Pasek
Dzisiaj jest r. Imieniny:
Odwiedziło nas:27516gości.
Szlaki Regionu Koszalińskiego

Szlak zielony  Szlak im. Jana Frankowskiego ZP-1022-z

Jest to jeden z najkrótszych szlaków turystycznych w województwie zachodniopomorskim. Poświęcony jest zmarłemu w 1972r., wielkiemu miłośnikowi Kołobrzegu, bibliotekarzowi, autorowi pierwszego przewodnika po mieście, a także inicjatorowi powołania w Kołobrzegu muzeum - Janowi Frankowskiemu. Prowadzi ścieżkami i ulicami, którymi przed laty spacerował pan Jan, zwany przez kołobrzeżan "Dziadkiem".

Szlak, oznakowany kolorem zielonym, zaczyna się przy forcie Ujście, na którym stloi latarnia morska. Prowadzi dalej na południe, przechodzi obok przystani statków pasażerskich, budynku Kapitanatu Portu i wychodzi przez ulice Towarową i Spacerową do pięknego parku. Mijając kolejowe przejście skręcamy w prawo, w ulicę Solną. Przed mostem na Parsęcie, schodzimy w lewo, na Bulwar im. Marynarzy Okrętów Pogranicza. Po lewej stronie mijamy gmach biblioteki publicznej, gdzie Jan Frankowski pracował oraz cmentarz jeńców francuskich. Po przejściu skrzyżowania idziemy dalej ulicą Rzeczną i skręcamy przy Muzeum Oręża Polskiego w ulicę Emilii Gierczak. Zwiedzamy muzeum i zabytkową kamieniczkę mieszczańską z XV wieku. Stąd już niedaleko do Ratusza. W piwnicach, piwnicach dokładniej w kawiarni muzycznej znajdziemy pozostałości starych, gotyckich sklepień. W pobliżu widoczna bryła zabytkowej katedry.

Szlak Frankowskiego prowadzi dalej przez Nową Bramę, ulicami Kamienną, Bogusława X i Krzywoustego, Krzywoustego kierunku Białogardu. Zielony szlak łączy się tam ze szlakiem Solnym i biegnie razem aż do Budzistowa. Kończy się przy zabytkowym kościółku z XIII w.

opracowano na podstawie "Kołobrzeg i okolice - Przewodnik" Jerzy PatanWykonanie: Radosław Brzeziński 2002-2021