Oddział Koszaliński PTTK

PTTK to najstarsza w Polsce organizacja skupiająca turystów i krajoznawców.

Najbliższy rajd:
  • 2024-04-13 -
    XXXII Rajd Młodzieży "WIOSNA 2024"

Relacja z Wakacyjnego Rajdu Pieszego “Na pożegnanie wakacji” w dniu 03.09.2022

Pierwszy dzień września to początek nowego roku szkolnego i zarazem koniec wakacji szkolnych. Z tej okazji Oddział Koszaliński PTTK postanowił „przedłużyć” wakacje i w sobotę 3 września 2022 roku zaprosił sympatyków turystyki pieszej na Wakacyjny Rajd Pieszy „Na zakończenie wakacji”.
 
Na start rajdu w dzielnicy Koszalina – Lubiatowie zjawiło się 17 najwytrwalszych turystów gotowych pokonać trasę długości ok. 15 km. Zostali oni przywitani przez prowadzących rajd, czyli Emilię Raczyńską z SKKT PTTK „Presto” działającego przy koszalińskim „Muzyku” oraz Kazimierza Raczyńskiego z Koła Terenowego PTTK. Po chwili wysłuchali legendy Gracjana Bojara Fijałkowskiego, która nawiązywała do ukształtowania terenu i położenia jeziora Lubiatowskiego, a od 1956 roku rezerwatu faunistycznego „Jezioro Lubiatowskie im. profesora Wojciecha Górskiego”. Po wyruszeniu na szlak zatrzymali się niedaleko na terenie byłego cmentarza ewangelickiego, gdzie w chwili zadumy chętni mogli pomodlić się za spoczywających tam dawnych mieszkańców ówczesnej wsi.
Dalej trasa prowadziła, już przeważającej większości, pięknymi lasami, w których na razie na próżno jest szukać grzybów (chyba jeszcze jest na nie za wcześnie). Szlakiem czerwonym im. Józefa Chrząszczyńskiego doszliśmy do Maszkowa. Tam zrobiliśmy dłuższą przerwę na „jedzonko”. Po postoju poruszaliśmy się szlakiem rowerowym końskich kopyt, minęliśmy także dawną stadninę koni oraz zakład rybny. Wtedy też zostaliśmy zapoznani z tajnikami krótkofalarstwa przez Kazimierza Raczyńskiego, który opowiadał o swojej pasji i doświadczeniu w tej dziedzinie. Udało się także nawiązać łączność z innym „krótkofalowcem”.
 
Następnie nasza trasa prowadziła szlakami rowerowymi i fragmentami szlaku czarnego im. św. Jana Pawła II – Świętych Gór oraz fragmentem Pomorskiej Drogi św. Jakuba. Podczas Rajdu był czas na rozmowę i zabawę (odbyła się konkurencja w rzucaniu piłeczką do plecaka) a także na ciekawostki przyrodnicze.
 
Rajd zakończył się w parku w dzielnicy Chełmoniewo po przebyciu ok. 15 km. Każdy uczestnik otrzymał potwierdzenie punktów do książeczek i okolicznościowy stempel rajdowy. Był to bardzo mile spędzony wspólnie czas na integracji i poznawaniu historii pobliskich terenów. Pogoda była wręcz wakacyjna, więc wszyscy cieszyli się z tych promieni słonecznych, których niestety będzie coraz mniej.
 
Do zobaczenia na kolejnym rajdzie już 24 września 2022 r.
 
Tekst i film: Emilia Raczyńska
Zdjęcia: Emilia Raczyńska, Dorota Jóźków, Radosław Brzeziński

projekt stempla:
Radosław Brzeziński

KOMENDA RAJDU:

Prowadzenie trasy: Emilia Raczyńska, Kazimierz Raczyński

TRASA RAJDU:
Przebieg: Koszalin Lubiatowo – Koszalin Chełmoniewo  (15 km)
Meta: Koszalin Chełmoniewo park
Liczba uczestników: 17 osób
PUNKTACJA:
Odznaka Turystyki Pieszej: 15 pkt

Dodaj komentarz