Oddział Koszaliński PTTK

PTTK to najstarsza w Polsce organizacja skupiająca turystów i krajoznawców.

Najbliższy rajd:

Relacja z XXII Zimowego Rajdu Pieszego “SZLAKIEM NADMORSKIM” w dniu 4.02.2023

Po wielu dniach słoty nastała kolejna sobota rajdowa 2023 roku. I cóż, pogoda na XXII Zimowym Rajdzie Pieszym „Szlakiem Nadmorskim” jak w sam raz, nie pada, pojawia się słonko i jest jak trzeba. Po dotarciu na start rajdu do Łaz przedstawiliśmy komendę rajdu. Komendantem był Radek Brzeziński (jak zawsze zrejterował i zajął się organizacją mety), trasę prowadziła śliczna Ewa Kubiak i śliczny inaczej Marek Kubiak, konkurs krajoznawczy poprowadził Radek Siegieda, a konkurs rysunkowy Hania Siegieda i Ewa Kubiak. Oczywiście w sekretariacie prym wiódł Marek Kubiak. Na trasie pojawiły się ekipy z SP 17, SP 23, SP Dobrzyca, SP Łekno, SP Mścice, 4THDNS „Dreptusie”, SP Dąbki i liczni turyści indywidualni. Było nas 170 osób.
Trasa rajdu przebiegała w dużej części wzdłuż wybrzeża morskiego z Łaz do Dąbek i wyniosła 12 km. Po wejściu na plażę doznaliśmy niemiłego szoku. Wiał nam w twarz przenikliwy i silny wiatr, a na morzu sztorm, ok. 6-7 stopni w skali Beauforta. Plaża wąska (morze wdzierało się na wydmy) i były momenty, że plaży nie było i musieliśmy przedzierać się skrajem wydm. Po przejściu 6,5 km dotarliśmy do kanału Szczuczego i z wielką ulgą dobrnęliśmy do brzegu jeziora Bukowo. Ostatnie 5 km. przeszliśmy w zdecydowanie lepszych humorach.

Podczas postojów kol. Radek Siegieda opowiadał o ciekawostkach które mogliśmy zobaczyć i doświadczyć na trasie rajdu.

Naszym miejscem docelowym była Szkoła Podstawowa im. Ratowników Morskich w Dąbkach. Na miejscu ugoszczono nas pysznym ciastem z domowych wypieków i specjalnymi rajdowymi pierniczkami. Na obiadek oczywiście zupa jarzynowa z Kota. Nie zabrakło również gorącej herbaty i kawy. Na mecie była okazja do wrzucenia paru groszy do puszki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, którą pilnie trzymała Dorota Jóźków.

Po posileniu się i krótkim odpoczynku odbyły się konkursy. Konkurs krajoznawczy oczywiście zażarty, ale dało się wyłonić zwycięzców.

W grupie młodszej:

 1. Aleksander Pomorski z SP Dobrzyca
 2. Jakub Lis z SP Dąbki
 3. Maciej Kruczkowski Z SP Dąbki

W grupie starszej:

 1. Maciej Wnęk z SP 17
 2. Gabriela Jagiełło z SP Dąbki
 3. Staś Lisovenko z SP 17

Odbył się również konkurs rysunkowy dla najmłodszych. W konkursie plastycznym uczestniczyło 10 osób.

 1. Liliana Grzelak z SP Dobrzyca
 2. Amelia Czaplińska z SP Dobrzyca
 3. dwa miejsca ex aequo – uczestniczki z SP 23.

Wszyscy uczestnicy konkursów otrzymali nagrody rzeczowe, w tym gadżety ufundowane przez Polskie Radio Koszalin.

Rajd można zaliczyć do tych bardziej wymagających (ze względu na nieznośny wiatr, który bardzo utrudniał wędrowanie). Dlatego uczestnikom imprezy należą się wyrazy uznania za wytrwałość i wytrzymałość.

Serdeczne podziękowanie dla Pani Dyrektor Wiesławy Grabińskiej za gościnność w gmachu Szkoły Podstawowej w Dąbkach, a redakcji Polskiego Radia Koszalin za objęcie rajdu patronatem medialnym.

Dziękujemy oczywiście wszystkim uczestnikom za przybycie na rajd i spędzenia wspólnie paru godzin na łonie natury.

Do zobaczenia na szlaku już 18.03.2023 r na XXXV Rajdzie „Na Topienie Marzanny”.

Tekst: Roman Jacewicz
Zdjęcia: Dorota Jóźków, Dorota Nadowska, SP Mścice

projekt plakietki:
Radosław Brzeziński

TRASA RAJDU:
Przebieg: Łazy – Dąbkowice – Dąbki (12 km) Meta: Szkoła Podstawowa w Dąbkach Liczba uczestników: 165 osób
PUNKTACJA:
Odznaka Turystyki Pieszej: 12 pkt
PATRONAT MEDIALNY:
 
KOMENDA RAJDU:
Komendant: Radosław Brzeziński Prowadzenie trasy: Ewa i Marek Kubiak Konkurs krajoznawczy: Radosław Siegieda Konkurs rysunkowy: Hanna Siegieda, Ewa Kubiak Wolontariusz WOŚP: Dorota Jóźków Sekretariat: Marek Kubiak Obsługa mety: Radosław Brzeziński, Roman Jacewicz
WSPÓŁPRACA:
 • Szkoła Podstawowa w Dąbkach
 • Gmina Miasto Koszalin

Dodaj komentarz