Pasek
Dzisiaj jest r. Imieniny:
Odwiedziło nas:95636gości.
Reportaże

XXVIII Rajd Młodzieży WIOSNA 2018
21.04.2018 r.

W sobotę wyruszyliśmy na trasę XXVIII Rajdu Młodzieży "Wiosna 2018". Do przejścia mamy 11 km. Komendantem rajdu i prowadzącym był Roman Jacewicz. Osobą niezmiernie pomocną przy prowadzeniu była Krystyna Karpowicz, która również była niezbędna w sekretariacie w aspekcie finansowym. Sprawy logistyczno-medialne to oczywiście Radek Brzeziński. Konkursy to niezastąpieni: Emilia Raczyńska i Kazimierz Raczyński. Pogoda jak zawsze super, słonko i 18 stopni Celsjusza. Po odprawie na parkingu przy dworcu PKP w Koszalinie wyjechaliśmy na start trasy do Mostowa. Trochę nas jest, pięć autokarów i bus, 270 uczestników. Trasę zaczynamy spod ośrodka "Raj" w Mostowie. Znajdujemy się na terenie obszaru ochrony w ramach Natura 2000. Dolina Radwi, Chotli i Chocieli obejmuje obszar doliny Radwi i jej największych dopływów, Chotli i Chocieli od obszarów źródliskowych (jez. Kwiecko), do ujścia do Parsęty w Karlinie. Ruszamy niebieskim szlakiem rowerowym "Szlakiem Pałaców" i po ok. dwóch kilometrach wchodzimy na drogę prowadzącą do Kopanina. W Kopaninie odpoczynek w pobliżu pałacu myśliwskiego z XIX w zbudowanego w stylu neogotyckim. Pałac otoczony jest zabytkowym parkiem leśnym. Niestety, brak możliwości zwiedzenia, teren prywatny. Po przerwie ruszamy w dalszą drogę i po godzince jesteśmy już w Krępie (tacy jesteśmy sprytni). W Krępie również pałac, czy raczej to, co niego zostało, tzn. wozownia (obecnie wyremontowana i zamieszkała), brama wjazdowa, baszta, obora i gorzelnia z 1872r. Pałac pochodził z XIX w i był siedzibą rodu z Niederlandów, von Versen. Pałac otoczony był 6,6 ha parkiem. Pałac płonął dwa razy, podczas I i II wojny światowej. Po drugim pożarze pałac nie został odbudowany i stał się "dawcą" materiałów budowlanych dla okolicznych mieszkańców. Części parku wraz z wozownią została zakupiona przez osobę prywatną (niestety brak możliwości zwiedzania). Druga część parku, w której znajduje się kaplica grobowa rodu von Versen, w którym dominują buki jest niestety zaniedbana. W tej części parku znajdował się również cmentarz ewangelicki. Kaplica została wyremontowana w 1977 r. i zaadoptowana na kościół rzymskokatolicki p.w. Świętej Trójcy. W parku nad stawem stał wizerunek jelenia. Według przekazu, podczas jednego z polowań, właściciel baron von Versen ustrzelił wspaniałego jelenia. Okaz był szczególny, bowiem posiadał 12 odnóg poroża. Dla upamiętnienia tego historycznego zdarzenia baron zamówił w Poczdamie wykonanie wizerunku tak okazałej zdobyczy. Wykonano przepiękny odlew z "białego metalu". W roku 1946 jeleń trafił do Mielna i obecnie znajduje się przed Urzędem Miasta i Gminy. Z Krępy po 40 minutach marszu dotarliśmy na metę do szkoły w Dargini. Po dotarciu na miejsce oczywiście zupa z "Kota" o smaku ogórkowym.

Po posiłku pora na konkursy. W konkursie plastycznym wszyscy zostali wyróżnieni (27 osób), a cztery pierwsze miejsca zajęli:

  1. Ola Gurdak - SP 17 w Koszalinie
  2. Jan Wasilewski - SP 13 w Koszalinie
  3. Wiktor Marszałkowski - SP 21 w Koszalinie
  4. Bartosz Klim - ZPSM w Koszalinie
Laureaci konkursu krajoznawczego: Grupa młodsza:
  1. Natalia Kluska - SP 17 w Koszalinie
  2. Zuzanna Woltmann - SP Dobrzyca
  3. Zofia Brończyk - SK PTTK "Presto"
Grupa starsza:
  1. Marcelina Ruczyńska - SK PTTK "Presto"
  2. Filip Skrzypkowski - SP 17 w Koszalinie
  3. Adrianna Walczak - SP Dobrzyca
Do Koszalina powróciliśmy z małym opóźnieniem, ale w pełni zadowoleni i trochę zmęczeni. Zapraszamy już 12.05.2018 r na XXXIX Rajd Pieszy "Zdobywamy Siedmiomilowe Buty".

Do zobaczenia.

Tekst: Roman Jacewicz
Zdjęcia: Ewa Kubiak


Powrót do spisu galerii

Wykonanie: Radosław Brzeziński 2002-2021