Relacja z XXX Zimowego Rajdu Pieszego “W NIEZNANE” w dniu 14.01.2023

Po dwóch tygodniach deszczu i pluchy nadeszła sobota rajdowa, czyli będzie pogoda. Po zapakowaniu uczestników do autokaru i busa wyruszyliśmy na start rajdu. A rajd to nie w kij dmuchał. To w końcu XXX Rajd Pieszy „W NIEZNANE”. Jak sama nazwa wskazuje, uczestnicy nie wiedzieli dokąd pojedziemy, i skąd wyruszymy, nie wspomnę o mecie. W trakcie jazdy trochę postraszył nas lekki deszcz, ale strachy na lachy.

I tak to dotarliśmy do Słowina. Na starcie czekała już na nas kol. Gosia Rybarczyk ze Społecznej Szkoły Podstawowej w Jeżyczkach. Po przywitaniu uczestników rajdu przez komendanta rajdu i zarazem szefa trasy pieszej Romana Jacewicza wyruszyliśmy na trasę (11 km). Uczestnicy to nie byle kto: SP Mścice, SP Łekno, SP Dobrzyca, SP 17, SP 23 oraz SP 18 w składzie jednoosobowym, Skauci PTTK i liczni turyści indywidualni. Po prostu elita turystyczna tej imprezy. Oczywiście trasa w nieznane (były co prawda głosy na trasie, że przodownik trasy nie zna, przez co meandruje to w prawo, to w lewo, ale to tylko niezdrowa zawiść). I tak szliśmy przez pola i lasy, z piosenką na ustach (prawie) i po ok. 8 kilometrach dotarliśmy do Czarnolasu. Mimo wyrecytowania fraszki „Do gór i lasów”, i z ciężkim sercem Trenu VIII „Wielkieś mi uczyniła pustki w domu moim…” Jan z Czarnolasu nie pojawił się (czyżby nie to miejsce?). Ale za to pojawił się w bramie gajowy (chyba Marucha?), zmierzył naszą ciżbę wzrokiem i zakomunikował, że mamy szczęście, że idziemy dzisiaj, ponieważ jutro będzie polowanie i droga będzie zamknięta. Uff… czyli dalej w drogę. Po przejściu ostatnich 3 kilometrów dotarliśmy do celu, do gościnnych progów Społecznej Szkoły Podstawowej w Jeżyczkach. A tam pełna rozpusta, zupa pomidorowa z ryżem z „Kota” (zupę polewała pierwsza chochla rajdu Katarzyna Jacewicz), sekretariat ogarnięty przez  Marka Kubiaka, ciasta ręcznie robione w przeróżnych smakach i oczywiście otwarte ramiona Pani Dyrektor Krystyny Jacewicz (zbieżność nazwisk, he, he, he…), aż łzy wzruszenia uczestników obmyły zabłocone obuwie. Po zapełnieniu naszych brzuszków zupką i ciachem, Skauci PTTK (Agata Kunc i Katarzyna Miluk) przeprowadzili konkurs krajoznawczy. Bój był straszny, jeńców nie brali. Po nierównej walce (z prowadzącymi) wyłoniono zwycięzców.

W grupie młodszej:

• I miejsce – Hanna Nowak z SP 17 Koszalin,
  • II miejsce – Miłosz Duda ze Skautów PTTK
  • III miejsce ex aequo Hanna Pajączkowska ze Skautów PTTK i Oliwia Skalmowska z SP Dobrzyca.

W grupie starszej:

• I miejsce Amelia Rosiak z SP Dobrzyca,
  • II miejsce Marcin Wnęk z SP 17 Koszalin (Marcin wspominał, że za drugie miejsce tatulo kolacji nie da),
  • III miejsce Tymon Lulka – turysta indywidualny.

Po ogłoszeniu wyników konkursu krajoznawczego nastąpiło wręczenie nagród dla zwycięzców, odznak OTP dla wytrwałych i dyplomów uczestnictwa dla szkół i grup zorganizowanych.

Wszystkim bardzo dziękujemy za przybycie na rajd.

Bardzo dziękujemy dyrekcji, nauczycielkom i personelowi szkoły w Jeżyczkach za gościnę.

Zapraszamy wszystkich na następną imprezę, która odbędzie się 4 lutego 2023 r. na trasie Łazy – Dąbki. Będzie to XXII Zimowy Rajd Pieszy „Szlakiem Nadmorskim”.

Jeszcze raz Wszystkim turystyczne dzięki.

Tekst: Roman Jacewicz
Zdjęcia: Dorota Jóźków, Skauci PTTK, Dorota Nadowska

projekt plakietki:

Przebieg: Słowino – Jeżyczki (11 km)
Meta: Społeczna Szkoła Podstawowa w Jeżyczkach
Odznaka Turystyki Pieszej: 11 pkt