Oddział Koszaliński PTTK

PTTK to najstarsza w Polsce organizacja skupiająca turystów i krajoznawców.

Najbliższy rajd:
  • 2024-08-03 -
    Wakacyjny Rajd Pieszy

Szlak pieszy “Porwanego Księcia”

Niebieski szlak o długości 12,3 km ma swój początek na skraju lasu u wylotu koszalińskiej drogi nr 6 w kierunku Gdańska i prowadzi leśnymi, stromymi, trudnymi do przejechania rowerem zboczami do pobliskiego Sianowa.

Po ponadkilometrowej wspinaczce leśnymi duktami na Górę Chełmską, minięciu wieży widokowej trasa opuszcza się północno-wschodnim zboczem Krzyżanki do podnóża góry, zbiegając się dwukrotnie z Pętlą Tatrzańską. Po przejściu szosy Koszalin – Sianów prowadzi obok stawów rybnych, później skrajem głębokiego jaru na leśną następnie polną drogę w kierunku miejscowości Kłos. Za mostem na Unieści, chodnikiem obok szosy Koszalin – Gdańsk szlak wiedzie do końcowego punktu – tuż obok pozostałości fabryki zapałek.

“Nazwę swą trasa zawdzięcza wydarzeniu, mającemu miejsce wiosną 1475 roku, u podnóża Góry Chełmskiej. Żądni przygód towarzysze księcia polującego w koszalińskich lasach, dokonali rozboju na handlowym szlaku wiodącym w kierunku Gdańska. Traf sprawił, iż ofiarą napaści padli miejscowi kupcy, którzy wezwali na pomoc zbrojnych koszalinian i wspólnie ruszyli na zamek w Sianowie, gdzie przebywał Bogusław X. Po krótkiej walce zakończonej zwycięstwem mieszczan, porwano rannego księcia i skrępowanego przewieziono do miasta. Pięć lat później Książe, już jako władca całego Pomorza Zachodniego, triumfalnie wjechał do Koszalina, w którym ludność przywitała go na klęczkach, a patrycjat darował spłatę starych długów i przyjął kilkudniową ucztą.”

Numer szlaku w bazie PTTK: ZP-1026-n

1 komentarz do “Szlak pieszy “Porwanego Księcia””

Dodaj komentarz