 10 pkt

Sobota, 27 lutego 2016 r., od świtu piękna, słoneczna pogoda. Nocne przymrozki szybko ustępowały pola i tylko gdzieś w głębokim cieniu trawa chrzęściła pod butami. XVI Zimowy Rajd Pieszy "Szlakiem nadmorskim" rozpoczęliśmy w Koszalinie, przy pomniku rotmistrza Witolda Pileckiego. Krótka uroczystość, poprowadzona przez Marcina Kruszczyńskiego podczas której złożono wieniec, podkreślała wypadający 1 marca Dzień Żołnierzy Wyklętych, ludzi którzy w zupełnie beznadziejnej sytuacji geopolitycznej walczyli o wolną Polskę.

Część turystyczną imprezy rozpoczęliśmy we wschodnich Łazach, na pętli autobusowej, gdzie z siedmiu autobusów wysiadło i ruszyło na trasę 350 osób! To rekord ostatnich lat! Ilu? Nie wiem... Dużą grupę stanowili turyści indywidualni; licznie stawiły się koszalińskie szkoły i zorganizowane grupy z powiatów koszalińskiego i sławieńskiego. Po krótkim powitaniu na plaży ruszyliśmy w kierunku wschodnim, do celu naszej wędrówki - Dąbek.

Cechą rajdów nadmorskich jest momentalne rozciągnięcie się wędrowców na przestrzeni co najmniej kilometra. Maszerowaliśmy w komfortowych warunkach, szeroko, bez tłoku i hałasu... Przed nami trzynastokilometrowa trasa mierzeją jeziora Bukowo i jeszcze trochę przez Dąbki. Okolica kompletnie bezludna. Pomiędzy Łazami i niewidoczną z plaży osadą Dąbkowice nie ma żadnego ruchu. Ostatnio szedłem tędy z harcerzami w połowie lat 80-tych i - nic się nie zmieniło. To jeden z najdzikszych fragmentów polskiego wybrzeża. Pięknie! Pilot małej awionetki dwukrotnie przeleciał nam nad głowami, a na pożegnanie pomachał skrzydłami. Pewnie nie mógł się nadziwić, skąd tu taka masa ludzi... Uchodźcy?

Po dojściu nad Kanał Szczuczy, łączący Bałtyk z jeziorem Bukowo, mieliśmy już w nogach połowę dystansu. Po krótkim odpoczynku ruszyliśmy betonową drogą, położoną na mierzei pewnie jeszcze przed wojną. Z prawej strony, od południa, przez gąszcz trzcin prześwitywało, połyskiwało Bukowo; kawał wody... Koniec mierzei to już Dąbki, senne o tej porze roku, wyludnione. Pamiętam tę wieś sprzed pięćdziesięciu lat, rybackie, szachulcowe chaty, kryte trzcinowymi strzechami, otoczone suszącymi się sieciami. Pierwsze domki kempingowe sklecone z cienkiej płyty pilśniowej, piękne i prawie puste plaże. Nic z tych rzeczy: hotele, pensjonaty, ośrodki, wczasowisko, letnisko. Współczesny banał.

Szkoła w Dąbkach powitała nas ponadstandardowo: ciacho, kawa, herbata i oczywiście zupa z "Kota" (bar w Koszalinie). Wierzyć się nie chce, że od naszego ostatniego pobytu minęły już cztery lata. Wtedy szkoła walczyła o przetrwanie, a bój przybierał drastyczne formy ze strajkiem głodowym pracowników i rodziców włącznie. Na szczęście ten etap szkoła ma już za sobą i dalej rozwija się - niedawno w szkole powstało Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne PTTK "Kompas", które aktywnie włączyło się w organizację naszego rajdu. Czystą przyjemnością również było spotkanie rajdowiczów z obecnym wójtem gminy Darłowo, panem Radosławem Głażewskim i panią Wiesławą Grabińską, dyrektorką Zespołu Szkół Nr 3 w Dąbkach. Oboje sympatyczni, uśmiechnięci, otwarci na współpracę...

Rajd zakończył się ogłoszeniem wyników konkursu plastycznego, wręczeniem wielu zdobytych odznak i dyplomów uczestnictwa dla grup zorganizowanych. Udało się: świetna trasa, doskonała pogoda i rekordowa frekwencja! Czegóż więcej chcieć?

Organizatorzy dziękują dyrekcji i gronu pedagogicznemu Zespołu Szkół nr 3 w Dąbkach, koszalińskiej policji i Straży Miejskiej za pomoc w bezpiecznym przejściu uczestników do autobusów, Gminie Miastko Koszalin za wsparcie finansowe imprezy, a nowym Koleżankom i Kolegom wielu udanych (i wspólnych?) wędrówek.

Do zobaczenia na turystycznym szlaku podczas kolejnych imprez. Zapraszamy!

Tekst: Radosław Siegieda
zdjęcia: Mieczysław Szocik, Hanna Siegieda

Początek rajdu w Koszalinie przy pomniku rotmistrza Witolda Pileckiego. Od lewej Radosław Brzeziński, Józef Tokarz.
Początek rajdu w Koszalinie przy pomniku rotmistrza Witolda Pileckiego. Opowiada Marcin Kruszczyński.
Początek rajdu w Koszalinie przy pomniku rotmistrza Witolda Pileckiego.
Złożenie kwiatów pod pomnikiem rotmistrza Witolda Pileckiego.
Początek rajdu w Koszalinie przy pomniku rotmistrza Witolda Pileckiego.
Początek trasy pieszej w Łazach.
Już na trasie - Łazy.
Na trasie Łazy - Dąbki.
Takie cuda można znaleźc na plaży.
Przerwa.
Takie atrakcje też.
Na trasie Łazy - Dąbki.
Już dochodzimy na metę w Dąbkach.
Słodkie powitanie na mecie rajdu.
Na mecie rajdu w oczekiwaniu na gorący posiłek.
Czas na odpoczynek.
Na mecie rajdu w oczekiwaniu na gorący posiłek.
Punktacja.
Sekretariat rajdu - stemplowanie książeczek.
Odpoczynek.
Konkurs rysunkowy prowadzi Emilia Raczyńska.
Zakończenie rajdu - spotkanie z wójtem Gminy Darłowo p. Radosławem Głażewskim.
Zakończenie rajdu - podziękowanie dla p. WIesławy Grabińskiej - dyrektor ZS nr 3 w Dąbkach.
Podsumowanie konkursu rysunkowego.
Wręczenie zdobytych odznak.
Wręczenie pamiątkowych dyplomów uczestnictwa.
Wręczenie zdobytych odznak.
Trasa rajdu - Kazimierz Raczyński.