Obchody Światowego Dnia Turystyki (ang. World Tourism Day) są tradycją mającą już ponad 40 lat. Po raz pierwszy zorganizowano je w 1980 roku z inicjatywy UNWTO, czyli Światowej Organizacji Turystyki Narodów Zjednoczonych. Na pamiątkę uchwalenia statutu tej organizacji 27 września każdego roku obchodzony jest właśnie Światowy Dzień Turystyki. Światowa Organizacja Turystyki zrzesza 159 państw. Jej siedziba znajduje się w Madrycie.
Główne i bardzo ogólne cele tego międzynarodowego święta to przede wszystkim:
- podniesienie świadomości znaczenia turystyki dla międzynarodowego społeczeństwa;
- pokazanie, jak turystyka kształtuje społeczne, kulturalne, polityczne i ekonomiczne wartości na całym świecie.
Uroczyste obchody Światowego Dnia Turystyki odbywają się co roku w innym państwie i z innym motywem przewodnim. Tegoroczne obchody odbędą się w Indiach pod hasłem przewodnim „Turystyka i zielone inwestycje”. Tyle na świecie, a w Koszalinie?
A na Ziemi Koszalińskiej Oddział Koszaliński Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, tradycyjnie jak co roku, zorganizował 44. Zlot Oddziału Koszalińskiego PTTK z okazji Światowego Dnia Turystyki, który odbył się w sobotę 23.09.2023 r. Rajd został wpisywał się ciąg imprez turystycznych w ramach X Międzypokoleniowej Sztafety Turystycznej Zarządu Głównego PTTK, w tym roku pod hasłem: „WĘDRUJ Z NAMI”.
Trasa rajdu liczyła niecałe 13 km i przebiegała wśród pięknych leśnych plenerów Pomorza Środkowego. Rozpoczęliśmy w malutkiej miejscowości oddalonej ok. 10 km od Koszalina – Siecieminek, dokąd dojechaliśmy aż 6 autobusami! Dopiero jak zgromadziliśmy się wszyscy w jednym miejscu na punkcie startu, to można było ocenić jak wielu z nas zdecydowało się uczcić Święto Turystyki.
A było to niemal 300 uczestników, w tym ponad 200 uczniów szkół podstawowych. Pozostali to turyści indywidualni aktywni rodzice i opiekunowie oraz kadra programowa koszalińskiego PTTK. Każdy uczestnik otrzymał na starcie pamiątkową plakietkę rajdową.
Uczestników rajdu przywitał Komendant Rajdu, którym jest, jak co roku z tej okazji dla podkreślenia wagi wydarzenia, osobiście Prezes Zarządu naszego Oddziału – kolega Roman Jacewicz. Wyznaczenie trasy oraz prowadzenie po niej uczestników przypadło Koleżeństwu Ewie i Markowi Kubiakom. Jak zwykle pogoda, która oczywiście odpowiednio wcześniej została specjalnie na ten dzień zamówiona, pozwoliła na ocenienie uroków natury podczas kilkugodzinnej wędrówki.
Podziwialiśmy przekrój lokalnego krajobrazu, maszerując zarówno przez łąki, pola jak i lasy, które w sposób szczególny podkreślają piękno naszego regionu i stanowią przeważający obszar, przez co są najczęściej wybierane do naszych wędrówek. W trakcie przemarszu, podczas jednej z przerw, kol. Radosław Siegieda przeprowadził tradycyjny pisemny konkurs krajoznawczy, w którym w dwóch grupach wiekowych wzięło udział 18 reprezentantów szkół.
Po kilkugodzinnej wędrówce na mecie na terenie rekreacyjnym w Niemicy przywitał nas kol. Radosław Brzeziński, który jak zwykle przygotował wszystko perfekcyjnie: ławki, stoliki, sekretariat, oprawę wizualną. Nawet najwięksi malkontenci kulinarni po takiej marszrucie stanęli w kolejce po zupkę rajdową (pomidorowa z ryżem), jak zwykle smaczną z „KOTA” (Baru). Spełniło się także ponownie marzenie amatorów słodyczy, bowiem Super DZIEWCZYNY ze Szkoły Podstawowej nr 17 w Koszalinie, przygotowały na tę okoliczność przepyszne ciasta, które w mig się rozeszły wśród największych łasuchów.
W sekretariacie rajdu przodownicy turystyki pieszej dokonywali potwierdzeń, m.in. do Odznaki Turystyki Pieszej. Każdy mógł też odbić pieczęć rajdową.
Nie obyło się oczywiście bez ważnych i motywujących jednocześnie do uczestnictwa w rajdach naszych młodych turystów, czyli konkursów. Czas pozwolił zarówno na sprawdzenie wiedzy krajoznawczej (podczas marszu) jak i wyrażenie swoich emocji i ukazania talentów w ramach konkursu plastycznego (na mecie). Zwycięzcy zostali nagrodzeni upominkami i nagrodami rzeczowymi, a także gadżetami ufundowanymi przez ZG PTTK w ramach Sztafety.
W konkursie krajoznawczym wzięło udział 18 osób, w dwóch kategoriach wiekowych.
W grupie młodszej zwyciężyli:
- Oskar Kliński (SP nr 17 w Koszalinie)
- Jagoda Kaczmarek (SP nr 13 w Koszalinie)
- Vanessa Chmielaki (SP nr 17 w Koszalinie)
W grupie starszej zwyciężyli:
- Lena Gołuchowska (SP w Dobrzycy)
- ex aequo Marcin Wnęk (ZSP w Słupsku)
- Amelia Stańczyk (SP nr 13 w Koszalinie)
W konkursie plastycznym wzięło udział 13 uczniów szkół podstawowych klas I-II oraz w wieku przedszkolnym.
Przyznano 4 wyróżnienia:
- Zuzanna Stępień SP Dąbki
- Amelia Wiśniewska SP 13 Koszalin
- Kinga Cichońska SP Dobrzyca
- Vanessa Chmielak SP 17 Koszalin
Na podkreślenie i serdeczne podziękowania zasługuje zaangażowanie opiekunów grup szkolnych, którzy poświęcając swój prywatny czas zachęcają i mobilizują uczniów poszczególnych szkół z naszego regionu do uczestnictwa w rajdach ale też sprawują opiekę w trakcie wędrówek. Wszystkie grupy zostały uhonorowane specjalnie przygotowanymi na tę okoliczność Certyfikatami Uczestnictwa. Podczas uroczystego zakończenia rajdu wręczono także zdobyte odznaki turystyczne, a uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Dąbkach zaśpiewały piosenkę turystyczną.
Wyjątkowe podziękowania organizatorzy kierują do Pani Agaty Zawadzkiej – Sołtys Niemicy za udostępnienie super miejsca do organizacji mety rajdu, a Gminie Miasto Koszalin za wsparcie finansowe wydarzenia.
Biorąc to wszystko pod uwagę zachęcamy do uczestnictwa w naszych wędrówkach, aby rozwijać i utrwalać swoje turystyczne upodobania, ale też poznawać naszą “MAŁĄ OJCZYZNĘ”.
Do zobaczenia na kolejnym XI Jesiennym Rajdzie Pieszym już 21 października 2023 r.
Szczegóły w relacji fotograficznej.
Tekst: Marek Kubiak
Zdjęcia: Radosław Brzeziński, Marek Kubiak, SP Mścice, SP 13 w Koszalinie
projekt plakietki i stempla:
Radosław Brzeziński
na podstawie materiałów ZG PTTK
TRASA RAJDU: |
Przebieg: Siecieminek – Niemica (13 km) Meta: Teren rekreacyjny w Niemicy Liczba uczestników: 280 osób |
PUNKTACJA: |
Odznaka Turystyki Pieszej
uzyskano: 13 pkt
KOMENDA RAJDU: |
Komendant Rajdu: Roman Jacewicz Prowadzenie trasy: Ewa i Marek Kubiak Konkurs krajoznawczy: Radosław Siegieda Konkurs plastyczny: Hanna Siegieda, Katarzyna Jacewicz Sekretariat: Marek Kubiak, Roman Jacewicz Obsługa mety: Radosław Brzeziński, Katarzyna Jacewicz |
WSPÓŁPRACA: |
|