Pasek
Dzisiaj jest r. Imieniny:
Odwiedziło nas:95636gości.
Reportaże

XXIV Zimowy Rajd W NIEZNANE
23.01.2016 r.

Trasa Przebieg: Tyczewo - Pobądź - Rosnowo (13 km)
Meta: Szkoła Podstawowa im. 26 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Rosnowie
Liczba uczestników: 150 osób
2016_wnieznane
Komenda
Rajdu:
Komendant: Józef Tokarz
Prowadzenie trasy: Józef Tokarz, Roman Jacewicz
Wiadomości przyrodnicze na trasie: Marcin Kruszczyński
Konkurs rysunkowy Emilia Raczyńska
Sekretariat: Danuta Cudzik
Obsługa techniczna mety: Radosław Brzeziński
Pomoc w organizacji: Szkoła Podstawowa im. Lotników Polskich w Rosnowie
Punktacja:
Odznaka Turystyki Pieszej: 13 pkt
Odznaka Turysta Przyrodnik: 5 pkt
- dąb szypułkowy w m. Tyczewo - 5 pkt

Tradycją już 24-letnią jest, że właśnie pierwszy rajd w Nowym Roku, jaki organizuje Oddział Koszaliński PTTK, jest wycieczka "W Nieznane". Jak sama nazwa mówi, uczestnicy do chwili startu nie wiedzą skąd wyruszą, którędy będą iść i dokąd dojdą. Tradycyjnie wyruszyliśmy autokarami z naszego miejsca zbiórki przed dworcem PKP i ruszyliśmy do ... Długo jechaliśmy w niepewności. Aż w końcu dotarliśmy do niewielkiej miejscowości Tyczewo w gminie Tychowo. W pobliżu kościoła serdecznie powitał nas prowadzący trasę prezes Oddziału Koszalińskiego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego kol. Józef Tadeusz Tokarz.

Następnie kol. Marcin Kruszczyński przypomniał o ważnych rocznicowych wydarzeniach, które będziemy obchodzić w 2016 roku, a są to m.in.: 1050 rocznica Chrztu Polski (966), 750 lat nadania praw miejskich Miastu Koszalin (1266), a także 110 rocznica powstania Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego (1906). Opowiedział także o mającym miejsce 153 lata temu największym polskim zrywie narodowo-wyzwoleńczym - Powstaniu Styczniowym. Następnie opowiedział kilka słów o miejscowym kościołku - bardzo interesującym zabytku. Został wybudowany w 1681 roku jako kościół ewangelicki, a obecnie rzymskokatolicki pod wezwaniem św. Antoniego Padewskiego. Szachulcowo-murowany o konstrukcji słupowo-ramowej, salowy-jednonawowy, bez wyodrębnionego prezbiterium, prezbiterium zamknięte trójbocznie. Dach jednokalenicowy, kryty dachówką, bez wieży. Z ciekawszego wyposażenia należy wymienić ołtarz główny z XVII w., ambonę z XVIII w., dzwon z 1780 r.

Po tej bogatej lekcji historii ponad 150 turystów ruszyło szlakiem w nieznane. Pogoda była wprost wymarzona, wokół biało i lekki mrozik. Minęliśmy przy miejscowym jeziorku pomnikowy okaz dębu szypułkowego. Przechodząc przez mostek na rzece Chotli natknęliśmy się na ciekawą budowlę, która służyła być może kiedyś jako urządzenie spiętrzające wodę lub będąca pozostałością po stojącym niegdyś młynie. Dalej wędrowaliśmy wspaniałym ośnieżonym leśnym tunelem, wśród mniejszych lub bardziej wyrośniętych ostępów leśnych. Były oczywiście i przerwy, aby się posilić i wypić coś ciepłego.

Niektóre osoby wędrują z nami już nie pierwszy raz, o czym świadczą ich zdobycze w postaci plakietek poprzywieszanych na plecakach rajdowych.

Po ponad 4-godzinnej wędrówce i przebyciu około 13 kilometrów dotarliśmy do Rosnowa na metę rajdu, która mieściła się w Szkole Podstawowej im. 26 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego. Tu w cieplutkich przyjaznych progach mogliśmy odpocząć po trudach wędrówki, zjeść rajdową zupę i wziąć udział w konkursie rysunkowym przygotowanym przez kol. Emilię Raczyńską.

Na zakończenie tradycyjnie wręczone zostały zdobyte odznaki turystyczne, nagrody dla uczestników konkursu i dyplomy uczestnictwa dla uczestników rajdu. Warto tu nadmienić, że Odznakę Turystyki Pieszej w stopniu małym brązowym z numerem 1000 zdobyła Sandra Zimnicka - gratulujemy!!!.Zapraszamy na kolejny rajd już w lutym i do odwiedzania strony internetowej Oddziału Koszalińskiego PTTK. Do zobaczenia na szlaku.

Tekst: Marcin Kruszczyński
zdjęcia: Marcin Kruszczyński, Mieczysław Szocik

Początek rajdu Tyczewie. O pomniku przyrody opowiada Marcin Kruszczyński.
Kościół filialny parafii Tychowo p.w. św. Antoniego w Tyczewie.
Kościół filialny parafii Tychowo p.w. św. Antoniego w Tyczewie.
Na trasie rajdu w Tyczewie.
Dąb szypułkowy w Tyczewie.
Na trasie rajdu.
Na trasie rajdu.
Na trasie rajdu.
Na trasie rajdu.
Na trasie rajdu.
Na trasie rajdu.
Na trasie rajdu.
Na trasie rajdu.
Na trasie rajdu.
Na trasie rajdu.
Na trasie rajdu.
Na trasie rajdu.
Na trasie rajdu.
Na trasie rajdu.
Już meta rajdu w Rosnowie.
Wydawanie gorącego posiłku.
Gorący posiłek na mecie.
Tacy obładowani idziemy...
Sekretariat rajdu.
Konkurs rysunkowy prowadzi Emilia Raczyńska.
Konkurs rysunkowy prowadzi Emilia Raczyńska.
Podsumowanie konkursu rysunkowego.
Wręczenie zdobytych odznak.
Wręczenie zdobytych odznak.
Wręczenie zdobytych odznak.
Podziękowanie dla gospodarzy mety.
Trasa rajdu - Kazimierz Raczyński.

Powrót do spisu galerii

Wykonanie: Radosław Brzeziński 2002-2021