Relacja z XXXV Rajdu Pieszego “NA TOPIENIE MARZANNY” w dniu 23.03.2024

“Płyń sobie Marzanno szumiącym potokiem, Nad morze szerokie nad morze głębokie.
Oj dana, oj dana, oj dana, oj dana, Oj dana, oj dana, oj dana, oj dana,
Zgiń, przepadnij zimo i nie wracaj do nas. Na przyjęcie wiosny, otwórzmy ramiona….”

Słowami takich tradycyjnych przyśpiewek pożegnali zimę i przywitali wiosnę  turyści biorący udział w XXXV Rajdzie Pieszym “NA TOPIENIE MARZANNY”, który odbył się w dniu 23 marca 2024 r.

Rajd rozpoczął się punktualnie zbiórką o godzinie 9.00 na Rynku Staromiejskim przed koszalińskim Ratuszem, gdzie uczestników przywitał Komendant Rajdu kol. Radosław Brzeziński w towarzystwie naszych koszalińskich przewodniczek turystycznych, kol. Grażyny Kościerzyńskiej-Siekan oraz Ireny Mackojć. Wśród uczestników były zarówno grupy z koszalińskich szkół i okolic Koszalina, rodziny i turyści indywidualni, a łącznie ok. 140 osób. Były także i główne gwiazdy rajdu – tytułowe Marzanny w liczbie 7 sztuk, które pięknie przystrojone czekały na pożegnanie zimy. Koleżanki przewodniczki opowiedziały kilka ciekawych informacji o tradycji żegnania zimy i witania wiosny. Tanecznym ruchem po płycie Rynku Staromiejskiego nauczyły także kilku piosenek,  aby ta zima zdecydowanie uciekła. Wszystkie marzanny brały udział w konkursie na najpiękniejszą ekologiczną Marzannę i wszystkie wygrały. Każda grupa otrzymała pamiątkowy dyplom i upominki.

Następnie z Rynku Staromiejskiego przeszliśmy bezpiecznie w asyście koszalińskich policjantów do Parku Książąt Pomorskich na mostek przy Filharmonii. Na tym mostku uroczyście ze śpiewem utopiliśmy nasze marzanny w Dzierżęcince. Siedem kolorowych panienek popłynęło z nurtem rzeki w siną dal… Za kilkoma zakrętami na marzanny czekali zwarci i gotowi płetwonurkowie z Klubu Płetwonurków MARES, aby je wyłowić. Zaciekawione dzieci przyglądały się ubranym w skafandry panom, co też Ci panowie robią w tej rzece.

Niedługo przyjechał po nas autobus MZK, który zawiózł szybciuteńko wszystkich na trasę pieszą do Dzierżęcina. Stamtąd, pod wodzą kol. Marcin Kruszczyńskiego, wyruszyliśmy górami i lasami  masywu Góry Chełmskiej (8 km) na metę naszego rajdu, Wędrowaliśmy trochę zielonym szlakiem Kamieni Granicznych, trochę ścieżką Czapli, troszkę Pętlą Tatrzańską, troszkę czerwonym szlakiem im. J. Chrząszczyńskiego i na stadion na Górę Chełmską. Pogoda oczywiście wiosenna. Cieplutko i przyjemnie.

Na mecie tradycyjnie czekała na wszystkich gorąca zupa, a także rozpalone zostało ognisko dla chętnych co przygotowali kiełbaski. Sekretariat rajdu potwierdzał przebytą trasę w książeczkach OTP. Byl także tradycyjny stempel rajdowy.

Rajd został przygotowany we współpracy z Gminą Miasto Koszalin w ramach zadania “Organizacja imprez turystyki kwalifikowanej dla dzieci, młodzieży i społeczności Koszalina” w roku 2024.

Dziękujemy uczestnikom za udział w rajdzie, a wszystkim współorganizatorom – Klubowi Przewodników Terenowych PTTK i Klubowi Płetwonurków MARES  i partnerom – PGK Sp. z o.o. w Koszalinie, MZK Sp. z o.o. w Koszalinie i ZDiT w Koszalinie –  za pomoc w organizacji rajdu. Tradycyjnie Dorocie Jóźków za bogatą relację foto.

Do zobaczenia na szlaku za trzy tygodnie na rajdzie WIOSNA!

Tekst: Radosław Brzeziński
Zdjęcia: Dorota Jóźków, SP 23, SP Łekno, SP Mścice i inni

Przebieg: Dzierżęcino – stadion na Górze Chełmskiej (8 km)
Meta: Stadion na Górze Chełmskiej