Pasek
Dzisiaj jest r. Imieniny:
Odwiedziło nas:27516gości.
Szlaki Regionu Koszalińskiego

Szlak czerwony  Szlak im. Józefa Chrząszczyńskiego ZP-1028-c

Szlak czerwony długości 50,2 km bierze swój początek na Górze Chełmskiej i prowadzi przez Maszkowo, Lubiatowo, Manowo, Rosnowo, Pobądź, Bukowo do Tychowa. Drogę biegnącą w większości przez tereny leśne można przemierzyć pieszo lub na rowerze. Na przebycie tego szlaku warto zaplanować cały dzień.

Początek szlakuTrasę zaczynamy tuż przy kaplicy p.w. Matki Boskiej po Trzykroć Przedziwnej na Górze Chełmskiej. Ze szczytu schodzimy w kierunku wschodnim, trzymając się żółtego szlaku. Skręcamy w pierwszą drogę po prawej stronie. Przechodzimy przez asfaltową drogę, łączącą Koszalin i Kłos, i idąc dalej leśną drogą docieramy do miejsca przeznaczonego na odpoczynek i ognisko. Skręcamy w prawo, a następnie, tak jak pokazują żółte znaki, w lewo. Pokonujemy dwa wzniesienia Pętli Tatrzańskiej i po pokonaniu drugiego schodzimy drogą leśną w lewo. Cały czas trzymamy się kierunku południowo-wschodniego. Po lewej napotykamy drogę leśną z Kłosu, wychodzimy nią na drogę Koszalin - Polanów. Przy pierwszych zabudowaniach w Maszkowie skręcamy w prawo. Teraz podążamy w kierunku południowym. Ponownie wchodzimy do lasu i przecinamy zielony szlak. Idąc dalej docieramy na skraj lasu koło Lubiatowa. Po lewej widać dawny ewangelicki cmentarz, z widocznymi zarysami grobów. Nasza trasa skręca w lewo, my idziemy drogą polną i wchodzimy na bezleśne wzniesienie. Ze wzniesienia schodzimy na łąki, docierając do skrzyżowania dróg. Nasz szlak prowadzi w prawo, ku mostowi na wpadającej do jeziora Lubiatowskiego rzeczce Wyszewce.

Znaki zielone prowadzą dalej prosto, my zaś, po wyjściu, na skraj lasu, skręcamy w lewo, w drogę wykładaną betonowymi płytami. Skręcamy w prawo i przez most na Dzierżęcince wychodzimy na szosę Koszalin - Bobolice w samym środku Manowa. Mijamy przystanek PKS i znajdujące się po prawej stronie niewielkie wzniesienie, pokryte lasem mieszanym. Przechodzimy przez tory kolejki wąskotorowej i zaraz za przejazdem skręcamy w prawo w aleję lipową. Ponownie przechodzimy przez tory kolejowe i po około 3 km wychodzimy na polankę, którą przecina niewielki strumyk Po ok. 3 km szlak skręca w lewo do szosy Koszalin - Rosnowo, którą idziemy w prawo. Przechodzimy przez most na rzece Radwi. Dochodzimy do wsi i przed kanałem skręcamy w lewo w wiejską ulicę. Dochodzimy do mostu na kanale. Po lewej mijamy przystanek PKP, po prawej osiedle i sklepy. Dochodzimy do przystanku PKS i skręcamy w lewo na groblę. Przed przejazdem kolejowym w prawo i wchodzimy do lasu. Szlak prowadzi na południe przez las mieszany. Po lewej mijamy przystanek kolejki w Kurozwęczu i dochodzimy do szosy Zegrze - Krępa. Przechodzimy przez most na rzece Bielicy. Przechodzimy przez tory kolejowe i wchodzimy w las sosnowy. Po ok. 2,5 k mijamy leśniczówkę Pobądź. Po ok. 3 km wkraczamy do wsi Pobądź, mijamy końcowy przystanek PKS i skręcamy w prawo w drogę polną, prowadzącą do pobliskiego lasu. Kierujemy się na zachód. Po ok. 5 km wychodzimy z lasu na pola. Szlak skręca w lewo, trasą tą przez pola i zagajniki dochodzimy do torów kolejki wąskotorowej. Przechodzimy przez tory i tą drogą przez wieś dochodzimy do końcowego przystanku PKS. Wychodzimy drogą asfaltową przez most na Chotli, za którym skręcamy w lewo na łąki i kierujemy się do lasu. Głaz TrygławPrzez 3,3 km idziemy wschodnim brzegiem rzeki Leszczynki, a następnie za mostem skręcamy znowu na południe, w lewo. Wychodzimy na skraj lasu, mając po prawej osiedle mieszkaniowe. Jesteśmy w Tychowie. Tu, na cmentarzu miejskim, po prawej stronie drogi znajduje się największy na Pomorzu głaz narzutowy, ciemnoszary gnejs zwany "Trygławem", wznoszący się na prawie cztery metry i liczący w obwodzie około 50 metrów. Trasa kończy się w centrum miasta, w pobliżu szachulcowego kościoła otoczonego lipami o znacznych rozmiarach (obwód największej wynosi ponad 4 metry).

Upamiętnia Józefa Chrząszczyńskiego, pioniera ruchu turystycznego w Koszalinie i autora pierwszego przewodnika po tym mieście.Wykonanie: Radosław Brzeziński 2002-2021