Relacja z XXXII Rajdu Młodzieży “WIOSNA” w dniu 13.04.2024

Trzynastego kwietnia 2024 roku odbył się XXXII Rajd Młodzieży “Wiosna”. To już druga edycja rajdu organizowana przez Harcerski Klub Turystyki Pieszej PTTK „Sezam” we współpracy z Oddziałem Koszalińskim PTTK. Uczestnicy dopisali – ponad 220 osób – dzieci, młodzież i starsza odrobinę młodzież, przedział wieku od 5 do ponad 70 lat. Piękna 10 kilometrowa trasa wiodąca Ziemią Polanowską, szlakiem Rezerwatów przez Krąg, Buszyno i Wielin prowadzona osobiście przez naczelnego Harcerza koszalińskiego hufca, druha harcmistrza Piotra Arnolda. Na trasie Zamek Krąg, ślady wąskotorówki, ruiny dworca kolejowego, urokliwy kościołek w Wieliniu, wąwozy i lasy Wysoczyzny Polanowskiej, obłędne widoki a przede wszystkim, zgodnie z nazwą rajdu – wiosna, w sercach i na drzewach. Zieleniejące się drzewa, krzewy i rozkwitłe już niektóre kwiaty oraz bielejące się kwiatami drzewka owocowe w mijanych gospodarstwach. Wyjątkowo wcześnie przyroda się rozbudziła jak na nasz region.

Metę rajdu przygotowano na obszernej polanie leśnej Nadleśnictwa Polanów, na dodatek w bezpośrednim sąsiedztwie z czystym jeziorem Wielin. Wspaniali druhowie przygotowali moc atrakcji, dla wszystkich uczestników, stosownie do wieku. Konkurs krajoznawczy, zabawa na orientację w terenie, różne zabawy sprawnościowe. Do tego na posilenie smaczny żurek od Kota. Na dokładkę ognisko z kiełbaskami. Sekretariat jak zwykle przygotowany przez kolegę Radka Brzezińskiego. Na koniec wręczono zdobyte odznaki, a także nagrody za udział w konkursach i dyplomy uczestnictwa dla grup szkolnych.

Rajd został przygotowany we współpracy z Gminą Miasto Koszalin w ramach zadania “Organizacja imprez turystyki kwalifikowanej dla dzieci, młodzieży i społeczności Koszalina” w roku 2024.

Dziękujemy Nadleśnictwu Polanów za drzewo na ognisko, harcerzom za przygotowanie rajdu i Pracowni Pozarządowej z Koszalina za pomoc w organizacji rajdu.

Zapraszamy na następną edycję za rok, a już 11 maja 2024 r. Rajd „Zdobywamy Siedmiomilowe Burty” przygotowywany przez SKAUCI PTTK Koszalin. Do zobaczenia na turystycznym szlaku z PTTK.

Tekst: Marek Kubiak

Zdjęcia: Marek Kubiak, Radosław Brzeziński, Dorota Nadowska, Dookoła Koszalina i inni

Przebieg: Krąg – Buszyno – Wielin (10 km)
Meta: teren rekreacyjny Nadleśnictwa Polanów w Wielinie