Pasek
Dzisiaj jest r. Imieniny:
Odwiedziło nas:8323gości.
Ich pasją była turystyka

Biografie najbardziej zasłużonych działaczy turystycznych regionu koszalińskiego piórem Bernarda Konarskiego.


Henryk Ryszard Stępiński (1908-1979)

Urodził się 11 listopada 1908 r. w Parznie koło Piotkowa Trybunalskiego. Ukończył Średnią Szkołę Handlową w Piotrkowie Trybunalskim, a następnie specjalistyczny kurs rybołówstwa, po którym uzyskał uprawnienia zawodowe rybaka-ichtiologa. Do wybuchu wojny pracował w tym zawodzie w Parznie.

W 1941 r. został wywieziony przez okupanta na roboty przymusowe. Przebywał w okolicach Płotów, w obecnym województwie szczecińskim. Po wyzwoleniu pojechał do Łodzi i do 1947 r. pracował tam w gospodarstwie rybackim. Następnie w latach 1948-51 pracował w gospodarstwie rybackim w Bobrowie koło Złocieńca. W 1951 r. został mianowany dyrektorem Państwowego Gospodarstwa Rybackiego w Czaplinku, którą to funkcję pełnił do 1969 r. Następnie został służbowo przeniesiony do PGRyb. w Łebie, również na stanowisko dyrektora.

Swoje obowiązki zawodowe wykonywał z zamiłowaniem i oddaniem. Ryby stanowiły jego życiową pasję. Wykazywał ogromne zaangażowanie i poświęcenie zarówno w udoskonalaniu i ułatwianiu ciężkiej pracy rybaków, jak i prowadzeniu racjonalnej gospodarki rybnej. Z jego inicjatywy prowadzono systematyczne zarybianie jeziora Drawskiego, wprowadzając tu m.in. takie gatunki ryb, jak sieję i sielawę. Prowadził też różnego rodzaju doświadczenia i eksperymenty, mające na celu produkcję narybku i poprawę stanu zarybiania.

Jego drugą, już społeczną pasją, była turystyka. W połowie lat pięćdziesiątych zorganizował koło PTTK w Czaplinku. Z jego inicjatywy, społecznym wysiłkiem, koło dorobiło się sprzętu pływającego i rozpoczęło organizowanie pierwszych spływów kajakowych. W zarządzanym przez siebie zakładzie w Czaplinku wygospodarował i wyposażył kilka pokoików gościnnych, w których rozpoczęto przyjmowanie pierwszych wczasowiczów. Dochody z tej działalności płynęły na rzecz koła. Również w Starym Drawsku, historycznym Drahimiu, w budynkach należących do gospodarstwa rybackiego, PTTK zorganizowało pokoje gościnne dla wczasowiczów. Obecnie Stare Drawsko jest znaną miejscowością letniskową i corocznie przyjmuje setki gości.

Henryk Stępiński był entuzjastą turystyki, nie zrażał się trudnościami. Swym optymizmem, zapałem i przykładem zachęcał i skłaniał do działania innych. Koło PTTK w Czaplinku z czasem rozrosło się i zostało przekształcone w Oddział, któremu on przewodniczył od 1960 do 1969 r. Gdy wyjeżdżał z Czaplinka, Zjazd Oddziału PTTK jednomyślnie nadał mu godność Honorowego Prezesa Oddziału.

Społecznie działał Henryk Stępiński wszechstronnie. Od 1949 r. był członkiem ZSL. Od 1951 r. był prezesem Koła Miejskiego ZSL w Czaplinku, a od 1960 do 1969 r. - prezesem Miejskiego Komitetu ZSL w Czaplinku. Był również przez długie lata radnym MRN w Czaplinku i PRN w Szczecinku.

Za pracę zawodową i działalność społeczną był odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (1959) i Złotą Odznaką PTTK (1969). Otrzymał także wiele dyplomów, podziękowań i listów gratulacyjnych.

W pracy zawodowej i działalności społecznej dzielnie sekundowała mu żona Janina i syn Bogdan (ur. w 1937 r.). Przyjaciele i znajomi tak wspominają Henryka Stępińskiego :

"Należał do ludzi mówiących otwarcie i w oczy. Pracę zawodową i społeczną wykonywał nadzwyczaj sumiennie, stanowił przykład i wzór. Był uzdolnionym organizatorem. Potrafił zjednywać ludzi do współpracy. Był naprawdę człowiekiem wspaniałym, w najlepszym znaczeniu tych słów."

Zmarł 27 maja 1979 r. w Łebie i tam został pochowany.

opracował Bernard Konarski

Wykonanie: Radosław Brzeziński 2002-2021