Pasek
Dzisiaj jest r. Imieniny:
Odwiedziło nas:95277gości.
Reportaże

XXVI Rajd Pieszy ANDRZEJKI 2017
18.11.2017 r.

W sobotę, 18 listopada odbył się rajd andrzejkowy, którego Komendantem i jednym z Prowadzących trasę był nasz Wiceprezes Radosław Siegieda. Wyruszyliśmy tradycyjnie już z parkingu przy Zespole Szkół Muzycznych w Koszalinie. Po Uczestników przyjechały dwa autokary. Krótka odprawa ? rozlokowanie w autokarach, sprawdzenie list obecności i można jechać na start. Wzorem roku ubiegłego wystartowaliśmy w Wierzchominie, spod kościoła pw. Św. Piotra i Pawła z 1784r. Budowla po modernizacji jest obecnie bezstylowa, niestety. W jej wieży znajduje się dzwon z 1733r. Przy sobocie ?słowo na niedzielę? wygłosił Komendant Rajdu ? powitał Uczestników, powiedział kilka słów o kościele i dał znak do wymarszu na trasę, która wiodła niebieskim szlakiem rowerowym prowadzącym przez 2 florystyczne rezerwaty: mniejszy, o powierzchni 43,6 ha, Rezerwat ?Wierzchomińskie Bagno? i przylegający do niego drugi, znacznie od niego większy, bo o powierzchni aż 500 ha, Rezerwat ?Warnie Bagno?. Oba rezerwaty zostały utworzone w celu ochrony torfowiska wysokiego i kopułowego torfowiska bałtyckiego.
Trasa liczyła ok. 10 km, to taki standard naszych rajdów, zwłaszcza w miesiącach jesienno ? zimowych, kiedy dzień jest krótszy, a dnie chłodniejsze i często dżdżyste, ale nie tym razem, bo na trasie nie spadła ani jedna kropla deszczu, a i słoneczko od czasu do czasu wyjrzało, co widać na niektórych zdjęciach. Wędrowaliśmy po terenie dwóch gmin ? najpierw była to gmina Będzino, która w miarę przybliżania się do mety Rajdu ? świetlicy w Kraśniku Koszalińskim, ustąpiła miejsca gminie Biesiekierz. Wieś była lennem rodziny von Kameke i pozostała jej własnością do pocz. XX w. Obecnie zamieszkuje ją ok. 400 osób. W Kraśniku Koszal. znajduje się klasycystyczny pałac z połowy XIX w. wpisany do rejestru zabytków oraz otaczający go park o powierzchni 5 ha.
Na mecie na wędrowców tradycyjnie czekał już posiłek turystyczny w postaci przepysznego żurku, który wszyscy zjedli ze smakiem, po zupie wszyscy chętni otrzymali do swoich książeczek punkty na Odznakę Turystyki Pieszej oraz Turystę Przyrodnika, odbył się też konkurs krajoznawczy, który poprowadził sam Komendant Rajdu ? Radosław Siegieda. Do konkursu przystąpiły dzieci w dwóch kategoriach wiekowych: młodszej ? do klasy 5 Szkoły Podstawowej włącznie oraz starszej ? od klasy 6 szkoły podstawowej. Wyniki konkursu:
W grupie młodszej:

  • miejsce 1 - Sandra Zimnicka Szkoła Podstawowa w Dobrzycy
  • miejsce 2 - Oliwier Rejniak Szkoła Podstawowa w Starych Bielicach
  • miejsce 3 - Aleksander Łoński Szkoła Podstawowa w Biesiekierzu
W grupie starszej:
  • Miejsce 1 - Wiktoria Kocińska Szkoła Podstawowa w Biesiekierzu
  • Miejsce 2 - Adrianna Walczak Szkoła Podstawowa w Dobrzycy
  • Miejsce 3 - Patrycja Pawelska Gimanzjum nr 7 w Koszalinie
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! Wręczone zostały też Odznaki Turystyki Pieszej ? m.in. Małą Brązową OTP otrzymał Arkadiusz Karabin ? również gratulujemy i zachęcamy do kontynuacji w zdobywaniu kolejnych stopni odznaki. Na koniec grupy szkolne wraz z ich opiekunami dostały dyplomy uczestnictwa w rajdzie. Nagrodę specjalną otrzymało też dwoje maluchów, trzylatków ? najmłodszych uczestników naszego rajdu. Po ceremonii zakończenia, wszyscy udaliśmy się do autokarów, które zawiozły nas z powrotem do Koszalina. Z niecierpliwością odliczamy czas do następnego rajdu ? choinkowego, którego trasa będzie wiodła szlakiem Bike the Baltic z Mostowa do Wyszewa. Odbędzie się on 9 grudnia. ZAPRASZAMY!

Tekst i zdjęcia: Krystyna Karpowicz


Powrót do spisu galerii

Wykonanie: Radosław Brzeziński 2002-2021