Pasek
Dzisiaj jest r. Imieniny:
Odwiedziło nas:95277gości.
Reportaże

II Wakacyjny Rajd Pieszy "Lasem bukowym"
25.07.2020 r.

Trasa
Przebieg: Wokół Koszalina (12 km)
Meta: Koszalin, ul. Batalionów Chłopskich
Liczba uczestników: 20 osób
Komenda
Rajdu:
Prowadzenie trasy: Emilia i Kazimierz Raczyńscy (SKKT PTTK "Presto" przy ZPSM w Koszalinie)
Punktacja:
Odznaka Turystyki Pieszej: 12 pkt

Dwudziestu turystów zgłosiło się na miejsce startu Rajdu przy ul. BOWiD w Koszalinie, zostali przywitani przez organizatorów: Emilię i Kazimierza Raczyńskich. Podczas Rajdu towarzyszył nam prezes oddziału koszalińskiego PTTK - kol. Radosław Brzeziński a trasę poprowadziła Emilia Raczyńska z SKKT PTTK "Presto". Po oficjalnym rozpoczęciu, udaliśmy się na pobliską ulicę Mieszka I, gdzie gromadzony jest sprzęt wojskowy, w celu utworzenia muzeum. Następnie udaliśmy się w kierunku Bukowego Lasu, zatrzymując się przy Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt "Leśny Zakątek". Tam zostaliśmy przywitani przez panią kierownik schroniska Marzenę Kalman, która opowiedziała nam jak funkcjonuje taka instytucja, jakie zwierzęta tam trafiają oraz co należy zrobić, aby zostać wolontariuszem. Kilkoro uczestników naszej wycieczki przyniosło karmę dla zwierząt, którą zostawili dla podopiecznych schroniska.

Po pożegnaniu z panią kierownik wyruszyliśmy do "Bukowego Lasu Górki", który jest objęty obszarem ochrony siedlisk Natura 2000. Stanowi zwarty, dobrze zachowany kompleks leśny, w którym występują płaty starodrzewi z dominacją grądów subatlantyckich, łęgu jesionowego i buczyn. Unikatem w skali Pomorza jest występowanie łęgów jesionowych. Podziwialiśmy niezwykłą atmosferę tego miejsca, podmokłe tereny wraz z ich florą i fauną. Po pokonaniu drogi pożarowej nr 13, którą przedostaliśmy się na drugą stronę lasu aż do rzeki Dzierżęcinki, zrobiliśmy postój - przy Elektrowni Wodnej Jamno, na zorganizowanym do tego celu miejscu na drodze rowerowej wzdłuż rzeki Dzierżęcinki. Droga ta jest niestety jeszcze niedokończona, bo w zamyśle ma prowadzić do przystani na jeziorze Jamno. Miejsce odpoczynku jednakże bardzo ładnie zorganizowane: wraz z wiatami i i stolikami, oraz tablicami informacyjnymi na temat elektrowni wodnej oraz na temat funkcjonowania lasu o drzewach i nasionach - bardzo ciekawe interaktywne tablice, szczególnie dla najmłodszych. Będąc w tym miejscu, udało nam się wejść, dzięki życzliwości pana Nowickiego, na teren Elektrowni Wodnej Jamno i zaobserwować maszyny w trakcie pracy i dowiedzieć się jak funkcjonuje taki obiekt.

W dalszą drogę wyruszyliśmy już wspomnianą drogą rowerową, ale w kierunku Koszalina. Przeszliśmy pod mostem na drodze S6 a następnie ulicą Batalionów Chłopskich do kolejnego miejsca odpoczynku przy moście kolejowym. Tam po pokonaniu 13 km zakończyliśmy nasza wycieczkę. Organizatorzy potwierdzili zdobyte punkty i pożegnali uczestników. Przyjemnie spędziliśmy czas na łonie natury co pozwoliło zregenerować siły i mimo fizycznego zmęczenia byliśmy zadowoleni z wycieczki.

Do zobaczenia na kolejnej trasie!

Tekst i zdjęcia: Emilia Raczyńska, Dorota JóźkówPowrót do spisu galerii

Wykonanie: Radosław Brzeziński 2002-2021