Relacja z Wakacyjnego Rajdu Pieszego “Na powitanie wakacji” w dniu 02.07.2022

Kto lubi chodzić na rajdy w wakacje? Większość turystów wybiera raczej tę porę roku na swoje wojaże, bo jest ciepło, słonko grzeje i jest po prostu przyjemnie. Z tych właśnie względów SKKT PTTK “Presto” i Oddział Koszaliński PTTK zorganizował w dniu 2 lipca 2022 r. dla chętnych turystów i uczniów koszalińskich szkół świetną wycieczkę, w której uczestniczyli także harcerze z 75 Koszalińskiej Drużyny Harcerskiej “Nocni Myśliwi”.

Nasza wycieczka rozpoczęła się przy Parku Linowym w Koszalinie, gdzie zebrało się ponad 40 turystów: starszych, młodszych i najmłodszych. Stamtąd przeszliśmy pod pomnik sióstr ze zgromadzenia „Salem”, który znajduje się blisko ścieżki edukacyjnej Sójki, którym po wysłuchaniu historii sióstr opowiedzianej przez PTP Emilię Raczyńską, podążyliśmy w dalszą drogę. Pogoda nam sprzyjała, po piątkowych burzach w lesie było trochę mokro, ale temperatura idealna na wędrówkę. Podążaliśmy w kierunku żółtego szlaku czyli tzw. „Pętli Tatrzańskiej” ale po drodze zwiedzaliśmy i słuchaliśmy informacji na temat zbiornika retencyjnego i krótkofalarstwa o czym opowiedział nam PTP Kazimierz Raczyński. Na żółtym szlaku w tym samym czasie odbywał się bieg Górski Półmaraton Pętlą Tatrzańską (GPPT), więc kibicowaliśmy biegaczom pokonującym kolejne kilometry swoich zmagań. Następnie przeszliśmy fragmentami szlaku czerwonego im. Józefa Chrząszczyńskiego i dużej pętli ścieżki edukacyjnej Nadleśnictwa Karnieszewice „Góra Chełmska”, a także Szlakiem Świętego Jakuba. Kierując się do mety naszej wycieczki, przeszliśmy obok najwyższego szczytu Góry Chełmskiej „Krzyżanka” i dalej w kierunku ulicy Gdańskiej i zakończyliśmy przy Parku Linowym przechodząc łącznie 12 km. Chętne osoby otrzymały potwierdzenie punktów na Odznakę Turystyki Pieszej i okolicznościowy stempel rajdowy.

Dziękujemy wszystkim za wspólną wędrówkę i wesoło spędzony czas, a Przodownikom Turystyki Pieszej PTTK: Emilii i Kazimierzowi Raczyńskim za przygotowanie i poprowadzenie rajdu.

Do zobaczenia na kolejnym Wakacyjnym Rajdzie Pieszym PTTK już w sierpniu.

Tekst i film: Emilia Raczyńska
Zdjęcia: Emilia Raczyńska, Dorota Jóźków, Radosław Brzeziński

projekt stempla:

Prowadzenie trasy: Emilia Raczyńska, Kazimierz Raczyński

Przebieg: Góra Chełmska (15 km)
Odznaka Turystyki Pieszej: 12 pkt