Pasek
Dzisiaj jest r. Imieniny:
Odwiedziło nas:27516gości.
Szlaki Regionu Koszalińskiego

Szlak żółty  Szlak Porwanego Księcia ZP-1026-n

Początek szlakuNiebieski szlak, długości 12,6 km ma swój początek na skraju lasu u wylotu koszalińskiej drogi nr 6 w kierunku Gdańska i prowadzi leśnymi, stromymi, trudnymi do przejechania rowerem zboczami do pobliskiego Sianowa.

Po ponadkilometrowej wspinaczce leśnymi duktami na Górę Chełmską, minięciu wieży widokowej trasa opuszcza się północno-wschodnim zboczem Krzyżanki do podnóża góry, zbiegając się dwukrotnie z Pętlą Tatrzańską. Po przejściu szosy Koszalin - Sianów prowadzi obok stawów rybnych, później skrajem głębokiego jaru na leśną następnie polną drogę w kierunku miejscowości Kłos. Za mostem na Unieści, chodnikiem obok szosy Koszalin - Gdańsk szlak wiedzie do końcowego punktu - przystanku podmiejskiej linii autobusowej nr 7 w Sianowie, tuż obok fabryki zapałek.

Nazwę swą trasa zawdzięcza wydarzeniu, mającemu miejsce wiosną 1475 roku, u podnóża Góry Chełmskiej. Żądni przygód towarzysze księcia polującego w koszalińskich lasach, dokonali rozboju na handlowym szlaku wiodącym w kierunku Gdańska. Traf sprawił, iż ofiarą napaści padli miejscowi kupcy, którzy wezwali na pomoc zbrojnych koszalinian i wspólnie ruszyli na zamek w Sianowie, gdzie przebywał Bogusław X. Po krótkiej walce zakończonej zwycięstwem mieszczan, porwano rannego księcia i skrępowanego przewieziono do miasta. Pięć lat później Książe, już jako władca całego Pomorza Zachodniego, triumfalnie wjechał do Koszalina, w którym ludność przywitała go na klęczkach, a patrycjat darował spłatę starych długów i przyjął kilkudniową ucztą.

opracował Radosław Brzeziński


Wykonanie: Radosław Brzeziński 2002-2021