W sobotę 19 października 2024 r. odbył się , jak co roku o tej porze, “XII JESIENNY RAJD PIESZY” organizowany przez nasz Oddział. Pogoda wprost wymarzona do wędrowania, przez co i frekwencja dopisała, a było nas ponad 180 osób. Rozpoczęliśmy marszrutę sprzed budynku Szkoły Podstawowej im. Ludzi Morza w Mścicach. Po przywitaniu uczestników i nakreśleniu trasy rajdu przez Komendanta Rajdu, kol. Radka Siegiedę, ruszyliśmy pod jego przewodnictwem w stronę miejsca docelowego, czyli do miejscowości Łekno. Dzisiaj, w odróżnieniu od większości naszych wędrówek, kiedy to wędrujemy przeważnie duktami leśnymi, podziwialiśmy krajobraz polny i łąkowy, aczkolwiek równie ciekawy i interesujący. Prowadzący trasę opisuje to tak:
„Przede wszystkim pogoda załatwiła sprawę: mogła być niemiła, ale nie była. Jesienne, mięciutkie słoneczko towarzyszyło nam na całej trasie. A wyznaczyć trasę pieszą we wschodniej części gminy Będzino nie jest prostą sprawą. Wszak unikamy asfaltów i samochodów, chodników i dymiących kominów, szukamy cienistych leśnych duktów i szmaragdowych mchów… Tylko skąd je tu brać? Żeby wyznaczyć jakąś sensowną trasę podchodziłem do tematu na raty. Po trzech setach miałem wszystko przedreptane, a wyszło sporo, bo ponad dwanaście kilometrów: Mścice – Stoisław – Dobre – Łekno. Zrobiliśmy kilka odpoczynków, które dały okazję do przekazania informacji o mijanych obiektach i miejscowościach. O czym? O osadnictwie w Mścicach, o historii linii kolejowej, o zielonej energii z fotowoltaiki i turbin wiatrowych, o młynach w Stoisławiu, o hodowli bydła w gminie Będzino i szykowaniu dla krów smakowitych kiszonek z kukurydzy. Przerwę śniadaniową zarządziliśmy w pięknym, bukowym zagajniku, gdzie Pani Hania ze szkoły w Dobrzycy pogawędziła nieco o tych drzewach. Nawijane kilometry sprawiły, że w Łeknie mało kto miał siłę, by podejść jeszcze parę kroków do kościoła pw. Św. Jana Chrzciciela, choć to prawdziwa perełka, ze wszech miar godna uwagi.”
Na mecie rajdu przy Szkole Podstawowej im. Ochotniczych Straży Pożarnych w Łeknie, przywitał nas jak zwykle, nasz „kwatermistrz” kol. Radek Brzeziński. Gorący krupnik z KOTA, pierogi, herbatka, kawa i bogactwo ciast przygotowane przez panie z Rady Sołeckiej kusiły mocno i szybko rozeszły się w przysłowiowym mgnieniu oka! Oczywiście tradycyjnie odbył się konkurs krajoznawczy przygotowany przez kol. Radka Siegiedę oraz konkurs rysunkowy prowadzony przez kol. Ewę Kubiak. Dużo punktów i stempelków do książeczek OTP wbijała tym razem kol. Hania Siegieda.
I czas na zakończenie rajdu. Czynności końcowe przeciągały się niemiłosiernie, ale mieliśmy kumulację odznak, nagród, dyplomów i podziękowań. Zwycięzcy konkursów otrzymali nagrody a pozostali uczestnicy symboliczne upominki. Uroczyście wręczono wędrowcom zdobyte odznaki turystyki kwalifikowanej PTTK. Wszystkie grupy otrzymały w ramach podziękowania za zaangażowanie i wytrwałość dyplomy uczestnictwa.
Kończąc – jeszcze raz serdecznie dziękujemy Paniom z Rady Sołeckiej Łekna za bogaty bufet, a Panu Piotrowi Frątczakowi, dyrektorowi Szkoły Podstawowej im. Ochotniczych Straży Pożarnych w Łeknie za gościnę. Na Przyjaciół zawsze można liczyć! I tu niski ukłon w Waszą stronę!!!
Pożegnaliśmy się w cudownych nastrojach z zapewnieniem spotkania na kolejnym rajdzie, czyli XXXII rajdzie Andrzejki 2024, w dniu 23.11.2024 r. Do zobaczenia na turystycznym szlaku z PTTK – Wędruj z nami!
Tekst: Marek Kubiak, Radosław Siegieda
Zdjęcia: Ewa i Marek Kubiak, SP Łekno, SP Mścice, SOSW w Koszalinie, SKKT PTTK “Włóczykije”
projekt plakietki i stempla:
Radosław Brzeziński
TRASA RAJDU: |
Przebieg: Mścice – Stoisław – Dobre – Łekno Meta: Szkoła Podstawowa w Łeknie Liczba uczestników: 180 osób |
PUNKTACJA: |
Odznaka Turystyki Pieszej
uzyskano: 13 pkt
KOMENDA RAJDU: |
Komendant Rajdu: Radosław Siegieda Prowadzenie trasy, konkurs krajoznawczy: Radosław Siegieda Konkurs rysunkowy: Ewa Kubiak Obsługa sekretariatu: Hanna Siegieda, Marek Kubiak Meta: Radosław Brzeziński |
WSPÓŁPRACA: |
|