Pasek
Dzisiaj jest r. Imieniny:
Odwiedziło nas:95272gości.
Reportaże

XXVI Zimowy Rajd W NIEZNANE
3.02.2018 r.

Jubileusz 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości w Koszalinie ogłaszamy za otwarty.

XXVI Zimowym Rajdem W Nieznane Oddział Koszaliński PTTK w 2018 r. rozpoczął kolejny sezon turystyczny. Zgodnie z tradycją trasa jak i miejsca do których wędrujemy na tym rajdzie to niespodzianka. Tak też było i tym razem. Miejsce startu było w innym miejscu niż zwykle, bo na dziedzińcu Muzeum w Koszalinie, jak również godzina nie 09.00 a 08.00. A wszystko jak się za chwilę wyjaśniło podyktowane było uczczeniem doniosłego wydarzenia, które odchodzimy w 2018 r. czyli 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości. Dzięki uprzejmości Dyrektora Muzeum w Koszalinie Pana Jerzego Budziałkowskiego i pracownika muzeum Pana Jacka Adlera, który był naszym przewodnikiem, mogliśmy zwiedzić wspaniałą wystawę "Drogi do Niepodległości - Czyn i Pamięć". Dzięki specjalnie wyeksponowanej tak zwanej "osi czasu" mogliśmy przeżyć interesującą podróż przez najistotniejsze wydarzenia które miały miejsce od czasu kiedy Narodowi Polskiemu została siłą zagrabiona Niepodległość (24 października 1795, monarchowie Rosji, Prus i Austrii uzgodnili wzajemnie traktat, zgodnie z którym przeprowadzili ostatni, III rozbiór Rzeczypospolitej) do chwili kiedy ją na powrót odzyskaliśmy (11 listopada 1918 - święto państwowe w Polsce obchodzone corocznie dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów, zostało ustanowione ustawą z 23 kwietnia 1937 r.) Po tej burzliwej w dziejach Narodu Polskiego podróży do przeszłości, wyruszyliśmy już we współczesności w naszą drogę autokarami aby kontynuować dalej nieznaną przygodę. Po około 20 kilometrach dojechaliśmy do miejscowości Pękanino skąd dalszą część wędrówki rozpoczęliśmy pieszo. Trasa wiodła częścią ścieżki przyrodniczo-edukacyjnej i przeciwpożarowej "Wysoka Góra". Już po wdrapaniu się na wzniesienie kilka wstępnych słów powiedział kolega Marcin Kruszczyński, natomiast o krajoznawczych ciekawostkach opowiedział kolega Kazimierz Raczyński. Chociaż to luty ale na śnieg i lekki mrozik nie mogliśmy liczyć. Droga jak to na wędrówkach szczególnie tych w nieznane początkowo wiodła przyjemnymi leśnymi ścieżkami jednak z czasem zamieniła się w jedno wielkie błoto z ogromnymi kałużami wody. Próbowaliśmy je przeskakiwać ale wpadaliśmy zaraz w kolejne błoto. Jednak nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło bo w ten sposób czyli taplając się w błocie, upamiętniliśmy przypadający wczoraj czyli 02 lutego Światowy Dzień Mokradeł.

Warto tu wspomnieć, że Światowy Dzień Mokradeł czy też Światowy Dzień Obszarów Wodno-Błotnych, Światowy Dzień Terenów Podmokłych, Międzynarodowy Dzień Mokradeł - święto obchodzone 2 lutego. Data upamiętnia dzień podpisania konwencji ramsarskiej 2 lutego 1971 roku. Obchodzone jest od 1997 roku. Najważniejszym celem obchodów Dnia Mokradeł jest podnoszenie świadomości społecznej, jak ważna jest bioróżnorodność terenów podmokłych oraz tzw. świat małej retencji, czyli miejsca gdzie akumulowana jest woda. Zgodnie z konwencją ramsarską mokradło to obszar leżący na pograniczu środowiska wodnego i lądowego, czyli m. in. zarówno obszary podmokłe (bagna), jak i wszelkie wody śródlądowe.

Cali i raczej nieprzemoczeni dotarliśmy na metę rajdu, która mieściła się w miejscowości Sieciemin w budynku Filii Bibliotecznej Centrum Kultury Gminy i Miasta Sianów. Dzięki gospodarzowi tego obiektu Pani Bogusławie Łojewskiej mogliśmy w cieple zjeść gorącą zupę i odpocząć po wędrówce. Dla chcących sprawdzić swoją wiedzę krajoznawczą odbyły się konkursy w dwóch kategoriach wiekowych prowadzone przez Kazimierza Raczyńskiego, a dla najmłodszych konkurs rysunkowy prowadzony przez Emilię Raczyńską. Tradycyjnie na zakończenie rajdu odbyło się uroczyste wręczanie zdobytych odznak. Tym razem była okazja do wręczenia Srebrnej Odznaki Krajoznawczej Polski koledze Piotrowi Radziszewskiemu - Gratulujemy. Klasyfikacja w konkursie krajoznawczym przedstawia się następująco: grupa młodsza: I miejsce - Marta Szczepaniak - SP 17 Koszalin; II miejsce - Oliwia Specyał - SP Dobrzca; III miejsce - Dawid Pawlikowski - SP Mścice. W kategorii grupa starsza klasyfikacja była następująca: I miejsce - Marcelina Ruczyńska - SKKT Presto Koszalin; II miejsce - Maciej Wnęk - SP 17 Koszalin; III miejsce - Filip Skrzypkowski - SP 17 Koszalin. W konkursie rysunkowy brało udział siedmioro uczestników. Wszystkie dzieci wykazały się niezwykłym talentem malarskim dlatego też wszystkie prace zostały nagrodzone. Tak oto pierwszy w tym roku rajd W nieznane dobiegł końca. Zapraszamy na kolejny który będzie przebiegał nad Polskim Morzem.

Do zobaczenia.

Tekst i zdjęcia: Marcin Kruszczyński


Powrót do spisu galerii

Wykonanie: Radosław Brzeziński 2002-2021