“Płyń sobie Marzanno szumiącym potokiem, Nad morze szerokie nad morze głębokie.
Oj dana, oj dana, oj dana, oj dana, Oj dana, oj dana, oj dana, oj dana,
Zgiń, przepadnij zimo i nie wracaj do nas. Na przyjęcie wiosny, otwórzmy ramiona….”
Słowami takich tradycyjnych przyśpiewek pożegnali zimę i przywitali wiosnę turyści biorący udział w XXXV Rajdzie Pieszym “NA TOPIENIE MARZANNY”, który odbył się w dniu 23 marca 2024 r.
Rajd rozpoczął się punktualnie zbiórką o godzinie 9.00 na Rynku Staromiejskim przed koszalińskim Ratuszem, gdzie uczestników przywitał Komendant Rajdu kol. Radosław Brzeziński w towarzystwie naszych koszalińskich przewodniczek turystycznych, kol. Grażyny Kościerzyńskiej-Siekan oraz Ireny Mackojć. Wśród uczestników były zarówno grupy z koszalińskich szkół i okolic Koszalina, rodziny i turyści indywidualni, a łącznie ok. 140 osób. Były także i główne gwiazdy rajdu – tytułowe Marzanny w liczbie 7 sztuk, które pięknie przystrojone czekały na pożegnanie zimy. Koleżanki przewodniczki opowiedziały kilka ciekawych informacji o tradycji żegnania zimy i witania wiosny. Tanecznym ruchem po płycie Rynku Staromiejskiego nauczyły także kilku piosenek, aby ta zima zdecydowanie uciekła. Wszystkie marzanny brały udział w konkursie na najpiękniejszą ekologiczną Marzannę i wszystkie wygrały. Każda grupa otrzymała pamiątkowy dyplom i upominki.
Następnie z Rynku Staromiejskiego przeszliśmy bezpiecznie w asyście koszalińskich policjantów do Parku Książąt Pomorskich na mostek przy Filharmonii. Na tym mostku uroczyście ze śpiewem utopiliśmy nasze marzanny w Dzierżęcince. Siedem kolorowych panienek popłynęło z nurtem rzeki w siną dal… Za kilkoma zakrętami na marzanny czekali zwarci i gotowi płetwonurkowie z Klubu Płetwonurków MARES, aby je wyłowić. Zaciekawione dzieci przyglądały się ubranym w skafandry panom, co też Ci panowie robią w tej rzece.
Niedługo przyjechał po nas autobus MZK, który zawiózł szybciuteńko wszystkich na trasę pieszą do Dzierżęcina. Stamtąd, pod wodzą kol. Marcin Kruszczyńskiego, wyruszyliśmy górami i lasami masywu Góry Chełmskiej (8 km) na metę naszego rajdu, Wędrowaliśmy trochę zielonym szlakiem Kamieni Granicznych, trochę ścieżką Czapli, troszkę Pętlą Tatrzańską, troszkę czerwonym szlakiem im. J. Chrząszczyńskiego i na stadion na Górę Chełmską. Pogoda oczywiście wiosenna. Cieplutko i przyjemnie.
Na mecie tradycyjnie czekała na wszystkich gorąca zupa, a także rozpalone zostało ognisko dla chętnych co przygotowali kiełbaski. Sekretariat rajdu potwierdzał przebytą trasę w książeczkach OTP. Byl także tradycyjny stempel rajdowy.
Rajd został przygotowany we współpracy z Gminą Miasto Koszalin w ramach zadania “Organizacja imprez turystyki kwalifikowanej dla dzieci, młodzieży i społeczności Koszalina” w roku 2024.
Dziękujemy uczestnikom za udział w rajdzie, a wszystkim współorganizatorom – Klubowi Przewodników Terenowych PTTK i Klubowi Płetwonurków MARES i partnerom – PGK Sp. z o.o. w Koszalinie, MZK Sp. z o.o. w Koszalinie i ZDiT w Koszalinie – za pomoc w organizacji rajdu. Tradycyjnie Dorocie Jóźków za bogatą relację foto.
Do zobaczenia na szlaku za trzy tygodnie na rajdzie WIOSNA!
Tekst: Radosław Brzeziński
Zdjęcia: Dorota Jóźków, SP 23, SP Łekno, SP Mścice i inni
projekt plakietki i stempla:
Radosław Brzeziński
TRASA RAJDU: |
Przebieg: Dzierżęcino – stadion na Górze Chełmskiej (8 km) Meta: Stadion na Górze Chełmskiej Liczba uczestników: 140 osób |
PUNKTACJA: |
Odznaka Turystyki Pieszej
uzyskano: 8 pkt
KOMENDA RAJDU: |
Komendant Rajdu: Radosław Brzeziński Prowadzenie trasy: Marcin Kruszczyński Konkurs marzann: Grażyna Siekan, Irena Mackojć (Klub Przewodników Terenowych PTTK) Sekretariat: Marek Kubiak Obsługa mety: Radosław Brzeziński, Sara Jagła |
WSPÓŁPRACA: |
|