Oddział Koszaliński PTTK

PTTK to najstarsza w Polsce organizacja skupiająca turystów i krajoznawców.

Najbliższy rajd:
  • 2024-08-03 -
    Wakacyjny Rajd Pieszy

Relacja z X Jesiennego Rajdu Pieszego w dniu 22.10.2022

Za oknem dzisiaj mokro i ciepło, a jeszcze cieplej było w sobotę 22 października 2022 r. gdy na starcie X Jesiennego Rajdu Pieszego pojawiło się ok. 200 piechurów chcących miło i rekreacyjnie spędzić czas z PTTK. Oprócz turystów indywidualnych udział wzięły grupy z koszalińskich i nie tylko szkół: SP 17, SP 18, SP 23 z Koszalina, SP z Dobrzycy, z Mścic, z Łekna, z Bonina, a także Skauci PTTK Koszalin, SKKT PTTK „Presto” z ZPSM w Koszalinie, 4THDNS „Dreptusie”, „Wędrowniczki” z SOSW w Koszalinie.

Tym razem trasa piesza została przygotowana z Podborska w gminie Tychowo do Dobrowa. Jednym z punktów trasy było obejrzenie, co prawda z zewnątrz, schronów-magazynów Obiektu 3001 w Podborsku – jedynych reliktów po atomowym arsenale w Polsce, które przetrwały próbę czasu. Parę informacji na ten temat przekazał prowadzący trasę kol. Marcin Kruszczyński. Po drodze na jednym z dłuższych postojów odbył się pisemny konkurs krajoznawczy przygotowany przez kol. Kazika Raczyńskiego. Grzybiarze próbowali szukać grzybów i legenda głosi, że niektórym się to nawet udało.

Po przejściu ponad 10 km turyści zostali ugoszczeni w gościnnych progach Szkoły Podstawowej w Dobrowie. Na wszystkich zmęczonych trasą czekała gorąca zupa rajdowa i kącik słodkości z wypiekami przygotowany przez gospodarzy szkoły.

W sekretariacie rajdu prowadzonym tradycyjnie przodownicy turystyki pieszej dokonywali wpisów do książeczek m.in. Odznak Turystyki Pieszej i stemplowali okolicznościowym stemplem rajdowym.

Na zakończenie rajdu podsumowano konkurs krajoznawczy i wręczono laureatom dyplomy i nagrody. Komendant Rajdu kol. Ewa Kubiak grupom szkolnym i drużynom wręczyła okolicznościowe dyplomy uczestnictwa. Oczywiście specjalne podziękowania otrzymali gospodarze Szkoły Podstawowej w Dobrowie za tak gościnne przyjęcie nas.  

Dopisała pogoda, nie było ani za gorąco ani za zimno. Atmosfera jak zawsze przyjacielska, przepiękne jesienne widoki, a trasa wyjątkowo prosta i usłana grzybkami.

Do zobaczenia na kolejnym rajdzie z PTTK, a to będą „Andrzejki”  już 19 listopada.

Tekst: Radosław Brzeziński

Zdjęcia: Marcin Kruszczyński, Marek Kubiak, Radosław Brzeziński

projekt plakietki:
Radosław Brzeziński

TRASA RAJDU:
Przebieg: Podborsko – Dobrowo (10 km)
Meta: Szkoła Podstawowa w Dobrowie
Liczba uczestników: 110 osób
PUNKTACJA:
Odznaka Turystyki Pieszej: 11 pkt
KOMENDA RAJDU:

Komendant: Ewa Kubiak
Prowadzenie trasy: Marcin Kruszczyński
Konkurs krajoznawczy: Kazimierz Raczyński
Sekretariat: Marek Kubiak
Obsługa mety: Radosław Brzeziński

WSPÓŁPRACA:
  • Szkoła Podstawowa w Dobrowie

Dodaj komentarz