Oddział Koszaliński PTTK

PTTK to najstarsza w Polsce organizacja skupiająca turystów i krajoznawców.

Najbliższy rajd:
  • 2024-08-03 -
    Wakacyjny Rajd Pieszy

Relacja z Wakacyjnego Rajdu Pieszego “Szlakiem czapli” w dniu 08.07.2023

W okresie wakacyjnym spragnieni wędrówek członkowie i sympatycy naszego Oddziału również mogą przemierzać szlaki turystyczne oraz zwiedzać szczególne miejsca naszego regionu. Pierwsza okazja miała miejsce wczoraj, tj. 8 lipca 2023 r. Rajd poprowadzili Ewa i Marek Kubiakowie.

Zaplanowaliśmy zapoznanie się ze ścieżką edukacyjno-przyrodniczą “Wzgórza Morenowe”, której przebieg określała nam, wskazując kierunek skrzydłem, czapla. Idea ścieżki edukacyjnej oraz wyznaczenie jej przebiegu w terenie jest autorskim pomysłem pracowników Nadleśnictwa Manowo i jest związana z siedliskiem czapki siwej. Potocznie ten szlak określa się jako Znak Czapli. Trasa okazała się być zróżnicowaną lecz można ją polecić każdemu, od dziecka po osoby starsze.

Z pewnością jest urokliwa i liczy ok. 12 km. Rajd, który się odbył 8 lipca miał bardzo kameralny i przyjacielski charakter. Była nas jedynie SZÓSTKA, lecz atmosfera jaka nam towarzyszyła nie odbiegała o tych, które gromadziły nawet 250 czy trzystu uczestników. Był czas na podziwianie widoków ale też i na krótki odpoczynek i drobny posiłek.

Wędrówkę zakończyliśmy na tzw. CZAPLEJ GÓRZE, stanowiącej oddzielną ścieżkę edukacyjną biegnącą pętlą o długości ok. 500 metrów, zawierającą szereg szczegółowych informacji o czapli siwej ale też okalającej florze i faunie. Ta ścieżka edukacyjna usytuowana jest na wzgórzu bezpośrednio sąsiadującym z siedzibą Nadleśnictwa Manowo.

Szczególną atrakcją była możliwość powrotu z Manowa do Koszalina CIUCHAJKĄ Koszalińskiej Kolejki Wąskotorowej, napędzaną prawdziwym, dymiącym jak smok parowozem, która to kolejka jest także wyjątkową atrakcją regionalną, ponieważ istnieje dzięki wielkiemu zaangażowaniu pasjonatów kolejnictwa.

Naprawdę warto poznawać piękno naszego regionu poprzez wędrówki organizowane przez Oddział Koszaliński PTTK.

Zapraszamy też na kolejny rajd wakacyjny, który odbędzie się 8 sierpnia 2023 r. No i nie zapominamy o cyklicznych, comiesięcznych, imprezach.

Zapraszamy serdecznie do wspólnych wędrówek, które zawsze mają charakter rekreacyjno-edukacyjny, pozwalając nie tylko aktywnie odpoczywać ale też poznawać historię i atrakcje regionu koszalińskiego.

Z turystycznym pozdrowieniem do spotkania na szlaku.

Zdjęcia: Marek Kubiak, Dorota Jóźków

Dodaj komentarz